21.3 C
Δευτέρα, 13 Μαΐου, 2024

Έγκλημα και τιμωρία

Μια λάθος απόφαση του Ντούσαν Σάκοτα, ένα φάουλ που έκανε πάνω στον Ράις χωρίς να υπάρχει λόγος, 17'' πριν από το φινάλε και ο οίστρος του Ταϊρίς Ράις στέρησαν τη δυνατότητα απο την ΑΕΚ να υπερασπιστεί τον τίτλο της στο φάιναλ φορ του Basketball Champions League. Η Ένωση νίκησε μεν με 69-67, αλλά δεν κατάφερε να καλύψει το -4 του πρώτου αγώνα, έτσι η Μπάμπεργκ του Νίκου Ζήση είναι αυτή που θα παίξει στο φάιναλ φορ. Πάντως η ΑΕΚ έπαιξε παλικαρίσια, προηγήθηκε ακόμα και με διαφορά 12 πόντων, αλλά λύγισε από την πίεση στο τελευταίο πεντάλεπτο και από την απουσία του Ματσούλις, που ήταν καθοριστική. Φανταστική ατμόσφαιρα από 15.000 κόσμο που γέμισε ασφυκτικά το ΟΑΚΑ

Όπως και στο παιχνίδι της Γερμανίας το πρόβλημα για την ΑΕΚ εντοπίστηκε στην άμυνα μέσα στη ρακέτα. Παρότι πίεσε πολύ στην περιφέρεια και σε γενικές γραμμές έλεγξε τα ριμπάουντ, εντούτοις όταν η μπάλα περνούσε απο την πρώτη γραμμή της άμυνάς της, υπήρχαν κενά, που τα εκμεταλλεύτηκε και πάλι ο Αλεξάντερ κατά πρώτο λόγο, αλλά και οι Χάρις, Ρούμπιτ, με αποτέλεσμα να δίνουν λύσεις στην Μπάμπεργκ.

Η διαφορά ήταν ότι η Ένωση εμφάνισε εντυπωσιακή υπεροχή μέσα στη ρακέτα της Μπάμπεργκ. Οι τρεις ψηλοί, που συμμετείχαν στο ρότεισον και έπαιζαν και για τον τραυματία Ματσιούλις (Χάντερ, Σάκοτα, Τζέιμς) έκαναν θραύση στα επιθετικά ριμπάουντ, μαζεύοντας 12 στο πρώτο ημίχρονο και δίνοντας πολλές λύσεις στο σκοράρισμα. Όμως, η Ένωση δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει όσο θα έπρεπε αυτή την υπεροχή, διότι ήταν πολύ άστοχη (1/13 τρίποντα στο πρώτο μέρος) και δεν μπόρεσε να τρέξει όσο θα ήθελε και όσο ενδεχομένως θα της επέβαλε η πολύ θερμή ατμόσφαρια που επικρατούσε στο σχεδόν κατάμεστο ΟΑΚΑ.

Η Μπάμπεργκ είχε γενικά καλές επιστροφές και δεν δέχθηκε πολλούς πόντους από αιφνιδιασμό, γι' αυτό η ΑΕΚ δεν μπόρεσε παρά μόνο σε τρεις περιπτώσεις στο πρώτο μέρος να πιάσει τη διαφορά που ήθελε για να προκριθεί. Το +5 δηλαδή.

Μία στο 4' όταν προηγήθηκε με 7-2, μία στο 14', όταν πέρασε μπροστά με 28-23 και μία ένα λεπτό αργότερα όταν πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο (30-24). Και στις τρεις περιπτώσεις η Μπάμπεργκ κατάφερε να διατηρήσει την επαφή της με το σκορ, παρόλο που κι αυτή ήταν άστοχη από την περιφέρεια. Ήταν όμως αποτελεσματική μέσα στη ρακέτα, μάλιστα στη δεύτερη περίοδο πηρε και κάποια επιθετικά ριμπάουντ παραπάνω, ενώ και ο Ράις ήταν πιο δραστήριος σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι και δημιούργησε αρκετά προβλήματα στον Σαντ Ρος και τους άλλους παίκτες που κλήθηκαν να τον μαρκάρουν.

Αντίθετα ο Θίοντορ έμοιαζε επηρεασμένος από τους πρόσφατους τραυματισμούς του και ήταν αρκετά διστακτικός στις προσπάθειές του. Κάποιες συνεργασίες του με τον Χάντερ στη δεύτερη περίοδο κι ένα καλάθι προς το τέλος του ημιχρόνου ήταν απλώς αναλαμπές. Η απουσία του Ματσιούλις ήταν εμφανής από τη στιγμή που και αυτό το παιχνίδι πήγε πολύ στη δύναμη, παρ' όλα αυτά η Ένωση κατάφερε να έχει ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (36-32).

