13 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Ο ΠΑΟΚ δεν έπεισε για 30′ αλλά νίκησε το Λαύριο

Αν και περιορίστηκε μόνο σε κάποια μικρά καλά διαστήματα απόδοσης, ο ΠΑΟΚ βρήκε τον τρόπο να ανοίξει λογαριασμό στη φετινή Basket League. Επιβλήθηκε του Λαυρίου με 83-65 στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι του στο φετινό Πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι εμφάνισαν και πάλι αδυναμία κοντά στο καλάθι την οποία βέβαια θα κληθούν να καλύψουν με τον Σον Έβανς.

Ο Δικέφαλος πήρε τη νίκη με τον Μαργαρίτη να τον αφυπνίζει στο πρώτο ημίχρονο και τους Τέρνερ και Λοβ να αναλαμβάνουν δράση στο δεύτερο. Αξιοσημείωτη ήταν και η μη χρησιμοποίηση του Άλαν Χέρντον από τον Κώστα Μέξα.

Το παιχνίδι άρχισε με τις δύο ομάδες να κάνουν εμφανή την πρόθεση τους να μεταφέρουν το παιχνίδι κοντά στο καλάθι. Ειδικά το Λαύριο που με σκορ από κοντά προηγήθηκε με 11-6 στο 4'. Ο Κώστας Μέξας άλλαξε τους ψηλούς του, πήρε κάποιες λύσεις από τους Μαργαρίτη και Τσαλμπούρη αντί των Μπιτς και Κακλαμανάκη και ο ΠΑΟΚ πλησίασε στον πόντο (15-16 στο 8'). Το Λαύριο όμως βρήκε σκορ και από μακριά προς το τέλος της πρώτης περιόδου, που το βρήκε μπροστά με 24-18.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη άνοιξε τη διαφορά στους οχτώ με την έναρξη της δεύτερης περιόδου (18-26) όμως ο ΠΑΟΚ «τάιζε» τον Μαργαρίτη που φτάνοντας τους εννιά πόντους, τον οδήγησε σε ένα σερί 6-0 για να γίνει το 24-26. Τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ πήρε και το προβάδισμα μετά από αρκετή ώρα (37-36) αφού βελτίωσε την άμυνα του και έγινε πιο πιεστικός με ένα σχήμα τριών γκαρντ (Μήτρου-Λονγκ, Γκρίφιν, Παπαντωνίου). Βρέθηκε ακόμη και στο +5 (41-36) κλέβοντας μπάλες (είχε επτά κλεψίματα έναντι δύο του αντιπάλου του στο πρώτο μέρος) όμως το Λαύριο δεν έχασε την επαφή με το σκορ (41-40) με καλάθι του Κάρτερ και με τον Ντιαλό να φτάνει τους 12 πόντους.

Η κατάσταση ισορροπίας που χαρακτήρισε το πρώτο ημίχρονο δεν διαφοροποιήθηκε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου (45-45 στο 23') με τις δύο ομάδες να δείχνουν πια νευρικές. Ο ΠΑΟΚ όμως με ένα μικρό ξέσπασμα, ξέφυγε με επτά (57-49) στο 28', βρίσκοντας και πάλι ευκαιρίες στο transition. Ένα καλάθι του Λοβ στην εκπνοή της τρίτης περιόδου, ήταν μπροστά με έξι (59-53) αλλά δεν μπορούσε να αισθάνεται ασφαλής.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στην τέταρτη περίοδο αποφασισμένοι να ξεφύγουν από το «κλειστό» παιχνίδι των τριών πρώτων και τη «ρώσικη ρουλέτα» των τελευταίων λεπτών. Βρήκαν σκορ και από μακριά με Παπαντωνίου και Μπιτς και με ένα επιμέρους 16-7, ξέφυγαν με 15 (75-60 στο 35'). Το Λαύριο δεν είχε τρόπο επιστροφής στο παιχνίδι κι έτσι ο ΠΑΟΚ έφτασε δίκαια στην επικράτηση στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι του στο Πρωτάθλημα μετά από σχεδόν 8,5 μήνες.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Βαγγέλης Μαργαρίτης στα 38 του παραμένει σημείο αναφοράς για τον ΠΑΟΚ και το απέδειξε σήμερα. Σε ένα διάστημα στο οποίο η ομάδα του πελαγοδρομούσε, ο διεθνής φόργουορντ-σέντερ άλλαξε την εικόνα του και του επέτρεψε να βελτιωθεί και να κλείσει προηγούμενος το ημίχρονο.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ: Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία του Λαυρίου μέσα στη ρακέτα. Ο Μαργαρίτης, ο Τσαλμπούρης, ο Κακλαμανάκης και ο Μπιτς του έδωσαν συνολικά 42 πόντους και 24 ριμπάουντ.

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ: Η άμυνα του ΠΑΟΚ ήταν απούσα στην πρώτη περίοδο όταν και δέχτηκε 24 πόντους. Στη συνέχεια όμως έγινε πιο επιθετική και πιεστική, κρατώντας χαμηλά το Λαύριο που σημείωσε μόλις 25 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο. Τα 10 κλεψίματα ήταν μία από τις προεκτάσεις αυτής της διαφοροποίησης της εικόνας του Δικεφάλου.