23.3 C
Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

“Βασιλική” νίκη σε αγώνα διαφήμιση! (pics, vids)

Ένα πραγματικά απίστευτο παιχνίδι, διαφήμιση του μπάσκετ έγινε στη Μαδρίτη, εκεί όπου η Ρεάλ πήρε τη νίκη από την Μούρθια στην παράταση με 87-85 με ήρωα τον Τρέι Τόμπκινς που με δύο τρίποντα έστειλα τον αγώνα στην παράταση και στο τέλος σφράγισε τη νίκη.

Η Σεβίλλη έκανε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα με το 83-77 επί της Ομπραντόιρο, η Ουνικάχα Μάλαγα αν και εκτός έδρας είχε την πιο εύκολη αποστολή σε αυτή την πρώτη... δόση αγώνων της ημέρας, όπως δείχνει και το τελικό 77-102 απέναντι στην Σαραγόσα. Η Γκραν Κανάρια αν και δυσκολεύτηκε πολύ, κατάφερε στο τέλος να επιβληθεί με 87-70 της Σαν Πάμπλο Μπούργος. Όλα αυτά στο πλαίσιο της 11η αγωνιστικής της ACB με το πρόγραμμα της ημέρας να ολοκληρώνεται το απόγευμα με τρεις ακόμη αναμετρήσεις.

Οι αγώνες αναλυτικά:

Η Ρεάλ μπήκε στο παιχνίδι με ένα 6-0 και κράτησε το προβάδισμα ως το 6' , παρά το σκορ του τραυματισμού του Καμπάτσο, που έφερε νωρίτερα από ότι θα ήθελε ο Πάμπλο Λάσο τον Λούκα Ντόντσιτς στο παρκέ. Ο Κλέβιν Χάνα με 11 πόντους στην πρώτη περίοδο, ήταν αυτός που οδήγησε την Μούρθια και την έφερε στη θέση του οδηγού ως το 16-22 (10') με τον Κλουφ να έχει μπει στην εξίσωση. Και επιθετικά, αλλά και αμυντικά πάνω στον Σλοβένο γκαρντ.

Ο Ίμπον Ναβάρο είδε τους παίκτες του να φτάνουν στο +10 (23-33, 16'). Τρία λεπτά αργότερα βρίσκονταν στο +9 (32-41). Ήταν το σημείο στο οποίο η βασίλισσα έδειξε κάποια σημάδια αντίδρασης, βλέποντας και τα σουτ από τα 6μ75 να μπαίνουν. Έκανε ένα 10-0 (42-41, 24'), έδειχνε πως μπορεί να αντιδράσει, αλλά το 47-46 (26') έγινε 50-59 (31'). Ο Ντόντσιτς με σουτ τριών πόντων έδωσε ξανά το προβάδισμα στη Ρεάλ (62-61, 35'), κάνοντας ελάχιστα δευτερόλεπτα αργότερα και το τέταρτο φάουλ του. Για να βάλει και δεύτερο τρίποντο αμέσως μετά (65-61, 36'). Η Μούρθια από το 67-61, έφερε και πάλι τον αγώνα στα ίσια (69-69, 39'). Με 24'' στο ρολόι ο Μπραντ Όλεσον με ένα τρίποντο υπό πίεση έγραψε το 69-72.

Ο Ντόντσιτς πήγε στη γραμμή με 21''8 να απομένουν για το 71-72. Ο Χάνα τον μιμήθηκε, ο Σλοβένος όμως ήταν άστοχος την επόμενη φορά που του έγινε φάουλ με το 71-74 να παραμένει. Άστοχος όμως ήταν και ο Ρόχας με τον Τόμπκινς να βάζει ένα απίστευτο τρίποντο για να πάει το παιχνίδι στην παράταση (74-74).

Η Ρεάλ πήρε το προβάδισμα στο έξτρα πεντάλεπτο (77-74), η Μούρθια για μία ακόμη φορά επέστρεψε με τρίποντο του Ρόχας (77-79), για να απαντήσει άμεσα ο ο Κάρολ με τον ίδιο τρόπο (80-79), πριν πάει και στη γραμμή για το +3 (82-79).

