18.4 C

Veni, vidi… Virtus

Ο Προμηθέας γνώρισε την πρώτη του εντός έδρας ήττα στο Champions League και δεύτερη συνολικά, από την ασταμάτητη φέτος Βίρτους Μπολόνια. Τοω95-85 των Ιταλών, που διαμρφώθηκε στο τελευταίο τρίλεπτο αφού οι ομάδες ήταν ισόπαλες στο 37', τους διατηρεί αήττητους στην κορυφή της βαθμολογίας του ομίλου και αφήνει τον Προμηθέα με την πίκρα της ήττας να μετριάζεται από την υπερπροσπάθεια απέναντι σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο παρότι έπαιζε χωρίς Χολ, Κατσίβελη και Κασελάκη.

Η Βίρτους μπήκε ψυλλιασμένη στο ματς τόσο για τις απουσίες του Προμηθέα όσο και για τις συνήθειές του. Ετσι έδειξε να τον αιφνιδιάζει πιέζοντας από νωρίς και τρέχοντας ακατάπαυστα και κατάφερε να πάρει τον έλεγχο του αγώνα και να τον κρατήσει σε όλη την διάρκεια του πρωτου ημιχρόνου. Οι ψηλοί της έκαναν ζημιές, αρχικά ο Κβέιλ και στη συνέχεια ο Κράβιτς, ο Προμηθέας πλησάζε όταν ευστοχούσε στα σουτ, αλλά έδειχνε κάτι να του λείπει κυρίς στην άμυνα. Το σκορ στο δεκάλεπτο ήταν 20-27 και στο ημίχρονο 39-47.

Σε δεκάλεπτο των περιφερειακών και των... τεχνικών ποινών εξελίχθηκε το τρίτο. Ο Προμηθέας με 3/3 γρήγορα τρίποντα μείωσε σε 45-47, η Βίρτους με Αραντόρι και Πάντερ ανέκτησε μια καλή διαφορά, οι αλλοπρόσλλες διαιτητικές αποφάσεις έφεραν την έκρηξη του Μάκη Γιατρά και την αποβολή του με δύο τεχνικέςποινές στο 29' και οι Ιταλοί εκμεταλλεύτηκαν τις βολές και έκλεισαν την περιόδο προηγούμενοι με 70-63.

Οι παίκτες του Προμηθέα είχαν πεισμώσει από την αντιμετώπιση, η κερκίδα είχε μπει για τα καλά στο παιχνίδι, ο Χρήστος Σαλούστρος... αφηνίασε και το 70-70 στο 33' έφερε το παιχνίδι σε νέα αφετηρία. Οι Ιταλοί βρήκαν κάποια σουτ για να κρατηθούν, αλλά πλέον ήταν ο Προμηθέας που πατούσε πιο καλά και έπαιζε πιο οργανωμένα. Αυτά τα σουτ, όμως, αποδείχθηκαν ικανά για να δώσουν την νίκη στην Βίρτους. Από το 79-80 και μετά από δύο άστοχες βολές του εντυπωσιακού Τσαϊρέλη, ο Τέιλορ με επτά προσωπικούς πόντους έκανε το 79-87 στο 38' και ουσιαστικά έκρινε το παιχνίδι.

ΕΚΤΕΛΕΣΤΗΣ: Ο Πιέτρο Αραντόρι ήταν τα σίγουρα χέρια της Βίρτους σε κάθε δύσκολο σημείο του αγώνα. Οι 23 πόντοι που σκόραρε με 4/6 τρίποντα ήταν... ένας κι ένας αφού ήρθαν σε κρίσιμες φάσες του αγώνα και έκοβαν τα πόδια των παικτών του Προμηθέα.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ηταν πολλά τα 13 λάθη που έκανε ο Προμηθέας, την ώρα που ο φιλοξενούμενος αντίπαλος έμενε σε μονοψήφιο αριθμό στα 9. Το χειρότερο για τους Πατρινούς ήταν ότι έγιναν μαζεμένα κάποια από αυτά την ώρα που επιχειρούσε την τελική αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο.