19.6 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Γαλατάσαραϊ-ΠΑΟΚ 87-75: Ήττα και για την πρόκριση με την Ιγκοκέα (pics, vids)

O ΠΑΟΚ πάλεψε ως το τρίτο δεκάλεπτο στην Κωνσταντινούπολη, αλλά η Γαλατάσαραϊ, ιδιαίτερα εύστοχη από τη γραμμή των τριών  πόντων πήρε τη νίκη με 87-75, είναι πρώτη στον όμιλο και έφτασε στο 4-1 στην κατάταξη και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Basketball Champions League. Η ελληνική ομάδα βρίσκεται στο 2-3, ισόβαθμη με τις Ιγκοκέα και Νίμπουρκ και αν νικήσει την Ιγκοκέα στη Θεσσαλονίκη (22/12) θα είναι 2η στον όμιλό της και θα προκριθεί στην επόμενη φάση.

Οι γηπεδούχοι έκαναν το μεγάλο βήμα μπροστά στον αγώνα στη δεύτερη περίοδο. Εκεί όπου με όπλο τα σουτ τριών πόντων κυρίως, αλλά και τα ριμπάουντ άρχισαν να χτίζουν μια σημαντική διαφορά που έφτασε ως τους 16 πόντους (44-28, 15'43''). Ο Άρης Λυκογιάννης είδε τους παίκτες του να αντιδρούν, να βρίσκουν με τη σειρά τους και κάποια εύστοχα μακρινά τρίποντα για να φτάσουν στο 48-40 (19') με τον Μάρβιν Τζόουνς, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο μισό.

Η Γαλατάσαραϊ άρχισε να χτίζει και μια μεγάλη μεγάλη διαφορά που πέρασε και τους 20 πόντους (79-58, 31'). Μετά από ένα φάουλ του Κιοκσάλ στον Ζερμέν Λοβ οι τόνοι ανέβηκαν, ο Λοβ χρεώθηκε με τεχνική ποινή και αποχώρησε από το παιχνίδι με πέντε φάουλ. Ο ΠΑΟΚ μείωσε (83-69, 37') για να ολοκληρωθεί ο αγώνας με το τελικό 87-75

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Στο πρώτο μισό του αγώνα η Γαλατάσαραϊ είχε 9/16 τρίποντα με τον Ακούν-Περσέλ να σημειώνει 16 πόντους σε 16'40'' με 4/4 από τα 6μ75.

Διαιτητές: Γκλίσιτς (Σερβία), Λίτσκα (Πολωνία), Κοζλόβσκις (Λετονία)

Δεκάλεπτα: 28-22, 48-40,76-58, 87-75

*O ΠΑΟΚ αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Γιάνκοβιτς, Γκρίφιν και Κάρτερ.

*Στον άλλον αγώνα του ομίλου του ΠΑΟΚ που έγινε σήμερα η Ιγκοκέα επικράτησε με 76-69 της Νίμπουρκ.