14.4 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Η Ρεάλ έβαλε στη θέση της τη Βιλερμπάν (vid)

Η Ρεάλ Μαδρίτης έβαλε «φρένο» στη Βιλερμπάν, η οποία προερχόταν από δύο εκκωφαντικές νίκες κόντρα σε Μπαρτσελόνα και Παναθηναϊκό αντίστοιχα, επικρατώντας εντός έδρας με 91-84 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Euroleague, σε ένα ματς που μέχρι το 36' έμοιαζε με διπλό.

Ο Έντι Ταβάρες με 19 πόντους (7/8 δίποντα, 5/6 βολές), 6 ριμπάουντ και ο Σέρχιο Γιούλ με άλλους 19 πόντους (0/1 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 4/4 βολές), 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ συνετέλεσαν ώστε η Ρεάλ να βελτιώσει το ρεκόρ της σε 7-5.

Η Βιλερμπάν ξεκίνησε το ματς στη Μαδρίτη από εκεί που το άφησε μερικές ημέρες νωρίτερα στο Αστρομπάλ, πετυχαίνοντας δηλαδή μακρινά σουτ, που την έφεραν μπροστά με 13-6 μετά από τριά μισή λεπτά. Η Ρεάλ απάντησε με σερί 9-0 για το 15-13 στο 5'20", το οποίο γρήγορα μετατράπηκε σε 26-19 υπερ των φιλοξενούμενων, χάρις στα 6/7 τρίποντα!

Η είσοδος του Σέρχιο Γιούλ στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν κομβική, αφού ο έμπειρος σουτέρ απάντησε με 3/3 τρίποντα σε 48 (!) δευτερόλεπτα και μείωσε σε 35-32 για τους Μαδριλένους. Η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ δεν έχασε όμως το μομέντουμ και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια του «WiZink Center» προπορευόμενη με 50-40.

Μετά την ανάπαυλα, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο αυξάνοντας την πίεση, υποχρέωσε τη Βιλερμπάν σε αρκετά λάθη, στα οποία είναι γενικότερα αρκετά επιρρεπής μέχρι στιγμής στη διοργάνωση (16.1 κατά μέσο όρο). Παράλληλα, αξιοποιώντας το παιχνίδι μέσα στο ζωγραφιστό πήρε το μάξιμουμ από τον Έντι Ταβάρες και μείωσε σε 60-55 στο 27'25". Ο Νόρις Κόουλ ανέλαβε όμως δράση και ανέβασε εκ νέου τον πήχη στο 70-61.

Με back-to-back τρίποντα του Ρούντι Φερνάντεθ ξεκίνησε η τέταρτη περίοδος (70-67, 31'03"). Ο επιθετικός ρυθμός είχε πέσει αισθητά και οι Γάλλοι ήταν πλέον «άσφαιροι» έξω από τα 6.75μ. Κάπως έτσι, η Ρεάλ ισοφάρισε αρχικά σε 79-79 και προσπέρασε με 84-79, 2 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Η εμπειρία και η κλάση των Ισπανών μίλησε την κρίσιμη στιγμή και έδωσε στη Ρεάλ ένα ακόμα θετικό αποτέλεσμα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Βιλερμπάν έβαλε 50 πόντους στο πρώτο μισό της αναμέτρησης πετυχαίνοντας 9 τρίποντα σε 14 προσπάθειες. Η εικόνα αυτή άλλαξε άρδην στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Γάλλους να τελειώνουν το ματς με 11/22 τρίποντα. Στον αντίποδα, η Ρεάλ η οποία δεν πάτησε το πόδι της στη γραμμή της «φιλανθρωπίας» τα πρώτα 20 λεπτά, μετά την ανάπαυλα είχε 17/21 βολές, που της έδωσαν πολύτιμο σκορ για να καλύψει το χαμένο έδαφος.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 40-50, 61-70, 91-84