Στην τρίτη περίοδο η άμυνα της ΑΕΚ μέσα στο καλάθι έγινε πιο αποτελεσματική, καθώς παγίδευε τους ψηλούς και δεν επέτρεπε στην μπάλα να μπει μέσα στη ρακέτα. Η περιφερειακή άμυνα παρέμεινε πολύ πιεστική, με τον Σαντ Ρος να "καταπίνει" τον Ράις και τον Λαρεντζάκη να έρχεται από τον πάγκο και να κάνει γρήγορα δύο κλεψίματα, οπότε η Μπάμπεργκ βραχυκύκλωσε, δεδομένου ότι παρέμενε άστοχη από την περιφέρεια. Και καθώς ο Θίοντορ ανέβασε την απόδοσή του και συνεργάστηκε άψογα με τον εξαιρετικό Χάντερ, η Ένωση πήρε μια διαφορά, που στο 25'30'' έφτασε τους 8 πόντους (45-37). Θα μπορούσε να είναι και μεγαλύτερη, όμως δεν έλειψαν κάποια λάθη και βεβιασμένες επιλογές λόγω ενθουσιασμού.

Μετά το τάιμ άουτ που πήρε ο Περέγκο σε εκείνο το σημείο, ο Ράις μπήκε μεταμορφωμένος στο παρκέ και με οκτώ σερί πόντους μάζεψε αμέσως τη διαφορά (46-45 στο 27'). Ένα λεπτό αργότερα ο Χίκμαν έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην Μπάμπεργκ (47-46), που μέσα σε 2.5 λεπτά έτρεξε ένα σερί 10-1, καθώς η ΑΕΚ κόλλησε στην επίθεση απόντων των Θίοντορ και Χάντερ, που βγήκαν για να πάρουν ανάσες. Τελικά ήταν ο Τζέιμς αυτός που άλλαξε ξανά τη ροή του αγώνα. Με την άμυνά του, αλλά και με πέντε σερί πόντους στην επίθεση, που έβαλαν την ΑΕΚ ξανά μπροστά με 51-47. Ο ασταμάτητος από κάποια στιγμή και μετά Ράις μείωσε 51-49, αλλά ο Γκρίφιν με τρίποντο έκανε το 54-49 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Η άμυνα ήταν η αφετηρία κάθε καλής προσπάθειας της ΑΕΚ και στην τελευταία περίοδο. Ο Λαρεντζάκης έπαιζε σαν... σκυλί μαζεύοντας ριμπάουντ και κλέβοντας μπάλες, μάλιστα με δικό του κλέψιμο στο 32'30'' κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ από τον Χίκμαν (το πέμπτο του Αμερικανού), με δύο βολές έκανε το 60-51 και αμέσως μετά ο Θίοντορ με 1/3 βολές από φάουλ που κέρδισε σε προσπάθεια για τρίποντο έδωσε στην Ένωση για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στο παιχνίδι (61-51).

Αμέσως μετά το σκορ έγινε 63-51, αλλά η Μπάμπεργκ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Αντέδρασε άμεσα με δύο τρίποντα από τους Χάρις και Τέιλορ, μειώνοντας σε 63-57, ενώ μετά από ένα καλάθι του Λαρεντζάκη ο Τέιλορ με ενα ακόμα τρίποντο και ο Ρούμπιτ με μία βολή μείωσαν ξανά στο όριο των τεσσάρων πόντων (65-61 στο 36').

Δυόμισι λεπτά πριν από το λήξη ο Ράις, μετά από ένα μικρό διάλειμμα... ησυχίας, κατέβασε τη διαφορά στο καλάθι (67-65), καθώς η ΑΕΚ έδειχνε να μην μπορεί να διασπάσει την βελτιωμένη άμηνα της Μπάμπεργκ. Στο μεταξύ η πίεση είχε αρχίσει να κάνει την εμφάνισή της, αφού χάθηκαν και κανά δυο εύκολες φάσεις, ωστοσο 1'15'' πριν από το φινάλε ο Χάντερ με παλικαρίσιο καλάθι έκανε το 69-65. Στα 38'' η ΑΕΚ έχασε μια καλή ευκαιρία να "καθαρίσει" το παιχνίδι με το τρίποντο του Λαρεντζάκη να είναι άστοχο και 17'' πριν από τη λήξη ο Ντούσαν Σάκοτα έκανε ένα σημαντικό λάθος.

Ενώ απέμεναν 3'' για την εκπνοή της επίθεσης της Μπάμπεργκ έκανε φαουλ στον Ράις, χωρίς ωστόσο αυτός να έχει δικαίωμα για βολές. Πρακτικά έδωσε στην Μπάμπεργκ τη δυνατότητα να εκτελέσει την τελευταία επίθεση (θα έμεναν μόλις 3'' για την ΑΕΚ) και να έχει την τύχη στα χέρια της. Πράγματι ο Ράις δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Με ένα ακόμα καλάθι έκανε το 69-67 5'' πριν από το τέλος, χρόνος ελάχιστος για να εκδηλώσει η ΑΕΚ μια καλή επίθεση. Ο Λαρεντζάκης την έχασε και η ΑΕΚ έμεινε εκτός φάιναλ φορ.