23.5 C
Παρασκευή, 5 Ιουλίου, 2024

Χριστούγεννα με σκέψεις πλέι οφς για τους Σίξερς που νίκησαν και τον εξωπραγματικό Καντέρ (vid + pic)

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πήραν οι Σίξερς, οι οποίοι πέρασαν από το Madison Square Garden επικρατώντας των Νικς με 105-98, και φτάνοντας τις 15 νίκες στο πρωτάθλημα, κάνοντας βήμα προς τα πλέι οφς.

Ο Τζόελ Έμπιιντ ήταν ο νικητής στη μονομαχία του με τους ψηλούς της ομάδας από τη Νέα Υόρκη, παρά τον τρομερή εμφάνιση του Ενές Καντέρ, ο οποίος πέτυχε 31 πόντους με 7/8 βολές, 12/21 δίποντα, 22 ριμπάουντ!!!,και 1 ασίστ, μπαίνοντας σε ένα σπάνιο γκρουπ παικτών που είχαν +30 πόντους και +20 ριμπάουντ την ημέρα των Χριστουγέννων (Ουίλτ Τσαμπερλέιν, Μπιλ Ράσελ και Μπόμπ Λανιέρ).

Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε σπουδαίο ντέρμπι, και κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, με τον Έμπιιντ με καθοριστικό τρίποντο να γράφει το 101-93 στο 2'25'' πριν το τέλος, και τους γηπεδούχους να χάνουν την ευκαιρία να μπούνε ξανά στο παιχνίδι, όταν ο Κούρτνει Λι μείωσε με τρίποντο σε 98-103 στα 26'', με τον Κριστάπς Πορζίγκινς να κερδίζει φάουλ από τον Έμπιιντ. Ωστόσο ο Λετονός είχε για δεύτερη φορά στην 4η περίοδο, 0/2 βολές, με αποτέλεσμα ο Τζει Τζει Ρέντικ με δικές του βολές να καθαρίσει το παιχνίδι.

Ο Τζόελ Έμπιιντ είχε 25 πόντους με 7/8 βολές, 8/17 σουτ και 16 ριμπάουντ, ενώ 24 πόντους είχε ο Τζει Τζει Ρέντικ με 8/8 βολές και 4/8 τρίποντα. Καθοριστικός ήταν και ο Τι Τζει Μακόνελ με 15 πόντους και 6/11 σουτ. Για τους Νικς εκτός από τον Καντερ, ο Κριστάπς Πορζίγκινς είχε 22 πόντους με 6/19 σουτ ενώ ο Κούρτνει Λι πρόσθεσε 20 πόντους (8/13 σουτ).