18.6 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Βαριά ήττα για τον ΠΑΟΚ (pics, vid)

Ο ΠΑΟΚ απογοήτευσε, γνώρισε μία από τις πιο βαριές ήττες στην ευρωπαϊκή του ιστορία και ηττήθηκε με 103-70 από την Ρίζεν Λούντβιχσμπουργκ στην Γερμανία, στην πρεμιέρα του Basketball Champions League.

Τις πρώτες στιγμές στο παρκέ ο ΠΑΟΚ δεν έδειξε και το καλύτερό του πρόσωπο. Με πέντε λάθη σε κάτι περισσότερο από τρία λεπτά, βρέθηκε πίσω στο σκορ (7-3 και 7-6), αλλά η αντίδρασή του ήταν αυτή που έπρεπε. Ντίλαρντ και Τζόουνς ήταν εύστοχοι και οι δύο από τα 6μ75 βοήθησαν την ελληνική ομάδα να «ξεκολλήσει», φτάνοντας στο 7-8 (4’) και από το 13-10 (6’) στο 13-17 (7’40’’) με τον Βαγγέλη Μαργαρίτη να έχει μπει στην εξίσωση.

Κι αυτό παρά το ότι ο αρχηγός του ΠΑΟΚ είχε χρεωθεί νωρίς με δύο φάουλ, μόλις στο 2’25’’. Ο Κατσίβελης έκανε καλή δουλειά στην άμυνα και στην οργάνωση, με τον Ζάρα να έρχεται από τον πάγκο για να στείλει τη διαφορά στο +6 (16-22, 8’32’’) με τον Τρις να διαμορφώνει το 18-24 (9’10’’).

Κάπου εκεί με αφορμή λάθος επιλογές και ένα πιο επιθετικό πρόσωπο των γηπεδούχων, η Λούντβιχσμπουργκ έκανε ένα 13-0 για να φτάσει στο 31-24 (12’) μετά από το αντιαθλητικό φάουλ με το οποίο χρεώθηκε ο Δημήτρης Κατσίβελης. Ο Λάκι Τζόουνς με ½ βολές σταμάτησε το σερί, αλλά στην άλλη πλευρά του γηπέδου ο Τζόνσον διαμόρφωσε το 34-25 (13’15’’). Ο Μαργαρίτης ευστόχησε στο πρώτο σουτ εντός πεδιάς του ΠΑΟΚ από το 8’45’’ για να γράψει το 34-27 (13΄30’’), με τη διαφορά να γίνεται διψήφια για πρώτη φορά (37-27, 15’). Μετά και το 38-27 ο Τρις έδωσε μια ανάδα (38-30, 16’20’’), ο Τζόουνς μείωσε στους επτά πόντους (38-31), με τον Μαργαρίτη να έχει χρεωθεί λίγο νωρίτερα με τέταρτο φάουλ (15’30’’).

Οι Γερμανοί επέβαλλαν τον ρυθμό τους, βρήκαν λύσεις επιθετικά από πολλούς παίκτες, πήραν τα ριμπάουντ, οδήγησαν σε λάθη τον ΠΑΟΚ και το αποτέλεσμα ήταν η απόσταση αν μεγαλώσει και πάλι (46-33, 18’20’’). Ο Θοδωρής Καρράς με το πρώτο του καλάθι και δύο τάπες, προσπάθησε να δώσει λύσεις, κάτι που έκαναν στο φινάλε του ημιχρόνου και οι Κατσίβελης – Ζάρας για να κατεβάσουν και πάλι τη διαφορά (48-40).

Τα πρώτα λεπτά και της τρίτης περιόδου είχαν αρνητικό πρόσημο για την ελληνική ομάδα που είδε την Λούντβιχσμπουργκ να φτάνει στο +19 (60-41, 25') με το σκηνικό να γίνεται ακόμη πιο αρνητικό μετά το αντιαθλητικό φάουλ με το οποίο χρεώθηκε ο Λάκι Τζόουνς και οδήγησε στο 64-43 (26') και το τέταρτο φάουλ του Κρούμπαλι στην αμέσως επόμενη φάση. Τέσσερα είχαν ακόμη ο Κλάσεν και ο Μαργαρίτης, ενώ τρία μετρούσε ο Κατσίβελης. Οι Γερμανοί απλά συνέχιζαν, φτάνοντας ως το 74-46 (28'45''). Οι προσπάθειες του ΠΑΟΚ να μειώσουν δεν έμειναν αναπάντητες με τη διαφορά να περνά και τους 30 πόντους (83-52, 31'30'').

Ο Ζάρας πήρε πρωτοβουλίες επιθετικά (83-60, 33'20''). Στο σημείο αυτό σε ένα σουτ για τρεις στην εκπνοή οι διαιτητές έδωσαν φάουλ στον Λάκι Τζόουνς, ο οποίος δέχθηκε και τεχνική ποινή. Το αποτέλεσμα; 87-60 (34').  Και αποβολή του Τζόουνς, αφού είχε και ένα αντιαθλητικό φάουλ στο πρώτο μισό του αγώνα. Δύο λεπτά αργότερα χρέωθηκε με το πέμπτο του φάουλ ο Κρούμπαλι και τέθηκε και αυτός εκτός παιχνιδιού. Οι Γερμανοί έφτασαν και στην... κατοστάρα (101-70, 38'50'') και στη νίκη με το τελικό 103-70.

Ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε για μία ακόμη φορά χωρίς τους Βασίλη Χαραλαμπόπουλο και Αντώνη Κόνιαρη.

Διαιτητές: Ντοζάι (Κροατία), Λίζκα (Πολωνία), Τσεβίσεφ (Ουκρανία)

Δεκάλεπτα: 20-24, 48-40, 78-52, 103-70

Ρίζεν Λούντβιχσμπουργκ (Πάτρικ): Ουόκαπ 18, Έβανς 15, Τζόνσον 15, ΜακΚρέι 2, Σίαρς 3, Γκέσκε 3, Πέτερ-ΜακΝίλι 7, Κοχ 1, Σέριτς 5, Βαλεσκόφσκι 4, Κουκ 18, Τίμαν 12

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Ντίλαρντ 12, Κλάσεν 1, Χρυσικόπουλος, Κρουμπάλι 7, Καρράς 4, Τσόχλας 3, Μαργαρίτης 5, Ζάρας 11, Καραμανώλης 1, Κατσίβελης 6, Τζόουνς 10, Τρις 10