16.9 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Άνετη κι ωραία η Μπαρτσελόνα, ντεφορμάρισμα… διαρκείας για Τενερίφη (pics, vids)

Η δράση συνεχίζεται για την 22η αγωνιστική στην ACB με τέσσερις ακόμη δυνατές αναμετρήσεις.

Η Ουνικάχα είχε εύκολη δουλειά και πήρε τη νίκη από τη Χιπουσκόα, σε μία αναμέτρηση που ξεχώρισε ο πρώην "ερυθρόλευκος" Μπράιαν Ρόμπερτς, ενώ την ίδια στιγμή η Μπαρτσελόνα επικράτησε επί της Σαν Πάμπλο Μπούργος.

Στο "θρίλερ" της αγωνιστικής, η Ανδόρα πήρε τη νίκη μέσα από τα χέρια της Φουενλαμπράδα, και πήρε το παιχνίδι κυριολετικά στον πόντο, σε μία αναμέτρηση με αρκετές εντάσεις. Τέλος, η Μπασκόνια πέρασε από την έδρα της Μπρεογάν και πήρε το "διπλό". Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τους Βάσκους προκειμένου να πάρουν τη νίκη, παρά το γεγονός ότι δυσκολεύτηκαν αρκετά στα τρία πρώτα δεκάλεπτα.

ΟΥΝΙΚΑΧΑ- ΧΙΠΟΥΣΚΟΑ

Η Ουνικάχα κατάφερε να πάρει τη νίκη από τη Χιπουσκόα επικρατώντας με 87-69. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και είχαν ένα εύκολο απόγευμα.

Κορυφαίος για την Ουνικάχα ήταν ο πρώην "ερυθρόλευκος" Μπράιαν Ρόμπερτς, ο οποίος σημείωσε 22 πόντους ενώ την ίδια στιγμή είχε 3 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Εξαιρετικός ήταν επίσης ο Γκιόργκι Σερμαντίνι με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Από την Χιπουσκόα, ξεχώρισε ο Ζίσλοφτ με 19 πόντους.

Δεκάλεπτα: 23-15, 42-33, 60-50, 87-69

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ- ΣΑΝ ΠΑΜΠΛΟ ΜΠΟΥΡΓΟΣ

Η Μπαρτσελόνα δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Σαν Πάμπλο Μπούργος, με τους Καταλανούς να επικρατούν με 97-88, σε μία δυνατή αναμέτρηση με μπόλικα highlights από τους πρωταγωνιστές.

Για την Μπαρτσελόνα κορυφαίος ήταν ο Πάου Ρίμπας με 20 πόντους και 3 ασίστ καθώς και ο Βίκτορ Κλαβέρ με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ. Από τη μεριά της Σαν Πάμπλο Μπούργος, ξεχώρισε ο Ντομινίκ Σατόν με 17 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Δεκάλεπτα: 27-22, 53-36, 74-54, 97-88

ΑΝΔΟΡΑ- ΦΟΥΕΝΛΑΜΠΡΑΔΑ

Η αναμέτρηση ανάμεσα στην Ανδόρα και τη Φουενλαμπράδα εξελίχθηκε σε "θρίλερ" με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να πάρουν τη νίκη επικρατώντας με 89-88. Οι τόνοι ανέβηκαν αρκετά προς το τέλος του αγώνα, με αποτέλεσμα να αποβληθεί και ο προπονητής της Ανδόρας.

Μία βολή του Ντίλαν Ένις , σε συνδυασμό με το χαμένο σουτ δύο πόντων του Κριστιάν Εγιενγκά ήταν αρκετά για να δώσουν τη νίκη στην Ανδόρα. Κορυφαίος για τους οικοδεσπότες, ήταν ο Τζον Σέρνα με 19 πόντους, ενώ για την Φουενλαμ-πράδα, ξεχώρισε ο Τομάς Μπέγιας με 24 πόντους και 4 ασίστ.

Δεκάλεπτα: 18-19,40-45, 61-65, 89-88

ΜΠΡΕΟΓΑΝ- ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ

Η Μπασκόνια έφυγε με το "διπλό" από την έδρα της Μπρεογάν με τους Βάσκους να επικρατούν με 90-72 απέναντι σε μία εξαιρετική Μπρεογάν που πίεσε μέχρι και το τελευταίο δεκάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν μάλιστα να περάσουν μπροστά στο τέλος της τρίτης περιόδου, η Μπασκόνια ωστόσο πάτησε γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήρε τη νίκη. Κορυφαίος για την Μπασκόνια ήταν ο Νταρούν Χίλιαρντ με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ ενώ πολύ καλή δουλειά έκανε και ο Βόιτμαν με 20 πόντους και 4 ριμπάουντ. Από την πλευρά των ηττημένων, ξεχώρισε ο Γκερούν με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 14-19, 39-39, 58-57, 72-90

ΒΑΛΕΝΘΙΑ-ΜΟΥΡΘΙΑ

Η Βαλένθια έμεινε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, υπερτερώντας της Μάλαγα αυτή τη στιγμή σε ισοβαθμία, έχοντας εύκολο έργο με 89-65 απέναντι στη Μούρθια. Με τον Μάικ Τόμπι να συνεχίζει σε πολύ καλή κατάσταση, με 15 πόντους και πέντε ριμπάουντ, οι «Νυχτερίδες» είχαν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του ματς και πρόσθεσαν μια ακόμη νίκη στη συλλογή τους. Για τους ηττημένους, ο Μίλτον Ντόιλ είχε 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-15, 38-26, 63-50, 89-65

Δείτε το στατιστικό του αγώνα ΕΔΩ

ΕΣΤΟΥΔΙΑΝΤΕΣ-ΣΑΡΑΓΟΣΑ

Με τον Αλεσάντρο Τζεντίλε σε «μαγική» κατάσταση (25 π., 5 ρ.) και τον Ντάριο Μπριθουέλα συνοδοιπόρο άξιο (25 π., 4 ρ., 3 ασ.), η Εστουδιάντες επιβλήθηκε της Σαραγόσα με 87-72. Οι «Φοιτητές» έκαναν, με αυτό τον τρόπο, ένα ακόμη καθοριστικό «βήμα» για την παραμονή, με τον Φώτη Λαμπρόπουλο να αγωνίζεται για δύο λεπτά. Στην απέναντι πλευρά, ο Σταν Οκόγιε είχε 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-18, 36-30, 57-46, 87-72

ΤΕΝΕΡΙΦΗ-ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ 86-90

Νέα «σφαλιάρα» ήρθε για την Τενερίφη, η οποία πριν από το δεύτερο αγώνα με τον Προμηθέα ηττήθηκε με 90-86 από την Γκραν Κανάρια μέσα στην έδρα της στο τοπικό ντέρμπι. Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με 21-27 στην πρώτη περίοδο κι έκτοτε είχαν διαρκώς τα ηνία, επικρατώντας στις λεπτομέρειες, με τον Κλέβιν Χάνα στους 17 πόντους και τον άλλοτε «ερυθρόλευκο» Ντι Τζέι Στρόμπερι στους 13. Οι Μπρουσίνο και Μπάσας σημείωσαν από 17 για την έτερη ομάδα των Καναρίων Νήσων.

Δεκάλεπτα: 21-27, 50-51, 69-73, 86-90