23.9 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

ΑΕΚ-Προμηθέας 113-101: Βγήκαν «πιστόλια»! (vids)

Ο Ντάριλ Μέικον σημείωσε 42 πόντους, ο Τζιαν Κλαβέλ απάντησε με 45, αλλά η ΑΕΚ ήταν εκείνη που χαμογέλασε στο τέλος, επικρατώντας με 113-101 του Προμηθέα Πατρών σε ένα ματς... για γρήγορα «πιστόλια», που δείχνει και την φύση της ύπαρξης των μικρών τελικών με απολαυστικό μπάσκετ, με την Ένωση πάντως να κρατά πως απάντησε μετά τον αγώνα της Πάτρας.

Ο Κλαβέλ ξεκίνησε πιο ορεξάτος για τον Προμηθέα και η ομάδα του φαινόταν να πατά καλύτερα στα πρώτα τρία λεπτά (6-12). Με τον Γόντικα, όμως, να παίρνει «μάχες» και να αποτελεί για ακόμη μια φορά τον «παράγοντα Χ», η ΑΕΚ δήλωσε επίσης παρούσα με ένα σερί 9-0 που της έδωσε προβάδισμα (15-12 στο 6'), δίνοντας έτσι πάσα στη συνεργασία των Μέικον-Μορέιρα, που αντιτέθηκαν σε εκείνη των Γκραντ-Αγκμπελέζε για το 27-22 της πρώτης περιόδου.

Ο Μορέιρα κυριαρχούσε στους αιθέρες και, γενικά, η φροντ λάιν του Αγγέλου πραγματοποιούσε εξαιρετική δουλειά, με ένα τρίποντο του Χρυσικόπουλου να φέρνει τη διαφορά κοντά στο διψήφιο νούμερο, όπως συνέβη σε αρκετές περιπτώσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο (45-36 το 17'). Οι Έλληνες των Αχαιών και ο Γκραντ, όμως, «ροκάνιζαν» είτε από τη γραμμή των βολών είτε έξω από τα 6.75 μέτρα τη διαφορά, με συνέπεια να περιορίσουν τη ζημιά μέχρι την ανάπαυλα (56-51).

Το... ελαφρύ χαμήλωμα του ρυθμού ευνόησε, όπως φάνηκε, την Ένωση με ένα μακρινό σουτ του Γιάνκοβιτς επιτέλους να φέρνει στο +10 την απόσταση για την ομάδα του (63-53 στο 24'). Με πλουραλισμό στην επίθεση, οι γηπεδούχοι έμοιαζαν να κάνουν δικό τους το παιχνίδι, φτάνοντας και στο +15 (72-57 στο 28'), με τους παίκτες του Γιατρά να επιχειρούν ξανά ένα αξιοπρεπές κλείσιμο χάρη στον Κλαβέλ, που έβγαλε ξανά το «όπλο» του (74-64).

Η τελευταία περίοδος... ξέφυγε εκτελεστικά με τις άμυνες απούσες, με συνέπεια να εξελιχθεί σε μια «μάχη» ανάμεσα σε Μέικον και Κλαβέλ. Φαίνεται πως οι ομάδες είχαν... αρχίσει να αποδέχονται το ποιος θα κερδίσει, παρότι στο τέλος του προηγούμενου δεκαλέπτου τίποτα δεν έμοιαζε να έχει τελειώσει. Το αποτέλεσμα ήταν το άκρως εντυπωσιακό 113-101, με την ΑΕΚ να πανηγυρίζει την ισοφάριση σε ένα δεκάλεπτο με σκορ 39-37.

Δεκάλεπτα: 27-22, 56-51, 74-64, 113-101

ΜΕΙΚΟΝ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΚΛΑΒΕΛ... ΣΗΜΕΙΩΣΑΤΕ «1»: Δύο παίκτες με πηγαίο επιθετικό ταλέντο, που έδωσαν ένα μοναδικό σόου. Ο Ντάριλ Μέικον είχε 42 πόντους με μόνο δύο σουτ χαμένα σε 16 προσπάθειες (5/5 δ., 9/11 τρ., 5/6 β.), καθώς και τέσσερις ασίστ, με δύο ριμπάουντ και δύο λάθη σε μονάχα 25:14 λεπτά. Χαμογέλασε έναντι του Τζιάν Κλαβέλ, που σημείωσε 45 πόντους με 18/31 σουτ (12/20 δ., 6/11 τρ., 3/3 β.), τέσσερα ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και δύο λάθη σε 35:53 λεπτά.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η ΑΕΚ κέρδισε αυτό το ματς χάρη στην εξαιρετική της ευστοχία με 70% στα δίποντα έναντι 53% του Προμηθέα και 51%-45% στα τρίποντα, καλύπτοντας έτσι τις επτά λιγότερες κατοχές της (6-9 επιθετικά ριμπάουντ και 13-9 λάθη).