20.7 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Τυφώνας Μπασκόνια! (vids)

Η Μπασκόνια βρήκε μπόσικη τη Ρεάλ και... της έδωσε και κατάλαβε! Παίζοντας ασύλληπτο μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο και διατηρώντας τον έλεγχο στο δεύτερο... ισοπέδωσε τη "βασίλισσα" επικρατώντας με 105-75 και δείχνοντας ότι επέστρεψε οριστικά μετά το πολύ κακό ξεκίνημά της. Αντίθετα, η Ρεάλ υπέστη την τρίτη διαδοχική νίκη της και προβληματίζει, καθώς δείχνει να έχει ξεμείνει από ενέργεια και να τα περιμένει όλα από τον Ντόντσιτς, που είναι εξαιρετικός, αλλά όχι υπεράνθρωπος.

Το πρώτο ημίχρονο εξελίχθηκε σε μια μοναδική μπασκετική παράσταση από πλευράς Μπασκόνια, που έκανε το τέλειο παιχνίδι και έκανε τη Ρεάλ να μοιάζει με ομαδούλα. Με εξαιρετική άμυνα φρενήρη ρυθμό στην επίθεση και εξωπραγματική ευστοχία σε όλες τις προσπάθειές της προηγήθηκε στο 6' με 27-5 έχοντας χάσει μόνο ένα σουτ στα 11 που είχε επιχειρήσει ως τότε! Οι παίκτες της Ρεάλ έμοιαζαν να τα έχουν χαμένα και με την είσοδο του Ντόντσιτς στον αγώνα (δεν τον ξεκίνησε στην αρχική πεντάδα ο Λάσο) προσπάθησαν να ισορροπήσουν κάπως, όμως οι γηπεδούχοι ήταν ασταμάτητοι.

Ευστοχούσαν απ' όπου κι αν σούταραν, ενώ εκμεταλλεύτηκαν την αδυναμία της Ρεάλ μέσα στη ρακέτα, η οποία σε πολλές περιπτώσεις θύμιζε... αφύλακτη διάβαση. Είναι μάλιστα χαρακτηριστικό ότι μέχρι κι ο Πουαριέ, για τον οποίον λέγεται στην Ισπανία ότι ψάχνει τρόπο ο Πέδρο Μαρτίνεθ να διώξει, διακρίθηκε ιδιαίτερα σε αυτό το διάστημα. Όπως άλλωστε και όλοι οι συμπαίκτες του.

Η Μπασκόνια προηγήθηκε με 36-17 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και δεν έχασε την ψυχραιμία και το χέρι της ούτε όταν ο Ρούντι Φερνάντεθ με τα τρίποντά του επιχείρησε να ξαναβάλει τη Ρεάλ στο παιχνίδι. Συνέχισε να εκτελεί με τον ίδιο ρυθμό, συνέχισε να βρίσκει λύσεις από όλους τους παίκτες της και εκτόξευσε τη διαφορά δύο φορές στους 24 πόντους (57-33 και 62-44). Στο τέλος, πάντως, του ημιχρόνου έχασε κάποια τρίποντα, η Ρεάλ βρήκε κάποιες λύσεις από τον νεοαποκτηθέντα σέντερ Ταβάρες και συγκράτησε τη διαφορά. Το πρώτο 20λεπτο έληξε με 64-44 και η Μπασκόνια δεν μπόρεσε τελικά να καταρρίψει το ρεκόρ περισσότερων πόντων για το πρώτο ημίχρονο, το οποίο κατέχει η Νίζνι Νόβγκοροντ με 65 πόντους από έναν αγώνα με την Εφές τον Γενάρη του 2015. Είχε όμως απολογισμό 14/18 δίποντα και 9/17 τρίποντα!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε κάπως και τα ποσοστά της Μπασκόνια στα τρίποντα χάλασαν αρκετά, πράγμα φυσιολογικό, διότι δεν μπορούσαν πια να μπαίνουν όλα. Παρ' όλα αυτά οι γηπεδούχοι δεν έχασαν σε κανένα σημείο τον έλεγχο του αγώνα ούτε ανησύχησαν από τη Ρεάλ, η οποία ήταν φανερό πως δεν μπορούσε να συνέλθει από αυτό που την είχε βρει στο πρώτο μέρος. Ο Ντόντσιτς δεν ήταν αυτός που περιμέναμε όλοι να δούμε, ο Ρούντι εξαφανίστηκε και μόνον ο Ταβάρες έμεινε να παλεύει, αλλά φυσικά δεν ήταν δυνατό να κάνει πολλά πράγματα μόνος του.

Από την άλλη πλευρά η Μπασκόνια, έστω και με χειρότερα ποσοστά στα σουτ όχι μόνο διατηρούσε το προβάδισμά της, αλλά από κάποια στιγμή και μετά ανέβαζε τη διαφορά σε μεγάλα ύψη. Στο 34' το σκορ ήταν 95-67, στο 37' έγινε 102-71 με τρίποντο του Βιλντόζα και ο αγώνας ολοκληρώθηκε με μια... σεμνή "30άρα" στο κεφάλι της Ρεάλ (105-75).

Ο MVP: Αν έπρεπε κανείς να επιλέξει τον πολυτιμότερο παίκτη της Μπασκόνια, απλώς... δεν θα μπορούσε! Διότι σε αυτό το παιχνίδι όλοι όσοι έπαιξαν (με εξαίρεση ίσως τον Φόιτμαν, που ήταν... αόρατος) έκαναν παραπάνω και από καλά τη δουλειά τους. Κάτι άλλωστε που εξηγεί και το τελικό σκορ. Η Μπασκόνια είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων κι άλλους πέντε οι οποίοι σκόραραν μεταξύ 7 και 8! Αυτό τα λέει όλα...

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Πέρα από τα εκπληκτικά ποσοστά της, η Μπασκόνια μοίρασε 20 ασίστ και έκανε όλα κι όλα 5 λάθη. Με αυτή την επίδοση ήταν αδύνατον όχι να χάσει, αλλά ούτε καν να αντιμετωπίσει προβλήματα.