Η Μούρθια ανανέωσε τρεις συνεχόμενες φορές την επίθεσή της, αλλά αστόχησε και τις τρεις προσπάθειές της από τα 6μ75, αλλά ο Χάνα ήταν εύστοχος (82-82) με τον Ταβάρες να καρφώνει από την ασίστ του Τέιλορ. Το airball του Ντόντσιτς έδωσε το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν με το τρίποντο του Ρόχας (84-85) με 19'' στο ρολόι. Ο Τόμπκινς, όπως στο τέλος της κανονικής περιόδου και σχεδόν από το ίδιο σημείο, ευστόχησε για το 87-85 με 4'' πια να απομένουν και για το τέλος της παράτασης,δίνοντας τη νίκη στη Ρεάλ.

(ACB Photo/V. Carretero)

Η Ουνικάχα Μάλαγα είχε την πιο εύκολη δουλειά σήμερα το μεσημέρι. Πήρε από την αρχή το προβάδισμα απέναντι στην Σαραγόσα εκτός έδρας, ανέβασε το δείκτη της διαφοράς στο τρίτο δεκάλεπτο ως το +22 (47-69, 27') και ουσιαστικά δεν ένιωσε να απειλείται από τους γηπεδούχους σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης ως το φινάλε της και το 77-102. Νέντοβιτς (17), Βαζίνσκι (16), Σερμαντίνι (15), ΜακΚάλουμ (11) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους νικητές που είχαν το εντυπωσιακό 57% στα σουτ τριών πόντων (16/28). Μίχαλακ (16), Νιλ (15) και Ντε Γιονγκ (12) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τη Σαραγόσα.

(ACB Photo/E. Casas)

Η Σεβίλλη δημιούργησε την αίσθηση στο πρώτο ημίχρονο πως θα έκανε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα και μάλιστα εύκολα απέναντι στην Ομπραντόιρο. Στα μισά του αγώνα είχε πάρει μια διαφορά 21 πόντων (47-26) με ένα εντυπωσιακό δεύτερο δεκάλεπτο που σφραγίστηκε με το επιμέρους 25-5. Τα πράγματα άλλαξαν στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Ομπραντόιρο μείωσε στους επτά (61-54, 29') και το παιχνίδι άλλαξε μορφή. Γκολούμποβιτς και ΜακΓκραθ με ένα 5-0 ανέλαβαν να δώσουν "ανάσες" στους γηπεδούχους στο τέλος της περιόδου, οδηγώντας στο 66-54. Ένα λεπτό πριν το τέλος της αναμέτρησης ο ηλεκτρονικός πίνακας έγραφε 76-72. Ένα τρίποντο του Μπλέικ Σιλμπ έκανε τους φίλους της Σεβίλλης να σηκωθεί στο πόδι, οι 4/4 βολές από Κέλι και ΜακΓκραθ οδήγησαν το 83-75, πριν ο Μάρκο Τόμας με τη δική του παρουσία στη γραμμή γράψει το τελικό 83-77.

Η Γκραν Κανάρια συνήθως δεν αντιμετωπίζει ιδιαίτερα προβλήματα στο... σπίτι της, αλλά η Σαν Πάμπλο Μπούργος, η νεοφώτιστη της ACB, την ταλαιπώρησε αρκετά. Μάλιστα στο δεύτερο ημίχρονο βρέθηκε μπροστά στο σκορ (57-59, 27') και παρέμεινε ως το 32' (65-66). Έμεινε κοντά στο σκορ (74-73, 35'), αλλά το τελευταίο πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι θυμήθηκαν τον καλό τους εαυτό και με τους Σίλεϊ - Μπάλβιν πρωταγωνιστές ξέφυγαν, έφτασαν στο 87-78 (39') και τελικά στη νίκη με το 87-80.