20.6 C
Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024

Άλλη μία σφαλιάρα για την Μπάρτσα (vids, pics)

H Μπαρτσελόνα δεν κατάφερε να φύγει νικήτρια από το παρκέ για μία ακόμη φορά. Η Γκραν Κανάρια ήταν αυτή που πήρε τη νίκη με το τελικό 77-88 στη Βαρκελώνη. Δεν ήταν και η μοναδική εκτός έδρας νίκη στα πρωινά παιχνίδια της 12ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος. Η Σεβίλλη "ξάφνιασε" την Μούρθια της οποίας επικράτησε 70-63. Εντός έδρας νίκες πήραν η Μπιλμπάο με το 87-77 επί της Εστουδιάντες και η Μπανταλόνα επί της Σαραγόσα με 94-83.

Οι αγώνες αναλυτικά

Η Γκραν Κανάρια "αιχμαλώτισε" από νωρίς την Μπαρτσελόνα στον δικό της ρυθμό και στο δικό της παιχνίδι και το αποτέλεσμα ήταν οι Καταλανοί να κυνηγάνε από το πρώτο λεπτό μέσα στο δικό τους το σπίτι. Και προβλημάτισαν για μία ακόμη φορά. Δεν μπόρεσε να βρει απαντήσεις σε κανένα σημείο του αγώνα και όταν μείωσε ήταν μόνο... προσωρινό, καθώς οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις παίζοντας πιο συγκεντρωμένα, πιο συγκροτημένα και σίγουρα πιο αποτελεσματικά. Ο Ερτέλ σημείωσε 24 πόντους για την Μπαρτσελόνα, η οποία είχε 35% στις βολές. Ναι...35%... Στις βολές.... Με 6/17. Η Γκραν Κανάρια είδε και τους πέντε βασικούς της παίκτες (Έρικσον, Μέκελ, Μπάλβιν, Μπάεζ, Παουλί) να αφήνουν το παρκέ με διψήφιο αριθμό πόντων.

Δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης ΕΔΩ

Μπιλμπάο-Εστουδιάντες 87-77

Τα πράγματα έδειχναν πως θα ήταν μια ακόμη μέρα όπως οι προηγούμενες στο Μπιλμπάο με μια ακόμη ήττα να συνοδεύει μια αγωνιστική στην Μιριμπίγια. Η Εστουδιάντες προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο (15-24), οι Βάσκοι επέστρεψαν στο δεύτερο, μειώνοντας τη διαφορά (36-39, 20’), αλλά χρειάστηκε να φτάσει το παιχνίδι στο 34’ για να πάρουν και το προβάδισμα με τον Άξελ Ερβέλ (68-67). Τα τελευταία λεπτά όμως είχαν την υπογραφή των Βάσκων, προς μεγάλη ανακούφιση του νέου τους προπονητή, Βέλικο Μρσιτς, ο οποίος είδε την ομάδα του να φτάνει στη νίκη με 87-77. Ο Ντέγιαν Τοντόροβιτς σημείωσε 19 πόντους και ο Φίσερ 16 για τους Βάσκους που κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (35-24) με τον Ερβέλ να μαζεύει 10!

Παρόντες στο παρκέ στο Μπιλμπάο και οι ανθρώπινοι πύργοι των Βάσκων για ένα διαφορετικού είδους θέαμα...

Ένα μικρό (για να είμαστε ευγενικοί) σοκ βίωσε η Μούρθια, η οποία γνώρισε την ήττα από την Σεβίλλη εντός έδρας. Για τους φιλοξενούμενους ήταν η μόλις δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα στην 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η Σεβίλλη έκανε την ανατροπή, καθώς βρέθηκε να χάνει 39-31 στο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι ισορροπίες άλλαξαν, το επιμέρους 9-20 άλλαξε τελείως το σκηνικό που είχε στηθεί με την ομάδα του Ίμπον Ναβάρο να γνωρίζει την εντός έδρας ήττα με το τελικό 63-70. Ο Ράιαν Κέλι σημείωσε 21 πόντους για τους νικητές, ενώ μοναδικός διψήφιος για τους γηπεδούχους ήταν ο Κλέβιν Χάνα με 17.

Είχαμε και ολίγο από πόλεμο των άστρων στο γήπεδο της Μούρθια...

Μπανταλόνα-Σαραγόσα

Η Σαραγόσα ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι, πήγε ακόμη καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο φτάνοντας στο 38-52 στο ημίχρονο, αλλά η Μπανταλόνα κατάφερε να κάνει τη δική της αντεπίθεση στο δεύτερο μισό, φτάνοντας να προηγηθεί με ένα +9 (76-67, 33’). Στο σημείο αυτό μπήκαν στην ημερήσια διάταξη τα νεύρα. Ο προπονητής της Σαραγόσα αποβλήθηκε και ελάχιστα δευτερόλεπτα αργότερα ακολούθησε και ένας από τους παίκτες του: Ο Γκάρι Νιλ. Μετά από ένα φάουλ σε βάρος του διαμαρτυρήθηκε έντονα οι διαιτητές τον τιμώρησαν και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια, κάνοντας παρέα στον προπονητή του.

Το θέμα είναι πως εντός παρκέ δεν άλλαξαν και πολλά σε ότι αφορά την έκβαση του αγώνα. Η Μπανταλόνα είχε πάρει τα ηνία και τα διατήρησε ως το τέλος φτάνοντας στη νίκη με το 94-83. Ο Ρίτσαρντ σημείωσε 23 πόντους, ο Γουέινς και ο Βιδάλ πρόσθεσαν 18 και 17 αντίστοιχα. Ο Μπέλας με 19 ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους φιλοξενούμενους.