16.6 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Αρμάνι-Παναθηναϊκός 75-54: Το πάλεψε για ένα ημίχρονο… (vids+pics)

Ο Παναθηναϊκός, μετά την νίκη επί της Άλμπα, κατάφερε να «κλειδώσει» στην άμυνά του για ένα ημίχρονο την Αρμάνι, έδειχνε ικανός να παλέψει για την υπέρβαση, αλλά στη συνέχεια έπαθε... Παναθηναϊκό των εκτός έδρας ματς, χάνοντας τον έλεγχο εύκολα όταν πίεσαν οι Ιταλοί και μαζί το ματς με 75-54, υποχωρώντας στο 4-11 στην Ευρωλίγκα και βλέποντας την ομάδα του Έτορε Μεσίνα να ανεβαίνει στο 10-5, μένοντας στην πρώτη τριάδα.

Ο Παναθηναϊκός επιχείρησε να «κλειδώσει» τους Ιταλούς στο ξεκίνημα, με τον Ντάνιελς μονάχα να ξεφεύγει, αλλά τους υπόλοιπους να είναι άστοχοι, με αποτέλεσμα να υπάρχει ισορροπία στο πρώτο πεντάλεπτο χάρη και στη δράση του Μέικον στην επίθεση (13-13). Μετά από ένα νέο καλάθι του Ντάνιελς, δύο νέα μακρινά σουτ του Κασελάκη και του Μποχωρίδη έφεραν σερί 0-6, διαμορφώνοντας το 15-19 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν σειρά της Αρμάνι να αμυνθεί με αποτελεσματικότητα, αναγκάζοντας τους «πράσινους» σε σειρά λαθών και βρίσκοντας λύσεις με τη συνεργασία Σέρχιο και Μέλι, για να προηγηθεί εκ νέου κοντά στα μέσα του (24-21 στο 14'). Η είσοδος του Σαντ Ρος έφερε τον απαραίτητο εξορθολογισμό για τους νταμπλούχους Ελλάδας, που κρατήθηκαν σε στενή επαφή με το σκορ, αλλά ένα σερί 4-0 των γηπεδούχων στο τέλος του ημιχρόνου τους κράτησε μπροστά (33-29).

Μια... άλλη Αρμάνι βγήκε στο παρκέ στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Ντιλέινι να κόβει, τον Χάινς να ράβει και τους Ιταλούς να διευρύνουν το σερί τους συνολικά στο 16-0, για να προηγηθούν με ισάριθμη διαφορά στα μέσα της περιόδου (45-29). Ο Παναθηναϊκός έδειξε ένα σημάδι αντίδραση, απαντώντας με 0-8 ξανά χάρη στα μακρινά του σουτ (45-37 στο 27'), αλλά δεν κατάφερε να δείξει διάρκεια, αφού ο Χάινς δεν αντιμετωπιζόταν στη ρακέτα και το -15 με το πέρας 30 λεπτών άφηνε μικρά περιθώρια στους παίκτες του Πρίφτη (57-42).

Η άμυνα των φιλοξενούμενων έδωσε μια ανάσα στην αρχή της τελευταίας περιόδου, μειώνοντας με ατομικές προσπάθειες του Παπαπέτρου έως το -10 και προσφέροντας μια ελπίδα για τα τελευταία λεπτά (59-49 στο 33'), αλλά η δράση του Χολ ήταν η απάντηση των παικτών του Μεσίνα για ένα νέο «ξέσπασμα», φτάνοντας στο +18 στα μέσα του δεκαλέπτου (69-51). Κάπου εκεί τελείωσε, επί της ουσίας, το παιχνίδι, με το «τριφύλλι» να δέχεται μοιρολατρικά άλλη μια ήττα στην φετινή διοργάνωση (75-54).

Δεκάλεπτα: 15-19, 33-29, 57-42, 75-54

ΤΟΝ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ: Ο Σέρχιο Ροντρίγκες μοίραζε, φτάνοντας τις εννιά ασίστ, και δύο παίκτες ολοκλήρωναν τις φάσεις, για να τελειώσει το ματς με συνοπτικές διαδικασίες. Στην τρίτη περίοδο ήταν ο Κάιλ Χάινς, που τελείωσε με 14 πόντους και τέσσερα ριμπάουντ, ενώ στην τελευταία ανέλαβε δράση ο Ντεβόν Χολ, που είχε 19 πόντους με 5/7 δίποντα και 3/4 τρίποντα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Όταν έχεις δέκα λάθη παραπάνω (6-16), δίνοντας ανάλογα παραπάνω κατοχές στον αντίπαλό σου, δεν μπορείς να ελπίζεις σε πολλά. Αυτό ήταν και το στοιχείο, που «πλήγωσε» πιο πολύ τον Παναθηναϊκό.