16.1 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Αντβέρπ-Ιωνικός 87-90: Απόδραση με Τζέρμαν και Χουγκάζ! (pics+vid)

Πέρασε από το Βέλγιο και ελπίζει ο Ιωνικός! Η ομάδα της Νίκαιας με Τζέρμαν... από άλλο πλανήτη και τον Χουγκάζ σε εξαιρετική μέρα κατάφερε να επικρατήσει της Αντβέρπ με 90-87  και να πάρει μία σπουδαία νίκη, τη δεύτερή της στον όμιλο για την 5η αγωνιστική του FIBA Europe Cup.

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τον Ιωνικό προηγούμενο στο σκορ, με την ομάδα της Νίκαιας να... πατάει το γκάζι προς το τέλος της περιόδου, έχοντας τον Τζέρμαν σε... μεγάλα κέφια και να αποκτά διαφορά τεσσάρων πόντων (22-26). Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο, με την Αντβέρπ να είναι καλύτερη από το πρώτο και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στην ανάπαυλα (45-45).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ένα σερί 11-0 η Αντβέρπ έχτισε γρήγορα διαφορά, ωστόσο ο Ιωνικός κατάφερε να τη μειώσει και να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο -2 (65-63). Το ματς εξελίχθηκε σε... θρίλερ στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Ιωνικό να καταφέρνει να πάρει μία σπουδαία νίκη στο τέλος με 90-87!

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 45-45, 65-63, 87-90.

Ο MVP: Ο Τζέρμαν έκανε... τα πάντα στο παρκέ σημειώνοντας 37 πόντους, μαζεύοντας 5 ριμπάουντ και μοιράζοντας 4 ασίστ, ενώ και ο Χουγκάζ βρέθηκε σε μεγάλη μέρα με 25 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ, όντας καθοριστικός σε κρίσιμα σημεία του αγώνα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Εξαιρετικά εύστοχος ήταν ο Ιωνικός στη σημερινή αναμέτρηση και ιδιαίτερα πίσω από τη γραμμή των 6μ75 όπου είχε 15/28 (53,57%).

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.