16.7 C
Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Χίμκι – Βιλερμπάν 87-85: Μίκι και Σβεντ έβαλαν 60 πόντους (vids)

Η Χίμκι επικράτησε με 87-85 (75-75 κ.α) της Βιλερμπάν στο πιο αδιάφορο, από βαθμολογικής απόψης, παιχνίδι της 32ης αγωνιστικής της Euroleague. Οι Γάλλοι επέστρεψαν από το -15 και έστειλαν το ματς στην παράταση, όμως εκεί δεν έδειξαν ψυχραιμία από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας». Ο Αλεξέι Σβεντ με 32 πόντους, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ και ο Τζόρνταν Μίκι με 28 πόντοθς, 9 ριμπάουντ, 3 τελικές πάσες έβαλαν φαρδιά πλατιά την υπογραφή τους στην μόλις τέταρτη φετινή ευρωπαϊκή νίκη της ομάδας τους.

H Βιλερμπάν προσπάθησε να χτυπήσει από το ξεκίνημα τους ματς μέσα στο ζωγραφιστό, μιας και υπερετρούσε σε μέγαθος σε σχέση με τους πάικτες της Χίμκι, κάτι που της βγήκε και την έδωσε προβάδισμα με 22-20 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ωστόσο, ο Τζόρνταν Μίκι με 19 πόντους ήδη από το ημίχρονο έκανε τη μεγάλη διαφορά στο παρκέ και έτσι οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια προπορεύομενοι με 42-31.

Η μέγιστη τιμή της διαφοράς έφτασε στο +15 (46-31) στο 22'. Οι γάλλοι βρήκαν τους τρόπους να επιστρέψουν στο ματς με μπροστάρη των Γκέρσον Γιαμπουσέλε. Ο Ουίλιαμ Χάουρντ, που μέχρι εκείνο το σημείο ήταν άποντος, με δύο εύστοχα τρίποντα ισοφάρισε αρχικά σε 70-70 (1'13" πριν το φινάλε) και έπειτα σε 75-75 στέλνοντας το ματς στην παράταση, αφού ο Αλεξέι Σβεντ βρήκε σίδερο στο τελευταίο σουτ που επιχείρησε, όντας εκτός ισορροπίας.

Η Βιλερμπάν έχυσε την καρδάρα με το γάλα στο έξτρα πεντάλεπτο, αφού είχε 8/14 ελεύθερες βολές.

ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΟΣ: Ο Γκέρσον Γιαμπουσέλε ήταν μακράν του δεύτερου ο καλύτερος παίκτης της Βιλερμπάν, πετυχαίνοντας double-double με 24 πόντους και 10 ριμπάουν.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 42-31, 62-50, 75-75 (κ.α), 87-85