27.3 C
Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

Α2 Ανδρών (27η Αγ.) : Έτοιμος για Basket League ο Ηρακλής

Ο Ηρακλής έφτασε στο 14-0 στο Ιβανώφειο, και με ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο νίκησε με άνεση τον Ιπποκράτη με 80-51, και έφτασε το 22-5, ισοφαρίζοντας παράλληλα τις νίκες με την ομάδα της Κω σε 1-1, και τακτοποιώντας σχεδόν όλες τις εκκρεμότητες του (μένει αυτή της Μ.Τετάρτης στο Αιγάλεω με τον Διαγόρα Δρυοπιδέων), ενόψει πλέι όφς, όπου θα έχει το πλεονέκτημα έδρας, και την δυνατότητα να επιστρέψει στην Basket League.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, ο Κακαρούδης πήρε την κατάσταση πάνω του (23 π., 5/9 διπ., 3/6 τριπ.) και οδήγησε τον Ηρακλή σε μια άνετη νίκη, η οποία ωστόσο δεν απεικονίζει την προσπάθεια που κατέβαλε ο Ιπποκράτης, ο οποίος φαίνεται να κουράστηκε, και μόλις 9 πόντους στην 4η περίοδο, δεν μπόρεσε να ακολουθήσει στο σκορ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε νευρικά και για τις δυο ομάδες, με τον Ιπποκράτη να το φέρνει στον ρυθμό του και να φτάνει στο 11-15 στο 10', και στο 11-20 στο 13', με τον «γηραιό» να έχει σε εκείνο το σημείο 2/11 δίποντα και 2/9 τρίποντα, με τον Πολυτάρχου να έχει πετύχει τα δυο μακρινά σουτ. Με τον Χατζηνικόλα (είχε 8 πόντους με 3/3 σουτ εντός παιδιάς στο πρώτο ημίχρονο) να ανεβάζει την απόδοση του, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 23-30 στο 17', με τον Ηρακλή να μαζεύει την διαφορά, και να φτάνει στο ημίχρονο στο -1 (29-30). Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Ιπποκράτης είχε τον έλεγχο στα ριμπάουντ στο πρώτο μισό του αγώνα, έχοντας 10 περισσότερα (22-12).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο, και με ένα 8-0 έφτασαν στο 37-30 στο 23', ενώ για πρώτη φορά η διαφορά έφτασε και στο +10 (50-40) στο 29'. Από εκεί και πέρα ο Κακαρούδης πήρε το όπλο του, και με 7 συνεχόμενους πόντους έφερε την διαφορά στο +24 (66-42) στο 35', με τον Μαστόρο να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι των φιλοξενούμενων στην τέταρτη περίοδο (τρίποντο με ταμπλό) στο 5'04''. Από εκεί και πέρα χάθηκε κάθε ενδιαφέρον, με τον Αποστολίδη να διαμορφώνει το τελικό 80-51 στα 23'', και τα ριμπάουντ να εξισορροπούν και αυτά (31-35).

ΗΡΑΚΛΗΣ - ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ 80-51
Δεκάλεπτα: 11-15, 29-30, 52-42, 80-51
Διαιτητές: Παγώνης-Πιτσίλκας-Μπακάλης
Ηρακλής (Μέξας): Αγγελακόπουλος 5 (1/1 τριπ.), Αθανασούλας 12 (5/5 διπ., 6 ριμπ., 4 ασίστ), Σοκ 2 (7 ασίστ), Ρουτκάουσκας, Πολυτάρχου 15 (3/5 τριπ., 7 ριμπ., 4 ασίστ), Κακαρούδης 23 (5/9 διπ., 3/6 τριπ.), Αποστολίδης 4, Μπένας 5, Καλαϊτζίδης 5 (1/2 τριπ., 4 ασίστ, 3 κλεψ,), Γιαννακίδης 7 (1/3 τριπ.), Τζουγκαράκης 2.
Ιπποκράτης Κω (Παπαδόπουλος): Λάανε 9 (2/4 τριπ.), Σκούφης, Ναούμης 2, Καλαμπάκας 3 (1/3 τριπ., 4 ριμπ.), Ασημακόπουλος 4 (4 ριμπ.), Χατζηνικόλας 13 (2/4 τριπ., 5 ριμπ.,4 ασίστ), Χαρίσης 2 (8 ριμπ.), Ψαθάς 11 (5/9 διπ.), Μαστόρος 7 (1/3 τριπ., 6 ριμπ.).

Πηγή φώτο : basket.gr