15.3 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Ούτε αυτή τη φορά ο ΠΑΟΚ (pics, vids)

Ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε ούτε αυτή τη φορά. Γνώρισε την τρίτη του ήττα σε τρεις αγώνες στο Basketball Champions League, αυτή τη φορά εκτός έδρας με την Χάποελ Χολόν να επιστρέφει από το -8 του ημιχρόνου και να φτάνει στο τελικό 72-68. Την επόμενη εβδομάδα (30/10, 19.30) ο δικέφαλος του βορρά υποδέχεται την γαλλική Ναντέρ.

Ο ΠΑΟΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης. Μετά το 3-0 από τον ΝτεΚουάν Τζόουνς, πήρε το προβάδισμα με το 7-7 (3’) να γίνεται 9-16 (5’14’’) με πρωταγωνιστή τον Γκος. Ο Μαργαρίτης συνέχισε για το 16-25 (9’48’’) και το 21-30 (11’) και ο αρχηγός του δικεφάλου είδε την ομάδα του να αντιδρά σωστά και όταν η Χάποελ Χολόν πλησίασε με τον Πνίνι (30-33, 14’20’’) και αργότερα με τον Ουόλντεν (34-35, 17’25’’).

Η απόσταση μεγάλωσε και πάλι για να φτάσει στο +8 (34-42, 19’) και το 36-44 (21’) με το πρώτο εύστοχο του Μαλίκ Πόουπ. Κάπου εκεί η ζυγαριά άρχισε να γέρνει προς το μέρος των γηπεδούχων. Ο Ουάιατ, που είχε χρεωθεί νωρίς στο παιχνίδι με δύο φάουλ και τρίτο μόλις ξαναμπήκε στην τρίτη περίοδο, έδωσε ρυθμό και σκορ, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να «παγιδεύεται» σ’ αυτόν και παράλληλα να μην βρίσκει λύσεις στην επίθεση.

Το αποτέλεσμα ήταν ένα επιμέρους 15-5 για την Χάποελ, παίρνοντας το προβάδισμα για πρώτη φορά μετά το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης (49-47, 26’23’’). Οι Ισραηλινοί πήγαν ξανά ξανά και στη γραμμή (52-50, 28’).

Το παιχνίδι είχε γίνει ντέρμπι (54-53 στο 30'30'', 54-56 στο 31',  58-59 στο 31'30'') με τα φάουλ να γίνονται 0-3 νωρίς νωρίς στην τέταρτη περίοδο και τον ΠΑΟΚ να διαπράττει ταυτόχρονα 5 λάθη στα πρώτα τέσσερα λεπτά στο διάστημα αυτό. Το 60-62 (35') έγινε 64-62 (35'30''). Στο σημείο αυτό ο ΠΑΟΚ με τον Ζάρα είχε 1/3 βολές και ένα χαμένο "πέναλτι" από τον Αθηναίου, στην άλλη άκρη του γηπέδου οι Ισραηλινοί έγραφαν το 66-63 (37'10'') για να ακολουθήσει ένα επιθετικό φάουλ του Γκάρετ και το 68-63 (38').

Ο Γκος κέρδισε φάουλ και η Χάποελ χρεώθηκε και με τεχνική ποινή για διαμαρτυρίες και διαμορφώθηκε το 68-65 (38'14''). Με 3/3 βολές ο Αθηναίου οδήγησε στο 70-68 (39') για να αποχωρήσει με 5ο φάουλ στην επόμενη φάση. Από τη γραμμή έγινε και το 72-68, ο ΠΑΟΚ υπέπεσε σε λάθος και ο αγώνας τελείωσε με τους Ισραηλινούς να παίρνουν τη νίκη.

ΟΙ ΒΟΛΕΣ: Η διαφορά στις βολές ήταν απλά τεράστια για τις δύο ομάδες. στο 35' ο ΠΑΟΚ είχε πάει στη γραμμή 9 φορές και η Χάποελ 29 (έχοντας 25/29). Ο αγώνας τελείωσε με την Χάποελ να έχει διπλάσιες βολές (36-18).

ΤΑ ΛΑΘΗ: Όσο κι αν ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να φωνάξει για τις επισκέψεις της Χάποελ στη γραμμή της φιλανθρωπίας, υπάρχουν και αυτά τα 18 λάθη που διέπραξε, που "αδίκησαν" το παρά πολύ καλό 10/22 που είχε η ελληνική ομάδα από τα 6μ75 (10/22).

ΑΝΗΣΥΧΙΑ: Με 3'38'' στο ρολόι σε μια διεκδίκηση ριμπάουντ ο Βαγγέλης Μαργαρίτης βρέθηκε στο παρκέ και πήγε στον πάγκο δείχνοντας να πονάει αρκετά.

Διαιτητές: Μπαλντίνι, Σούσλοβ, Ατάρντ

Δεκάλεπτα: 18-25, 34-42, 54-56, 72-68