BCL: Με σπασμένα φρένα η Μονακό, πήρε το θρίλερ η Βενέτσια (vids)

Το πρώτο κομμάτι της 6ης αγωνιστικής του Basketball Champions League ολοκληρώθηκε με το μενού να έχει ανατροπές, εκπλήξεις αλλά και την επιστροφή του Άρη στις νίκες.

Αναλυτικά:

Α’ Όμιλος

Η Μονακό ξεπέρασε και το εμπόδιο της Μούρθια την οποία νίκησε εκτός έδρας με 63-68 και συνεχίζει ως η μοναδική αήττητη στην διοργάνωση και μόνη πρώτη στο πρώτο όμιλο. Ο αγώνας ήταν αρκετά αμφίρροπος με πολλές εναλλαγές στο σκορ μέχρι και το 35'. Σε εκείνο το σημείο ο Κρίστοφερ Έβανς ευστόχησε σε μία βολή και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 55-56. Από εκείνο το σημείο και μετά οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα, δεν έχασαν τη διαφορά και έφτασαν τελικά στη νίκη με πρωταγωνιστή τον Κρίστοφερ Έβανς (14π. 9ριμπ.) ενώ για τους γηπεδούχους ο καλύτερος του αγώνα ήταν ο Σάντιελ Τόμσον (8π. 8ριμπ).

Β’ Όμιλος

Την έκπληξη της αγωνιστικής έκανε η Κάπο Ντ' Ορλάντο η οποία επικράτησε εύκολα εκτός έδρας της Βέντσπλιτς με 55-66 και έτσι έφτασε στην πρώτη της νίκη στην διοργάνωση μετά από 6 αγωνιστικές. Ο mvp του αγώνα για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Γιακούμπ Βοτσιεχόφσκι (11π. 7ριμπ.) ενώ για τους γηπεδούχους αυτός που ξεχώρισε ήταν ο Άϊγκαρς Σκέλε (14π. 9ριμπ.)

Λούντβιγκσμπουργκ απέδειξε ότι βρίσκεται περίοδο φορμαρίσματος καθώς επικράτησε και της Γκαζιαντέπ εντός έδρας με 86-74 με αποτέλεσμα να φτάσει στις 5 νίκες μετά από 6 αγωνιστικές. Οι γηπεδούχοι δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα κατά την διάρκεια της αναμέτρησης καθώς το προβάδισμα που απέκτησαν στην πρώτη περίοδο, το οποίο έφτασε γρήγορα διψήφιο αριθμό, δεν απειλήθηκε ποτέ μέχρι το τέλος. Ο καλύτερος του αγώνα για τους γηπεδούχους ήταν ο Τόμας Γουόλκαπ (21π. 5ριμπ. 5ασ.) ενώ για τους φιλοξενούμενους αυτός που διακρίθηκε ήταν ο ΝτιΤζει Γουάϊτ (20π.)

Τρίτη 14/11
19.00 Βέντσπιλς -Κάπο Ντ’ Ορλάντο 55-66
21.00 Λούντβιγκσμπουργκ -Γκαζιαντέπ 86-74

19.00 Νεπτούνας -ΠΑΟΚ ΕΡΤ3/Novasports 1HD
21.30 Σαλόν -Τενερίφη

Γ’ Όμιλος

Η γηπεδούχος Μπάνβιτ κατάφερε να ξεπεράσει το άσχημο ξεκίνημα της πρώτης περιόδου απέναντι στην Εστουδιάντες όπου βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 14 πόντους αλλά έκανε την αντεπίθεση της, κατάφερε να προηγηθεί στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (46-41) και τελικά πήρε τη νίκη με 82-80. Για την Μπάνβιτ ο  Άντι Ρότινς με 6/11 εύστοχα τρίποντα τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ ενώ για τους φιλοξενούμενους την διαφορά έκανε για μία ακόμη φορά ο Σίλβεν Λάντεσμπεργκ με 31 πόντους.

Η Βενέτσια γλίτωσε το σοκ και τελικά επικράτησε εντός έδρας της Μπαϊρόιτ με 70-67. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα σε όλη την διάρκεια αλλά μία αντεπίθεση διαρκείας των φιλοξενούμενων είχε ως αποτέλεσμα την ισοφάριση (67-67) με δίποντο του Τζον Κοξ 6'' πριν το τέλος της αναμέτρησης. Τελικά η απάντηση για τους γηπεδούχους ήρθε από τον Τζεντιμίνας Ορέλικ ο οποίος με τρίποντο 2'' πριν την λήξη χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Mvp του αγώνα ήταν φυσικά ο Τζεντιμίνας Ορέλικ ο οποίος εκτός από το νικητήριο καλάθι πρόσθεσε 12 πόντους και 3 ασίστ.

Τρίτη 14/11
19.00 Μπάνβιτ -Εστουδιάντες 82-80
21.30 Βενέτσια -Μπαϊρόιτ 70-67

19.30 Ρόζα Ράντομ -Στρασμπούρ Novasports 3HD
21.30 ΑΕΚ-Ολίμπια Λιουμπλιάνα Novasports 3HD

Δ’ Όμιλος

Ο Άρης επέστρεψε στις νίκες καθώς επικράτησε της Αβελίνο με 59-56 στο Nick Galis Hall με όπλο την άμυνα και την ηγετική εμφάνιση του Παναγιώτη Βασιλόπουλου (15π. 8ριμπ. 4ασ.). Μετά το πρώτο κλειστό πρώτο ημίχρονο και το κακό ξεκίνημα του δευτέρου ο Άρης έκανε ένα σερί 13-4 πέρασε μπροστά στο σκορ 57-55 στο 38' και με το κρίσιμο καλάθι του Αθηναίου 15'' πριν την λήξη πήρε το ροζ φύλλο αγώνα. Για τους φιλοξενούμενους καταπληκτική εμφάνιση έκανε ο Χαμαντί Ντιαγέ ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 κοψίματα.

Η Νίμπουργκ ξεπέρασε το εμπόδιο της Οστάνδης την οποία νίκησε εντός έδρας με 86-82 και έτσι έφτασε τις 3 νίκες στις πρώτες 6 αγωνιστικές. Η ομάδα του Βελγίου αντιστάθηκε στο ματς μόνο στα πρώτα 15 λεπτά καθώς από εκείνο το σημείο και μετά οι γηπεδούχοι απέκτησαν διψήφια διαφορά και δεν απειλήθηκαν ξανά μέχρι και το τέλος του αγώνα. Ο Έλιοτ Λόουρενς με 18 πόντους και 5 ασίστ ήταν ο mvp της αναμέτρησης ενώ ο καλύτερος των φιλοξενούμενων ήταν ο Τόνιε Ζεκίρι με 8 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Η Ναντέρ επικράτησε εύκολα της Ζιελόνα Γκόρα εντός έδρας με 95-82 και έτσι παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του τέταρτου ομίλου με 5 νίκες και 1 ήττα. Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι υποχώρησαν και άλλο στη βαθμολογία καθώς έφτασαν στις 4 ήττες μετά από 6 αγωνιστικές. Για την Ναντέρ ο καλύτερος του αγώνα ήταν ο Ντέϊβιντ Σούλερ με 22 πόντους, 8 ασίστ και 5 ριμπάουντ ενώ για τους φιλοξενούμενους η προσπάθεια του Βλάντιμιρ Ντραγκίσεβιτς (17π. 10ριμπ.) δεν ήταν αρκετή.