20.1 C
Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Βενέτσια – Αρμάνι 83-93: Την καθάρισε με… σκούπα! (vids)

Ένα ημίχρονο κατάφερε να αντισταθεί στις ορέξεις της Αρμάνι Μιλάνο η γηπεδούχος Βενέτσια. Με το δεύτερο μέρος του αγώνα να ανήκει στους Μιλανέζους, οι φιλοξενούμενοι πήραν τη σχετικά εύκολη νίκη με 83-93, σκουπίζοντας έτσι τη Βενέτσια και κλειδώνοντας το εισιτήριο γιατους τελικούς του πρωταθλήματος Ιταλίας, όπου τους περιμένει η Βίρτους Μπολόνια.

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα μπορεί να επέστρεψε από το πρώτο της Final Four έπειτα από 29 χρόνια χωρίς τον τίτλο, όμως αυτό δεν την αποσυντόνισε καθόλου από τον στόχο της κατάκτησης της κορυφής στην ιταλική Serie A. Έτσι, στο τρίτο παιχνίδι της σειράς με τη Βενέτσια, οι Μιλανέζοι εμφανίστηκαν με διάθεση να απέχουν από τις περιπέτειες. Το 38-38 του πρώτου ημιχρόνου προμήνυε μπελάδες για την ομάδα του Μεσίνα, όμως τελικά κάτι τέτοιο δεν επιβεβαιώθηκε. Με μία εξαιρετική τρίτη περίοδο η διαφορα ανέβηκε σε διψήφια τιμή, 10 πόντων, (52-62), διαφορά που η Βενέτσια δεν κατάφερε να μειώσει στο ελάχιστο στον εναπομείναντα χρόνο.

Για τους νικητές, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κέβιν Πάντερ με 19 πόντους, ενώ 17 είχε ο Κάιλ Χάινς. Από την άλλη πλευρά, 22 πόντους είχε ο Όστιν Ντέι και 19 ο Ουάτ.