14.8 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Διπλή έκπληξη στο EuroCup, έσπασε το αήττητο της Παρτιζάν (vids)

Σπουδαίες μονομαχίες και εύκολα βράδια για κάποιες ομάδες  είχε το μενού της πρώτης ημέρας της έκτης αγωνιστικής στο Eurocup και το διπλό της Βενέτσια στο Βελιγράδι κόντρα στην μέχρι σήμερα αήττητη Παρτιζάν να τραβάει τα... βλέμματα. Εντύπωση προκάλεσαν και οι εκτός έδρας νίκες των Ρίτας Βίλνιους, Τρέντο και Όλντενμπουργκ ενώ η Ανδόρα ήταν η μοναδική γηπεδούχος που κράτησε τα προσχήματα.

Η Ρίτας Βίλνιους έκανε την πρώτη νίκη της ημέρας στην 6η αγωνιστική του EuroCup προσφέροντας και την πρώτη έκπληξη του Β' Γύρου και η Τρέντο ακολούθησε.

Οι Λιθουανοί επικράτησαν 87-82 της Λοκομοτίβ Κούμπαν στο Κράσνονταρ και ήταν το μόλις δεύτερο θετικό αποτέλεσμα γι' αυτούς στη διοργάνωση.

Η Τρέντο είχε μια πιο δύσκολη αποστολή, αλλά την έφερε σε πέρας. Επικράτησε της Γαλατάσαραϊ στην Τουρκία 81-76, "χαρίζοντάς" της την μόλις δεύτερη ήττα της στη διοργάνωση. Οι Ιταλοί βρίσκονται στο 3-3 μετά τη νίκη αυτή. Ο Τότο Φορέ με 19 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της Τρέντο, ενώ ο Άαρον Κραφτ σημείωσε 10 πόντους και μέτρησε και 11 ασίστ. Ο Ζακ Όγκαστ σημείωσε 17 πόντους και είχε 9 ριμπάουντ για τη Γαλατάσαραϊ.

Ο Φορέ ήταν και αυτός που έκρινε το παιχνίδι στο φινάλε. Η Γαλατά είχε το προβάδισμα με 75-74 με 1'23'' για το φινάλε, όταν πήγε προς το καλάθι, κέρδισε και το φάουλ και ουσιαστικά σφράγισε τη νίκη της ομάδας του, διαμορφώνοντας το 75-78.

Η Βενέτσια σημείωσε ένα από τα σπουδαιότερα διπλά της αποψινής δράσης στο Eurocup «σπάζοντας το σερί της Παρτιζάν με εμφατικό τρόπο 83-69 και πλέον βρίσκεται μία νίκη πίσω από τους Σέρβους. Καθοριστικό ήταν το τρίτο δεκάλεπτο όπου οι πρωταθλητές Ιταλίας έκαναν ένα θετικό επιμέρους σκορ (25-9) και έβαλαν γερές βάσεις για τη συνέχεια της αναμέτρησης.

Κορυφαίος από τους φιλοξενούμενους ήταν ο Μίτσελ Ουάτ με 25 πόντους ενώ ο δικός μας Μάικλ Μπράμος ήταν θετικός με 9 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Από την πλευρά της Παρτιζάν ο Ρασόν Τόμας πάλεψε μόνος του με 18 πόντους.

Η Όλντενμπουργκ συνεχίζει με αμείωτο ρυθμό την ανοδική της πορεία στην διοργάνωση και πέρασε και από την έδρα της Γκντύνια (73-61) μετρώντας τρεις συνεχόμενες νίκες και πλέον έφτασε στο 3-3. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου όπου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 55-47 αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο ήρθαν τα πάνω κάτω. Οι Πολωνοί κατέβασαν τους διακόπτες και σημείωσαν μόλις 6 πόντους σε ολόκληρο δεκάλεπτο σημειώνοντας αρνητικό ρεκόρ στην επίθεση της ομάδας σε μία περίοδο στην διοργάνωση.

Οι Γερμανοί το εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο και έφτασαν εν τέλει σε μια άνετη νίκη με πρωταγωνιστή τον Τζάστιν Σερς με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής για τον πρώτο όμιλο όπου βρίσκεται και ο Προμηθέας, η Ανδόρα έβγαλε αντίδραση μετά την ήττα από τους Πατρινούς και έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στη Μονακό (95-68). Με αυτή τη νίκη οι Ισπανοί έφτασαν στη βαθμολογία τους Μονεγάσκους και το οφείλουν στο εξαιρετικό τους δεύτερο ημίχρονο όπου ο Κλέβιν Χάνα βγήκε μπροστά για τους γηπεδούχους και με 16 πόντους έδειξε τον δρόμο προς τη... δόξα.

Από την πλευρά των ηττημένων ξεχώρισε ο Έρικ Μπάκνερ με 16 πόντους ενώ από κοντά ακολούθησε ο Ένις με 13 πόντους.

21.30 Βίρτους Μπολόνια-Ράτιοφαρμ Ουλμ

Βαθμολογία: 1. Προμηθέας Π. 4-1, 2. Βίρτους Μπολόνια 4-1, 3. Μονακό 3-3, 4. ΜόραΜπανκ Ανδόρρα 3-3, 5. Ράτιοφαρμ Ουλμ 1-4, 6. Μακάμπι Ρισόν 1-4

Β’ Όμιλος

5/11

Λοκομοτίβ Κούμπαν-Ρϊτας Βίλνιους 82-87

21.00 Παρτιζάν-Βενέτσια  69-83

6/11

21.00 Λιμόζ-Τόφας

Βαθμολογία: 1. Παρτιζάν 5-1, 2. Βενέτσια 4-2, 3. Τόφας 3-2, 4. Ρϊτας Βίλνιους 2-4, 5. Λοκομοτίβ Κούμπαν 2-4, 6. Ρίτας Βίλνιους 1-4

Γ’ Όμιλος

6/11

18.30 Ούνικς Καζάν-Μπρέσια

19.15 Νταρουσάφακα-Τσεντεβίτα Ολίμπια

21.45 Χοβεντούτ Μπανταλόνα-Ναντέρ 92

Βαθμολογία: 1.Ούνικς Καζάν 4-1, 2. Νταρουσάφακα 3-2, 3. Χοβεντούτ Μπανταλόνα 3-2, 4. Μπρέσια 3-2, 5. Ναντέρ 2-3, 6. Τσεντεβίτα Ολίμπια 0-5

Δ’ Όμιλος

5/11

Γαλατάσαραϊ-Τρέντο 76-81

21.00 Γκντίνια-Όλντενμπουργκ  61-73

6/11

20.00 Μπουντούτσνοστ-Ουνικάχα Μάλαγα

Βαθμολογία: 1. Ουνικάχα Μάλαγα 4-1, 2. Γαλατάσαραϊ 4-2, 3. Γκντίνια 3-3, 4. Όλντενμπουργκ 3-3, 5. Τρέντο 3-3, 6. Μπουντούτσνοστ 0-5