16.1 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Ιταλία: Στους Τελικούς η Μπολόνια με ρεσιτάλ Τεόντοσιτς! (vid)

Την πρόκρισή της στη σειρά των τελικών της ιταλικής Serie A μετά από τη σεζόν 2006-07, πανηγυρίζει η Βίρτους Μπολόνια, ύστερα από τη νίκη της με 78-75 στο τρίτο παιχνίδι της σειράς με τη Μπρίντιζι. Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο καταπληκτικός Μίλος Τεόντοσιτς!

Η φιλοξενούμενη ομάδα της Μπρίντιζι μπήκε δυναμικά στον αγώνα, καθώς γνώριζε πως παλεύει για την επιβίωσή της στη σειρά αλλά και για να γλιτώσει το "σκούπισμα" από τη Βίρτους, καταφέρνοντας να πάρει ένα μικρό προβάδισμα στο ημίχρονο (27-30). Η ομάδα των "Μπιανκονέρι" κατάφερε να επανακτήσει το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο (55-53), όμως το παιχνίδι αποδείχθηκε μάχη σώμα με σώμα μέχρι το τελευταίο λεπτό. Ένα μεγάλο τρίποντο του Μίλος Τεόντοσιτς στο 37' έκανε το 69-69 και ξεκίνησε ένα μικρό σερί 8-0, με τη Μπολόνια να κλειδώνει πρακτικά τον αγώνα στο 1'14'' πριν το τέλος, όταν διαμορφώθηκε το 74-69.

Για τους γηπεδούχους, πρώτος σκόρερ ήταν ο κυριαρχικός Μίλος Τεόντοσιτς. Ο Σέρβος έγραψε 29 πόντους, μοίρασε 5 ασίστ και κατέβασε 3 ριμπάουντ, κουβαλώντας την ομάδα στις πλάτες του, καθώς πίσω του ακολούθησαν με μόλις 11 πόντους οι Μπελινέλι και Γκαμπλ. Από την άλλη, για τη Μπρίντιζι 15 πόντους και 9 ριμπάουντ είχε ο Χάρισον, ενώ 14 πρόσθεσε ο Γκασπάρντο.

Η Μπολόνια επέστρεψε στη διεκδίκηση του "στέμματος" του ιταλικού μπάσκετ μετά από 14 ολόκληρά χρόνια, και τη σεζόν 2006-07! Στους Τελικούς περιμένει το νικητή του ζευγαριού Μιλάνο - Βενέτσια, που αυτήν την ώρα δίνουν την τρίτη μεταξύ τους αναμέτρηση, με το σκορ στο 2-0 υπέρ της Αρμάνι.