15.6 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

ΠΑΟΚάρα!

Ο ΠΑΟΚ ήταν πιο διαβασμένος, πιο συγκεντρωμένος και εν τέλει καλύτερος και στο ΟΑΚΑ με αποτέλεσμα να κερδίσει την ΑΕΚ με 93-88 και να πάρει πανάξια την πρόκριση για τα ημιτελικά των πλέι οφ, όπου περιμένει ο Παναθηναϊκός. Η ΑΕΚ θα αρχίσει πρόωρα τις διακοπές της χαλώντας την πολύ καλή εικόνα που είχε σχηματίσει με τις δύο κούπες στο Κύπελλο και στο BCL, που είχε κατακτήσει νωρίτερα.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να εμφανίζουν σωστή λειτουργία στην επίθεση. Η ΑΕΚ κυκλοφορούσε καλά την μπάλα, έδειχνε υπομονή, έβρισκε έξτρα πάσες και ελεύθερα σουτ, που μπορεί να μην ήταν πάντα εύστοχα, τής έδιναν ωστόσο λύσεις. Ο ΠΑΟΚ από την άλλη προσπάθησε να βάλει την μπάλα περισσότερο μέσα στο καλάθι, όπου ο Τζάκσον ήταν αποτελεσματικός, ενώ ήταν άστοχος από την περιφέρεια, όπου μόνο ο Χρυσικόπουλος βρήκε κανά δυο φορές το στόχο. Υπήρχε, λοιπόν, ισορροπία στο σκοράρισμα, μέχρι περίπου το 8', όταν μπήκε "ζεστός" στον αγώνα ο Πετγουέι. Με δυο δικά του τρίποντα ο ΠΑΟΚ ξέφυγε κάπως και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 28-23. Σκορ πολύ υψηλό, που φανέρωνε τις αμυντικές αδυναμίες των δύο ομάδων.

Στη δεύτερη περίοδο ο ΠΑΟΚ συνέχισε το επιθετικό κρεσέντο του έχοντας εξαιρετικά ποσοστά στα τρίποντα (τελείωσε το πρώτο μέρος με 7/13), γεγονός που του έδινε την ευκαιρία να σκοράρει και μέσα στο καλάθι, κυρίως με τον Μαργαρίτη, καθώς η αντίπαλη άμυνα άνοιγε για να μαρκάρει στην περιφέρεια. Η ΑΕΚ από την άλλη πλευρά έχασε την ομαδικότητα στο επιθετικό παιχνίδι της και καθώς ο Χάρις δεν υπήρχε στο γήπεδο, ο δε Πάντερ ήταν άστοχος, είχε ξεμείνει από επιθετικές λύσεις. Μόνο ο Καββαδάς πάλευε φιλότιμα μέσα στις ρακέτες, ενώ κάποιες βοήθειες έδινε και ο Γκριν.

Κατόπιν τούτων ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 44-33 στο 17' με ένα τρίποντο του Ζάρα, ωστόσο η ΑΕΚ πίεσε λίγο περισσότερο στο τελευταίο τρίλεπτο του ημιχρόνου, ανάγκασε τον ΠΑΟΚ σε κάποια λάθη και με ένα μίνι ξέσπασμα του Πάντερ μείωσε 46-41. Ο ΠΑΟΚ διατηρούσε πάντα το προβάδισμα.

Στην τρίτη περίοδο ο ΠΑΟΚ εδραίωσε το προβάδισμά του καθώς ο Τζάκσον έδινε λύσεις μέσα στη ρακέτα, ενώ η ΑΕΚ παρέμενε άστοχη. Μετά από μία τεχνική ποινή στον Τζόουνς και ένα αντιαθλητικό στον Πετγουέι η ΑΕΚ βρήκε τρόπο να πλησιάσει στο καλάθι (56-58), αλλά εκεί ο Γκος με δύο μεγάλα τρίποντα αποκατέστησε το προβάδισμα του ΠΑΟΚ (64-56 στο 26'). Κάπως έτσι εξελίχθηκε ο αγώνας ως το τέλος.

Κάθε φορά που η ΑΕΚ προσπαθούσε να πλησιάσει είτε με τον Λαρεντζάκη είτε με τον Χάρις (στο μοναδικό ξέσπασμά του σε όλο τον αγώνα) είτε με τον Καββαδά είτε κυρίως με τον Γκριν, ο ΠΑΟΚ ήταν πάντα ψύχραιμος και είχε πάντα απαντήσεις. Είτε με το πολύ μεστό παιχνίδι του Μαργαρίτη μέσα στη ρακέτα (εξαιρετικό διάβασμα του ΠΑΟΚ στην προσπάθεια της ΑΕΝΚ να πιέσει στην περιφέρεια) είτε με μεγάλα σουτ από τον Κόνιαρη, τον Γκος, αλλά κυρίως τον Πετγουέι. Στο 38' ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 91-80, αλλά στη συνέχεια έκανε μερικά λάθη απέναντι στην πίεση της ΑΕΚ, με αποτέλεσμα η διαφορά να μειωθεί. Οι Τζέιμς και Γκριν το πήραν πάνω τους, αλλά δεν προλάβαιναν. Ο χρόνος δεν έφτανε, η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να γυρίσει το παιχνίδι και ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε το break και την πρόκριση στους ημιτελικούς των πλέι οφ.