21.6 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Νίκη – δήλωση για τον Ολυμπιακό (pics)

O Ολυμπιακός πήρε μια σημαντική νίκη στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής. Με το 88-81 επί της Αναντόλου Έφες δηλώνει πως είναι εδώ, πως είναι έτοιμος να παλέψει σε κάθε παιχνίδι και να κοιτάξει κάθε αντίπαλο στα μάτια, σε όποια θέση κι αν βρίσκεται. Οι "ερυθρόλευκοι" έφτασαν στο 7-5 και η Έφες είναι στο 8-4 στην διοργάνωση.

Χρειάστηκε ένα τετράλεπτο (και κάτι λιγότερο) για να διαμορφωθεί στο παρκέ μια τέτοια εικόνα, ώστε να οδηγήσει τον Εργκίν Αταμάν να αλλάξει όλη του την πεντάδα. Με τους Λάρκιν, Μίτσιτς, Άντερσον, Μοερμάν, Ντάντστον απέναντι στους Γκος, Στρέλνιεκς, Βεζένκοφ, Πρίντεζη, Μιλουτίνοφ το σκορ έγινε 10-2 και στο παρκέ πέρασαν για την Έφες οι Σιμόν, Μότουμ, Πλάις, Τουντσέρ, Μπαλμπάι. Ο Ολυμπιακός όμως συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, παρά και τις δικές του πρώτες αλλαγές, φτάνοντας ως το 23-8 (7’50’’) και το 25-12 (9’45’’).

Η Αναντόλου Έφες επέστρεψε για να «χτυπήσει» με τον Μοερμάν από μακρινή απόσταση, προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί τα double team και τις αλλαγές στην άμυνα, που έδιναν ελεύθερα σουτ. Η διαφορά μειώθηκε έφτασε στο 27-24 (13’) με τους «ερυθρόλευκους» να κάνουν ένα βήμα μπροστά ως το +7 ξανά και ξανά (37-30 στο 16’15’’, 40-33 στο 16’53’’, 48-41 στο 19’45’’) και την Έφες να πλησιάζει (40-37 στο 17’50’’, 41-39 στο 18’20’’, 48-46 στο 20’).

Ο Σέιν Λάρκιν ήταν αυτός που έκανε... άνω κάτω την άμυνα του Ολυμπιακού στα πρώτα λεπτά της επανάληψης για να δώσει και προβάδισμα στην Αναντόλου Έφες (50-51, 22'27'') και να φτάσει ως το 55-61 (26'30'') με τρίποντο του Μίτσιτς στη λήξη των 24''. ΛεΝτέι και Παπανικολάου έφεραν το παιχνίδι στα ίσια από τα 6μ75 (65-65, 29'), αλλά οι Τούρκοι πήγαν και πάλι στο +7 (66-73, 31'25''), με καλή κυκλοφορία της μπάλας και υπομονή. Οι δυο... παλιοί Σπανούλης και Πρίντεζης μείωσαν (71-73, 32'35'') και ο Τουπάν έδωσε και πάλι προβάδισμα στον Ολυμπιακό (74-73, 33'13'') με την ατμόσφαιρα στο ΣΕΦ να είναι με διαφορά η καλύτερη φέτος και τους "ερυθρόλευκους" να... βουτάνε για κάθε μπάλα.

Το προβάδισμα άλλαζε χέρια με τις δύο ομάδες να μην μπορούν πια να ξεφύγουν από τη σκιά της άλλης (79-79, 37'). Δύο καλές συνεργασίες βοήθησαν Τουπάν και ΛεΝτέι να γράψουν στο 83-79 (37'50''). Ο Στρέλνιεκς πήγε στη γραμμή για το 85-80 (39'40''), ο Σπανούλης έγραψε το 86-81 (39'46'') το σουτ του Λάρκιν δεν βρήκε ούτε στεφάνι και στην άλλη άκρη του παρκέ ο Πρίντεζης έγραψε το 88-81.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Στα... δύο η μοιρασιά με τους Νίκολα Μιλουτίνοφ και Άξελ Τουπάν να είναι πραγματικά καθοριστικοί. Και αστερίσκος για τον Γιώργο Πρίντεζη, που έδωσε ουκ ολίγες μάχες και άφησε το παρκέ διψήφιος σε πόντους και ριμπάουντ.

ΦΑΟΥΛ: Ο Ολυμπιακός έκανε το πρώτο του φάουλ στο πρώτο δεκάλεπτο στα τελευταία δευτερόλεπτα και ήταν κάτι που εκμεταλλεύτηκε όπως έπρεπε στο χρόνο που είχε η Αναντόλου Έφες για την τελευταία της επίθεση.

ΔΙΑΦΟΡΑ: Η Αναντόλου Έφες σημείωσε 8 πόντους σε 7’45’’ στο πρώτο ημίχρονο (23-8) και 38 στα επόμενα 12’15’’!

Διαιτητές: Ιερεθουέλο, Πατέρνικο, Χορντόφ

Δεκάλεπτα: 25-12, 48-46,  65-68, 88-81