19.6 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Γ’ Εθνική (1ος): Μανούσος και… κάτω το Ληξούρι!

Στο ένα εκ των δύο εξ' αναβολής αγώνων της 17ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο της Γ' Εθνικής, το χέρι το Μανώλη Μανούσου θα καθόριζε το αποτέλεσμα στο Ληξούρι, με τον Έλληνα «άσο» να ευστοχεί με τη λήξη και να χαρίζει το «διπλό» στην Κηφισιά με 63-62, κρατώντας σε... μπελάδες τους Κεφαλλονίτες.

Ένα συγκλονιστικό ματς έλαβε τόπο στο Ληξούρι, με την Κηφισιά να παίρνει τελικά την νίκη με 63-62... δια χειρός Μανώλη Μανούσου. Οι παίκτες του Μάρκου Τζουγανάτου ξεκίνησαν καλύτερα το ματς, προηγούμενοι με 24-17 στην πρώτη περίοδο, αλλά οι γρήγορες λύσεις στο ανοικτό γήπεδο για την ομάδα των Βορείων προαστίων, της έδωσαν το προβάδισμα και με άξονες τους Μοσχοβίτη, Χατζηνικόλα και Σιούτη, με βοήθειες από τους Μακρυγιάννη και Μανούσο, να κλείνουν για αυτήν το ημίχρονο στο 33-36.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν εξαιρετικά το τρίτο δεκάλεπτο κι έδειξαν διάθεση να... τελειώσουν το ματς, προηγούμενοι στα μέσα του με 36-47, αλλά μέχρι το τέλος του οι Κεφαλλονίτες είχαν καταφέρει μέσω της άμυνάς τους να πάρουν ώθηση και να μειώσουν με ένα επιμέρους σκορ 9-1 (45-48), για να πάρουν το προβάδισμα στο 33ο λεπτό με καλάθι του Αναστασάκη από επιθετικό του ριμπάουντ (49-48). Ακολούθησε ένα σερί 0-5 της Κηφισιάς, με το οποίο προηγήθηκε με 49-53, χωρίς όμως να ξεφύγει. Στα 18", ο Μακρυγιάννης ήταν εύστοχος από τη γραμμή των βολών για το 58-61 κι εκεί όλα έμοιαζαν να... έρχονται τούμπα. Ο Σαρίκας με ατομική προσπάθεια μείωσε σε 60-61 στα 14" και, μετά το κλέψιμο στην επαναφορά για τους γηπεδούχους, ο Λαμπρόπουλος σημείωσε το 62-61 στα 6", μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Τον τελευταίο, όμως, είχαν οι παίκτες του Γιώργου Κωλέτση με μια υποδειγματική επίθεση για ειδικές καταστάσεις, για να φτάσει η μπάλα στην κορυφή στον Μανούσο, που ανενόχλητος έγραψε το τελικό 62-63.

Διαιτητές: Λεκατσάς-Καββαδάς
Δεκάλεπτα: 24-17, 33-36, 45-48, 62-63
Ληξούρι (Τζουγανάτος): Αναστασάκης 10, Αντωνάτος 12(2), Λαμπροπούλος 13(1), Τρυφωνοπουλος 4, Σαρικας 10, Μαρούλης 4, Ανδρικόπουλος 6, Συνοδινός 3(1)
Κηφισιά (Κωλετσης): Προίσκος 6, Χατζηνικολας 10(1), Σιουτης 13(2), Μανουσος 20, Μοσχοβίτης 9(1), Δουβλης 2, Μακρυγιαννης 3(1), Αντωνοπουλος, Φραγκουλης, Κρανιάς, Μπακολιας