14.6 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Αυτοκτόνησε στα Κανάρια ο Ολυμπιακός (pics, vids)

Ο Ολυμπιακός έκανε την ίσως χειρότερη φετινή του εμφάνιση στην Ευρωλίγκα και ηττήθηκε από την Γκραν Κανάρια εκτός έδρας 90-67 σε ένα παιχνίδι που θα μπορούσε να τον φέρει μισό βήμα από τα play offs της διοργάνωσης. Οι δύο αγώνες που απομένουν εντός έδρας με Ζαλγκίρις Κάουνας και Νταρουσάφακα στο ΣΕΦ είναι απλά δύο παιχνίδια που επιβάλλεται να πάρει το θετικό αποτέλεσμα.

Οι «παιδικές ασθένειες» των «ερυθρόλευκων» βγήκαν στην επιφάνεια στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Η μπάλα δεν κυκλοφορούσε όπως έπρεπε, η άμυνα απείχε από το να χαρακτηριστεί καλή και το δεύτερο φάουλ στην πρώτη περίοδο ήρθε κάτι δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωσή της, ενώ οι παίκτες της Γκραν Κανάρια σε πολλές περιπτώσεις σούταραν ανενόχλητοι. Στην αρχή από την περιφέρεια (9-0 με 3/3 τρίποντα) και στη συνέχεια από τη ρακέτα, κυρίως όταν μπήκε ο ΛεΝτέι, με Μπάλβιν και κυρίως Ουάιλι. Ο Ολυμπιακός ευστόχησε για πρώτη φορά στο 3’20’’, αλλά συνέχισε να κυνηγάει μειώνοντας στην καλύτερη περίπτωση στους τρεις πόντους (13-10 στο 7’, 19-16 στο 9’38’’).

Η ομάδα που έδειχνε να θέλει και να «καίγεται» για τη νίκη ήταν η Γκραν Κανάρια και όχι ο Ολυμπιακός. Ο Ραμπασέδα οδήγησε στο +10 (28-18, 14’37’’), οι «ερυθρόλευκοι» κυρίως οι ΛεΝτέι –Γκος πήγαιναν σταθερά σε ατομικές προσπάθειες, ο πρώτος έκανε φάουλ στον Στρόμπερι σε προσπάθεια τριών πόντων και διαμορφώθηκε στο 38-24 (18’). Δύο απλές συνεργασίες βοήθησαν στο οδηγηθεί το σκορ στο 40-30 στα μισά της διαδρομής.

Ότι προσπάθησε να χτίσει ή  να αποφύγει, διαλέξτε, στο πρώτο μισό το βίωσε στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου: 3/3 τρίποντα από τον Έρικσον και η διαφορά έφτασε στο +19 (49-30. 22') και στο +20 (54-34, 24'). Η προσπάθεια να μειωθεί η απόσταση (56-41, 26'), έπεσε στο κενό (69-46, 30'), η διαφορά έφτασε και στο +29 (90-61, 38'45'') και η Γκραν Κανάρια έφτασε σε μια κάτι παραπάνω από άνετη νίκη με το τελικό 90-67 απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που ουσιαστικά ποτέ δεν εμφανίστηκε στο παρκέ.

ΑΡΙΘΜΟΙ ΣΤΑ ΜΙΣΑ: Ο Ολυμπιακός είχε μόλις 1/10 τρίποντα και 11/25 (44%) στα δίποντα στο πρώτο εικοσάλεπτο. Ήταν ουσιαστικά και η μεγάλη διαφορά στη στατιστική των δύο ομάδων. Το χειρότερο ήταν πως τα περισσότερα από αυτά τα σουτ δεν έγιναν υπό καλές προϋποθέσεις. Η Γκραν Κανάρια μετά το 3/3 από τα 6μ75 στα πρώτα λεπτά, μέτρησε 0/7, αλλά είχε 60% στα δίποντα (12/20).

ΚΑΙ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ: Ο Ολυμπιακός είχε την συμπαράσταση περίπου 100 φίλων του στην Ισπανία, που ταξίδεψαν με το τσάρτερ της ομάδας.

ΑΠΟΥΣΙΕΣ: Ο Ολυμπιακός ταξίδεψε χωρίς τους τραυματίες Βασίλη Σπανούλη, Γιάνις Στρέλνιεκς, Δημήτρη Αγραβάνη. Όπως και στον αγώνα με την Μπάγερν Μονάχου ο Ντέιβιντ Μπλατ είχε στη διάθεσή του έντεκα παίκτες.

Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ: Ο Ολυμπιακός έχει τους δύο τελευταίους αγώνες της σεζόν στην έδρα του. Υποδέχεται την Ζαλγκίρις Κάουνας (29/3, 21.30) και την Νταρουσάφακα (5/4, 21/30). Η Γκραν Κανάρια έχει τους δύο τελευταίους αγώνες της εκτός έδρας: Στις 28/3 αντιμετωπίζει την Μακάμπι Τελ Αβίβ και στις 5/4 την Μπάγερν Μονάχου.

Διαιτητές: Ράντοβιτς, Πάντερ, Γκέλερ

Δεκάλεπτα: 19-16, 40-30, 69-46, 90-67