27.9 C
Τρίτη, 21 Μαΐου, 2024

Έφερε γούρι ο Ίβκοβιτς στον Προμηθέα

Ο Προμηθέας Πάτρας κατάφερε να φύγει με μία μεγάλη νίκη από το Λαύριο (77-74) και προσπέρασε τους αντιπάλους του ανεβαίνοντας στην έβδομη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Basket League όπου συγκατοικεί με το Ρέθυμνο και τα Τρίκαλα. Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου ήταν καλύτερη στο τελευταίο κρίσιμο κομμάτι της αναμέτρησης και μ' επιμέρους σκορ 19-11 στην τελευταία περίοδο κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. Η σπουδαία άμυνα από τους νεοφώτιστους στην τέταρτη περίοδο αποτέλεσε το «κλειδί» της νίκης, ενώ το Λαύριο μετά τους 46 πόντους που είχε σημειώσει στο πρώτο εικοσάλεπτο περιορίστηκε στους 28 στο δεύτερο ημίχρονο με αποτέλεσμα να ηττηθεί.   Ο ΗΡΩΑΣ ΤΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΣΤΙΓΜΗΣ Μόνο και μόνο η παρουσία του Ντούσαν Ίβκοβιτς στο γήπεδο τον καθιστά πρωταγωνιστή της αναμέτρησης (διαβάστε περισσότερα εδώ). Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Μοχάμεντ Φαγέ των νικητών δεν ήταν σε καλή μέρα, όμως ήταν ο άνθρωπος που χάρισε τη νίκη στον Προμηθέα κλέβοντας την μπάλα από την πάσα του Νίξον στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων. ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ Απελπιστικά άστοχο ήταν το Λαύριο στα τρίποντα, έχοντας 5/23 σουτ και ποσοστό μόλις 21%. Το συγκρότημα του Χρήστου Σερέλη βασίζει πολλά στα μακρινά σουτ τα οποία δεν μπήκαν, ενώ την ίδια στιγμή οι Πατρινοί μέτρησαν 8/20 και ποσοστό 40%. ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΕΔΩ.