19.3 C
Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024

Απίστευτο ντέρμπι με Θανάση και… Γιάννη (Vids)

Η αυλαία έπεσε στην κανονική περίοδο με επτά αγώνες που γέμισαν το απόγευμα και είχαν τα πάντα όλα. Ο αγώνας που ξεχώρισε ήταν αδιαμφισβήτητα αυτός ανάμεσα στην ΜόραΜπανκ Ανδόρρα και τη Ρεάλ Μαδρίτης, ομάδες που  θα συναντηθούν και στα playoffs. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έστειλε τον αγώνα στην παράταση, έχοντας συνολικά 13 πόντους και 11 ριμπάουντ, υπό το βλέμμα του αδελφού του Γιάννη, που πανηγύριζε έξαλλα για τον αδελφό του. Τελικά η νίκη πήγε στη Ρεάλ με το τελικό 86-88 εκτός έδρας.

Σημαντική νίκη γοήτρου σημείωσε και η Μούρθια του Φώτη Κατσικάρη με το 70-67 επί της Βαλένθια εκτός έδρας και τον Φακούντο Καμπάτζο σε πρωταγωνιστικό ρόλο.

Η Ιμπεροστάρ Τενερίφε έκανε τη δική της γιορτή απέναντι στην Μανρέσα που έχει ήδη υποβιβαστεί, όπως δείχνει και το τελικό 84-51. Ο Γιώργος Μπόγρης αγωνίστηκε 16' και στο διάστημα αυτό είχε 4 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Η Μπαρτσελόνα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήρε την εκτός έδρας νίκη από την Ομπραντόιρο με 76-71. Ο Στράτος Περπέρογλου είχε 12 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 τάπα σε 27'26'' και ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ 6 πόντους και 2 ριμπάουντ και 17'37''.

Η Σεβίλλη αποχαιρέτησε την κατηγορία, ενώ η Σαραγόσα παρά την ήττα της έμεινε και το πανηγύρισε δεόντως.

Πάμε όμως στο πιο σημαντικό κομμάτι: Στους οχτώ που συνεχίζουν. Τα ζευγάρια που σχηματίστηκαν για τα playoffs είναι:

Ρεάλ Μαδρίτης - Μόρα Μπανκ Ανδόρρα

Βαλένθια-Μπαρτσελόνα

Ουνικάχα Μάλαγα-Ιμπεροστάρ Τενερίφε

Μπασκόνια-Γκραν Κανάρια

(Photos ACB)

Ιμπεροστάρ Τενερίφε-Μανρέσα 84-51

Μετά την ισορροπία των πρώτων λεπτών σε ένα «χορταστικό» επιθετικά παιχνίδι η Ιμπεροστάρ Τενερίφε πήρε το προβάδισμα. Καθοριστικός στο σημείο αυτό ήταν ο Φεράν Μπάσας με δύο συνεχόμενα σου τριών πόντων και 3/3 βολές σην επόμενη πρροσπάθειά του από τα 6μ75 που διαμόρφωσε το 26-17 (10’). Ακολούθησαν δύο γκολ-φάουλ του Ουίλ Χάνλεϊ και οι γηπεδούχοι έχτισαν μια διαφορά φτάνοντας στο +14 (15’50’’, 39-25). Μπόγρης, Ουάιτ, Κίρκσεϊ και Σαν Μιγέλ έστειλαν τη διαφορά ως το +24 (60-36, 25’) με την Ιμπεροστάρ Τενερίφε να μετατρέπει τον αγώνα σαν σε μια γιορτή επιστέγασμα της φετινής ιστορικής της χρονιάς σε ένα κατάμεστο γήπεδο που δεν έπαψε λεπτό να συμμετέχει και τον Τσους Βιδορέτα να μην χρησιμοποιεί καν για πολύ ώρα τους βασικούς του παίκτες ως το τελικό 84-51.

Δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης ΕΔΩ

Ομπραντόιρο-Μπαρτσελόνα 71-76

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε... φουριόζα απέναντι στην Ομπραντόιρο (9-17 στο 7’34’’, 13-26 στο 9’), αλλά στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα άλλαξαν με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με μόλις δύο πόντους διαφορά (34-36). Η απόσταση ανάμεσα σε Μπαρτσελόνα και Ομπραντόιρο έμεινε σε χαμηλά επίπεδα με τους Καταλανούς όμως να έχουν σταθερά το προβάδισμα ως το τελικό 71-76.

Οι φίλοι της Ομπραντόιρο πάντως είπαν στους δικούς τους το "καλό καλοκαίρι" και το "ευχαριστώ" για τη χρονιά με ένα ιδιαίτερα θερμο χειροκρότημα...

