23.3 C
Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Ήττα στο Μάντσεστερ, αλλά όλα ανοιχτά για την πρόκριση

Η Εθνική Γυναικών βρέθηκε στο -16, επέστρεψε, ισοφάρισε τον αγώνα και τελικά ηττήθηκε 79-77 από την Μεγάλη Βρετανία στο Μάντσεστερ για τα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2019. Ένα αποτέλεσμα που αφήνει ανοιχτή την υπόθεση πρόκριση, η οποία θα κριθεί στην τελευταία αγωνιστική. Εκεί όπου η Ελλάδα θα υποδεχθεί στην Κοζάνη το Ισραήλ στις 21 Νοεμβρίου!

Τα τρίποντα της Μεγάλης Βρετανίας έδωσαν τον τόνο στην αναμέτρηση από πολύ νωρίς. Η ελληνική ομάδα μπορεί να ξεκίνησε με το 1-5 και το εύστοχο σουτ της Στέλλας Καλτσίδου από τα 6μ75, αλλά ήταν και το μοναδικό στο οποίο βρήκε το στόχο από αυτή την απόσταση. Αντίθετα, οι οικοδέσποινες μέτρησαν 6/14 στο ίδιο διάστημα και ήταν κάτι που τις βοήθησε να διατηρήσουν το προβάδισμα και να πάρουν μεγάλες διαφορές.

Το 1-5 (3’) έγινε 9-5 (4’23’’) και 12-8 (8’30’’) με τα ριμπάουντ ως αυτό το σημείο να είναι 4-10. Η Μεγάλη Βρετανία αντιδρούσε σωστά κάθε φορά που η Ελλάδα έβρισκε το δρόμο προς το καλάθι, φτάνοντας ως το 26-12 (14’10’’). Το ίδιο έκανε και όταν η ελληνική ομάδα με τις Χριστινάκη – Παυλοπούλου πλησίασε στους 10 πόντους: Δύο τρίποντα από τις Σάμιουελσον και Χάντι έστειλαν τη διαφορά στο +16 (37-21, 18’30’’).

Η ελληνική ομάδα βγήκε αποφασισμένη στο δεύτερο ημίχρονο και γρήγορα μείωσε στους έξι πόντους (41-35, 22’). Όχι πως δεν υπήρχε και το άσχημο νέο, καθώς η Άρτεμις Σπανού χρεώθηκε με το «καλημέρα» με τρίτο φάουλ. Τα τρίποντα ήταν εκεί για να βοηθήσουν για μία ακόμη φορά την Μεγάλη Βρετανία που πήγε στο 47-35 (23’30’’) και το 55-42 (25’35’’) με την Χάντι. Καλτσίδου, Σωτηρίου και Μάλτση ήταν εκεί όμως για το 59-54 (29’) και οι Σπανού με την Γέμελος μείωσαν ακόμη περισσότερο (61-58) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Το επιμέρους στο δεκάλεπτο ήταν 22-33 και αν ψάχνετε και άσχημα νέα να συνοδεύουν την... καλή αυτή είδηση, δείτε τη στήλη με τα φάουλ: Σπανού και Καλτσίδου είχαν πλέον από τέσσερα, ενώ η Σπυριδοπούλου είχε ήδη τρία.

Η Γέμελος έδωσε στην διαφορά τη μικρότερη δυνατή τιμή της (61-60, 30’20’’) και το παιχνίδι έδειχνε «ανοιχτό». Η Σπυριδοπούλου ισοφάρισε σε 71-71 (37'15'') και ξανά για το 74-74 (38'), αλλά η Μεγάλη Βρετανία απάντησε και πάλι (77-74, 38'25'') με την Σάμιουελσον.

Το λάθος στην επαναφορά με 10'' για το τέλος έδωσε το δικαίωμα στην Λινταμ να γράψει το 79-74. Με 5'' πια στο ρολόι η Μάλτση κέρδισε το φάουλ σε προσπάθεια για τρεις και πήγε στη γραμμή για το 79-77! Η Ελλάδα έκλεψε την μπάλα από την επαναφορά

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ: Με 1/6 τρίποντα τελείωσε το πρώτο εικοσάλεπτο η Ελλάδα και 8/24 δίποντα. Με 6/14 τρίποντα και 7/16 δίποντα η Μεγάλη Βρετανία. Τα ριμπάουντ; 24-15 για την γηπεδούχο ομάδα!

ΤΟ ΔΙΔΥΜΟ: Μάλτση και Καλτσίδου "μίλησαν" και πάλι όταν έπρεπε. Θέλουν να δουν την Εθνική Γυναικών στο Ευρωμπάσκετ. Η πρώτη σημείωσε 19 πόντους και η δεύτερη 21 και ήταν και πάλι αυτές που οδήγησαν την κούρσα. Από κοντά επιθετικά η Σπυριδοπούλου, ενώ για μία ακόμη φορά η Κατερίνα Σωτηρίου έκανε πολύ αθόρυβη δουλειά με άμυνα και κλεψίματα.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης, ο ομοσπονδιακός προπονητής Κώστας Κεραμιδάς, τόνισε: "Το παιχνίδι για μας χάθηκε στο πρώτο ημίχρονο. Δεν τα πήγαμε καθόλου καλά στην επίθεση και στην άμυνα ήμασταν εκτός πλάνου. Στο δεύτερο ημίχρονο εμφανίστηκε η γνωστή Εθνική. Πιέσαμε στην άμυνα, ανατρέψαμε τη διαφορά, πήγαμε το ματς ως το τέλος και το χάσαμε στις λεπτομέρειες".

Διαιτητές: Μαλισέφσκι (Πολωνία), Μεντόζα (Ισπανία), Κέρισιτ (Γαλλία)

Δεκάλεπτα: 16-8, 39-25, 61-58, 79-77