28 C
Παρασκευή, 4 Οκτωβρίου, 2024

Χρειάστηκαν την παράταση Πρίφτης – Λάσμε

Η Ούνιξ Καζάν έκανε την αντεπίθεσή της, είδε να χάνει το παιχνίδι μέσα από τα χέρια της στο τέλος της κανονικής διάρκειας, για να πάρει τελικά καθαρά τη νίκη στην παράταση με το τελικό 99-93 από την Νίζνι Νόβγκοροντ. Ο Στεφάν Λάσμε με 27 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 τάπες και ο Κολόμ με 20 πόντους και 8 ασίστ ήταν από τους μεγάλους πρωταγωνιστές για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη. Ο Σμιθ πρόσθεσε 16, ο Πονκρασόφ 12 και ο Κολεσνίκοφ 11. Για την Νίζνι ο Γέλοβατς σημείωσε 22 πόντους και είχε και 14 ριμπάουντ και ο Γκριγκορίφ πρόσθεσε 17 πόντους..

Η Ούνιξ Καζάν βρέθηκε πίσω στο σκορ στα μισά της διαδρομής. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με την Νίζνι να προηγείται με 12 πόντους, χάρη σε ένα επιμέρους 27-19 στη δεύτερη περίοδο. Προσπάθησε και σιγά σιγά κάλυψε την απόσταση, για να φτάσει και να προηγηθεί στην τρίτη περίοδο με ένα τρίποντο του Κολόμ (61-60, 27’). Η Νίζνι επέστρεψε, έφτασε στο 63-67 (31’), αλλά η Ούνιξ άρχισε να δείχνει το καλό της πρόσωπο και έφτασε στο +8 (78-70, 35’). Δύο λεπτά αργότερα βρισκόταν στο 82-76 και 40’’ πριν το τέλος στο 84-78. Αλλά όπως λένε στο μπάσκετ ποτέ μην λες ποτέ. Δύο τρίποντα από Γέλοβατς και Στρέμπκοφ και ένα λάθος του Κολεσνίκοφ οδήγησαν στο 84-84 και στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο η Ούνιξ Καζάν δεν άφησε περιθώρια στην Νίζνι. Προηγήθηκε από την αρχή, διαμόρφωσε το 99-90, για να φτάσει και στη νίκη με το 99-93.