ΜόραΜπανκ Ανδόρρα-Ρεάλ Μαδρίτης 86-88

Η Ρεάλ Μαδρίτης ξέφυγε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα φτάνοντας στο 13-22 στο δεκάλεπτο και το 20-37 στα μισά της δεύτερης περιόδου, δείχνοντας πως ο αγώνας θα ήταν εύκολη υπόθεση γι’ αυτήν. Η ΜόραΜπανκ Ανδόρρα όμως, όπως το συνηθίζει στο γήπεδό της ειδικά, δεν παραδόθηκε και κατάφερε να μειώσει με βολές του Θανάση Αντετοκούνμπο στους οχτώ πόντους (62-70, 34’) με τον ίδιο να διαμορφώνει και το 66-70 και τον Κολόμ  να μειώνει ακόμη περισσότερο (68-70, 36’).

Και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να τον αποθεώνει! (πού να το φανταζόταν!)

Στα 19’’ για τη λήξη ο Έλληνας φόργουορντ ισοφάρισε σε 77-77, αλλά μετά το άστοχο σουτ του Νοτσιόνι, αστόχησε και αυτός σε σουτ τριών πόντων και ο αγώνας πήγε στην παράταση. Ο Θανάσης έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (79-77) με τον Γιάννη να πανηγυρίζει έξαλλος!

Ο αγώνας παρέμεινε ντέρμπι ως το φινάλε με τον Πάμπλο Λάσο να μην διστάζει να ρίξει στον αγώνα στην παράταση κι ενώ η μπάλα "έκαιγε" το επόμενο μεγάλο πρότζεκτ της Ρεάλ Μαδρίτης, τον Ράντοντσιτς, ο οποίος μάλιστα πήγε και στη γραμμή για βολές για να γράφει με 1/2 το 86-85 με 45'' για το τέλος. Δύο έμπειροι όμως ήταν αυτοί που πήραν τη νίκη για την Ρεάλ Μαδρίτης: Ο Γιόνας Ματσιούλις με ένα επιθετικό ριμπάουντ και ο Αντρές Νοτσιόνι που διαμόρφωσε το τελικό 86-88.

Βαλένθια-Μούρθια 67-70

Φορτσάτη μπήκε η Μούρθια και κατάφερε να φτάσει στο 10-22 (6’) και στο 17-28 (15’). Η Βαλένθια ως συνήθως δεν χρειάστηκε και πολύ χρόνο για να βρει τις απαντήσεις και να επιστρέψει για να ισοφαρίσει σε 49-49 (29’). Και στη συνέχεια να περάσει και μπροστά (57-52, 32’).  Οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη όμως άντεξαν και μάλιστα κατάφεραν να φύγουν νικητές από μια ιδιαίτερα δύσκολη έδρα, απέναντι σε μια από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος με το τελικό 67-70.

Μπασκόνια-Φουενλαμπράδα 103-66

Η Μπασκόνια παρά τις απουσίες των Λουθ και Μπάντινγκερ έδειξε από την αρχή πως ήθελα να «καθαρίσει» το παιχνίδι απέναντι στην Φουενλαμπράδα χωρίς «δράματα». Προηγήθηκε 17-9 (7’), είχε φτάσει στο 53-29 στο ημίχρονο και έφτασε στην τελική επικράτηση χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα με το 103-66 και τους Λαπροβίτολα (20), Χάνγκα (18) και Σενγκέλια (14) στην πρώτη γραμμή των σκόρερ. Και μια μεγάλη στιγμή λίγο πριν την έναρξη της αναμέτρησης με την Μπασκόνια να εύχεται τα καλύτερα στον τραυματία Ράφα Λουθ που θα μείνει εκτός για τουλάχιστον ένα εξάμηνο.

Ουνικάχα Μάλαγα-Σεβίλλη 98-89

Η Σεβίλλη χρειαζόταν τη νίκη και ήττα της Σαραγόσα για να μείνει στην κατηγορία. Δεν τα κατάφερε όμως έτσι κι αλλιώς απέναντι στην Ουνικάχα Μάλαγα. Τη δυσκόλεψε κατά διαστήματα, αλλά δεν την απείλησε κιόλας με τους γηπεδούχους να φτάνουν χωρίς προβλήματα στη νίκη με το 98-89.

Η απογοήτευση των παικτών της Σεβίλλης πηγαίνοντας προς τα αποδυτήρια

Σαραγόσα-Εστουδιάντες 85-90

Η Σαραγόσα ήθελε τη νίκη ή απλά να χάσει και η Σεβίλλη για να μείνει στην κατηγορία. Μπήκε δυνατά στον αγώνα όπως ανάγλυφα δείχνει το 22-9 (8’) με την Εστουδιάντες που δεν έχει θέση στα playoffs, αλλά η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε με τους φοιτητές να προηγούνται στο 28’ (57-59). Η Εστουδιάντες πήρε τη νίκη με το τελικό 85-90 που γράφτηκε εκτός έδρας, αλλά αυτή που πανηγύρισε ήταν η Σαραγόσα, καθώς με την ήττα και της Σεβίλλης εξασφάλισε την παραμονή της στην κατηγορία.