23.2 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Ίδρωσε για το…13άρι του ο Παναθηναϊκός (pics)

Λίγο ακόμη και το ρολόι θα χτυπούσε... μεσάνυχτα στο ΟΑΚΑ. Ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε τη δεύτερη παράταση για να φτάσει στη νίκη επί του Λαυρίου και να κάνει το 13-0 στο κλείσιμο του πρώτου γύρου της stoiximan.gr Basket League. Σε έναν αγώνα κάτι παραπάνω από συναρπαστικό στην εξέλιξή του που έκλεισε με το τελικό 120-118.

Το Λαύριο φρόντισε να πιστοποιήσει την καλή του αγωνιστική κατάσταση και να δικαιολογήσει τη θέση τους στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας από τα πρώτα λεπτά. Ο Παναθηναϊκός είχε την υπεροχή, αλλά δεν μπορούσε και να ξεφύγει, να δημιουργήσει μια διαφορά ασφαλείας. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν και μπροστά στο σκορ (17-19 στο 6’10’’, 28-29 στο 11’). Ρίβερς και Παππάς αρχικά και στη συνέχεια ο Λεκαβίτσιους ανέλαβαν δράση στην επίθεση για να διαμορφωθεί το 47-38 (16’) και λίγο αργότερα το 55-46 (18’). Το Λαύριο επέστρεψε (55-50, 19’43’’) με ένα ακόμη τρίποντο του Περράκη.

Η διαφορά έφτασε σε διψήφια τιμή στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Καλάθη και τον Παππά να δημιουργούν τη μία φάση μετά την άλλη για τον Θανάση Αντετοκούνμπο που τις τελείωνε με θεαματικό τρόπο ως το 73-63 (27’). Η διαφορά δεν έμεινε για πολύ στα ίδια επίπεδα. Ένα 8-0 από το Λαύριο έφερε το 75-72 (29’30’’) με την απάντηση από τους «πράσινους» να έρχεται μέσω του Ίαν Βουγιούκα (83-74, 31’30’’).

Ο Παναθηναϊκός έφτασε και στο +12 (90-78, 34'30'') με τρίποντο του Λεκαβίτσιους, αλλά το Λαύριο συνέχισε, εκμεταλλεύτηκε λάθη των γηπεδούχων και φάουλ που κέρδισε για να φτάσει στο 95-95 με 1'54'' για το τέλος. Το 5ο φάουλ του Νίξον οδήγησε στον Παππά στη γραμμή της φιλανθρωπίας (97-95, 39'). Ο Σίνγκλετον αστόχησε στην επόμενη προσπάθεια, αλλά ο Ουίγγινς έκανε βήματα και ο Παππάς κέρδισε το φάουλ γι ανα κάνει το 98-85 με 18''5 στο ρολόι. Με 7''6 να απομένουν ο Ουίγγινς ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων από τη γωνία, μπροστά από τον πάγκο του Παναθηναϊκού για το 98-98 και ο Τσάβι Πασκουάλ πήρε το τάιμ άουτ, αλλά τίποτα δεν άλλαξε με τον αγώνα να οδηγείται στην παράταση.

Ο Μουρ έβαλε το τρίποντο και ο Μέγερ κέρδισε και φάουλ στη διεκδίκηση του ριμπάουντ για το 98-102 με το Λαύριο να συνεχίζει να κρατά τα ηνία. Ο Νικ Καλάθης πρωταγωνίστησε σε άμυνα και επίθεση για το 102-104, αλλά οι φιλοξενούμενοι με γκολ φάουλ πήγαν στο +5 (102-107). Καλάθης και Σίνγκλετον έφεραν και πάλι το παιχνίδια στα ίσια (107-107) στο τέταρτο λεπτό της παράτασης. Ο Παναθηναϊκός είχε 11'' για την τελευταία επίθεση, αλλά και πάλι η επιλογή του δεν ήταν η σωστή και το αποτέλεσμα ήταν το παιχνίδι να οδηγηθεί και σε δεύτερη παράταση.

Μουρ και Καλάθης έγραψαν το 110-110 από τα 6μ75 με τον Γκιστ να δέχεται το σκληρό φάουλ από τον Λαμπ (αντιαθλητικό) για να γράψει το 113-110. Η συνεργασία των δύο έφερε και το 115-111 και ο Νίκος Παππάς με σουτ τριών πόντων έγραψε το 118-113 με 51'' στο ρολόι για τη λήξη και της δεύτερης παράτασης. O Κέι Σι Ρίβερς κέρδισε το φάουλ έβαλε την πρώτη βολή, έχασε τη δεύτερη, αλλά πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και το Λαύριο έκανε άμεσα νέο φάουλ στον Νίκο Παππά που έγραψε το 119-116 με 8'' στο ρολόι. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το coast to coast για το 120-118 και στη συνέχεια και νέο φάουλ, αντιαθλητικό, στον Παππά με την αυλαία να πέφτει τελικά με αυτό το 120-118.

ΦΟΥΡΙΟΖΟΣ: Ο Νικ Καλάθης ξεκίνησε... ορεξάτος το παιχνίδι, σημειώνοντας 12 πόντους σε κάτι λιγότερο από επτά λεπτά.

ΣΑΝ... ΒΑΡΕΛΙ ΑΠΟ ΤΑ 6μ75: Και οι δύο ομάδες, η μία περισσότερο η άλλη λιγότερο, έδειχναν ιδιαίτερα άνετα από τη γραμμή των τριών πόντων. Ο Παναθηναϊκός έκλεισει το πρώτο μισό με 7/11 (63%) και το Λαύριο με 9/18 (50%).

ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΟΣ, ΑΛΛΑ...: Το βασικότερο επιθετικά όπλο του Λαυρίου ο ΜακΚένζι Μουρ έμεινε στα ρηχά στο πρώτο μισό. Με μέσο όρο 16,22 πόντους και 7 ριμπάουντ στο πρωτάθλημα στο ημίχρονο στο ΟΑΚΑ είχε 4π και 0ρ. σε 10’34’’ συμμετοχής. Φρόντισε πάντως στο δεύτερο μισό να βρει τον καλό του εαυτό και να φτάσει τους μέσους όρους του.

ΕΝΤΑΣΗ: Μικρή ένταση δημιουργήθηκε στην εξέδρα λίγο πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης, αφού στο γήπεδο υπήρχαν και φίλοι του Λαυρίου.

Διαιτητές: Σώμος-Συμεωνίδης-Τζιοπάνος (Κορασίδης)

Δεκάλεπτα: 27-23, 57-50, 77-74, 98-98, 107-107, 120-118