19.6 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Έπαιξε… με την φωτιά και επιβίωσε η Γαλλία

Στο μεγάλο ευρωπαϊκό ντέρμπι της πρεμιέρας του Μουντομπάσκετ, η Γαλλία είδε ακόμη και διαφορά 24 πόντων έτοιμη να ανατραπεί από τους Γερμανούς, αλλά πάντοτε είχε τις απαντήσεις, παίρνοντας την νίκη με 78-74 και κάνοντας αρχή... με το δεξί. Ο Εβάν Φουρνιέ ήταν ηγετικός για τους «τρικολόρ» με 26 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ με 25 πόντους ήταν ο Γιοχάνες Βόιτμαν πρώτος σκόρερ των ηττημένων.

Οι Γάλλοι «βομβάρδισαν» από το πρώτο λεπτο και πολύ σύντομα πήραν το πρώτο λόγο, με το επιβλητικό 16-4 της πρώτης περιόδου να λέει πολλά από μόνο του, απέναντι σε μια ομάδα που δεν ήξερε… πού πατούσε και πού βρισκόταν. Το κάρφωμα του Πουαριέ έφερε την απόσταση ακόμη και στο +17 για τους «τρικολόρ» (21-4), με τους ψηλούς της Γερμανίας να δίνουν σύνθημα αντεπίθεσης και με επιμέρους 8-16 που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Σρέντερ πλησίασε στο -4 (24-20 στο 16’). Ο Γκομπέρ, όμως, το πήρε πάνω του και το σερί 12-0 μέχρι ημίχρονο αποκατέστησε την τάξη (36-20).

Ο Φουρνιέ μπήκε επίσης στο παιχνίδι και ο Εμπαγιέ συνέχιζε να σκοράρει από μακριά, με αποτέλεσμα η ψαλίδα να ανοίξει πάνω από τους 20 πόντους μετά τα μέσα της τρίτης περιόδου (52-28 στο 26’), αλλά οι Γερμανοί παρέμεναν μαχητικοί, με τα τρίποντα των Βόιτμαν και Μπένζινγκ να κρατούν μια ελπίδα για το τέλος με τη βοήθεια και του Σρέντερ (59-50). Ο Κλέμπερ μπήκε στην «εξίσωση» και τα «Πάντσερ» μείωσαν στο -6 (61-55), με τον Φουρνιέ όμως να έχει την απάντηση οδηγώντας σε σερί 7-0 την ομάδα του για το +13 (68-55). Ο Σρέντερ, όμως, κράτησε πάλι όρθια την ομάδα του και με σουτ από τα 4.5 μέτρα μείωσε σε 71-68 στο δίλεπτο. Ένα γκολ-φάουλ του Γκομπέρ κι ένα μεγάλο σουτ του Φουρνιέ, όμως, «καθάρισαν» για τον Κολέ, με τις βολές του δεύτερου στα 4.2" για το τελικό σκορ να «κλειδώνουν» την νίκη.

Δεκάλεπτα: 16-4, 36-20, 59-50, 78-74