26.3 C
Παρασκευή, 20 Σεπτεμβρίου, 2024

Τρόμαξε η Εφές που σώθηκε από μια λάθος…άμυνα

Δια πυρός και σιδήρου πέρασε η Εφές Αναντολού, η οποία πήρε την πρώτη της νίκη στην διοργάνωση, επικρατώντας στον Σινάν Ερντέμ της Άλμπα Βερολίνου στην παράταση με 106-105, και έτσι απέφυγε να ξεκινήσει την σεζόν με δυο συνεχόμενες εντός έδρας ήττες.

Το παιχνίδι ήταν ουσιαστικά καθηλωτικό, με τους Γερμανούς να διεκδικούν στα ίσια τη νίκη, ενώ εντύπωση προκάλεσε η απόφαση του πολύπειρου Ισπανού τεχνικού τους, Γκαρσία Ρενέσες να μην κάνει φάουλ στο φινάλε, ενώ τα δυο χρονόμετρα (επίθεσης και αγώνα) χώριζαν μόλις 3 δευτερόλεπτα. Ουσιαστικά σε ολόκληρο το παιχνίδι οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι, με τα τρίποντα να είναι σε πρώτο πλάνο, και τους φιλοξενούμενους να καθοδηγούνται από έναν εκπληκτικό Χέρμανσον, ο οποίος είχε 11 ασίστ ως το 30', με τον Ρενέσες να τον ξεχνάει στη συνέχεια στον πάγκο.

Παρόλα αυτά η Άλμπα έφτασε στο 86-80 στο 35', για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση με 2 βολές ο Σίβα, ο οποίος ισοφάρισε σε 95-95 στα 53'', με τον Λάρκιν να εκβιάζει φάουλ, και να αστοχεί στο φινάλε. Με τον Λάρκιν ωστόσο να δείχνει διάθεση στην παράταση, η Έφες έφτασε στο 100-95, με τον Σίβα με βολές στα 26,6'' να μειώνει σε 106-105. Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι δεν έκαναν φάουλ, ούτε πίεσαν, ο Λάρκιν έκανε ένα άστοχο σου στο φινάλε της επίθεσης, με τους Γερμανούς ουσιαστικά να μένουν με την μπάλα στα χέρια.

Πέντε διψήφιοι οι Τούρκοι με Μίστις «Στρατηγό» : Ο Βασίλιε Μίστις ήταν εξαιρετικός, φτάνοντας σε double double, έχοντας 23 πόντους με 4/6 τρίποντα, και μοιράζοντας 13 ασίστ, ενώ είχε 4 κλεψίματα και 32 βαθμούς αξιολόγησης. Ο Σέιν Λάρκιν είχε 26 πόντους με 5/9 τρίποντα και 5 ασίστ, ενώ 18 πόντους είχε ο Μπράιαντ Ντάνστον με το απόλυτο των 7/7 σουτ δυο πόντων, με τον Τιμπόρ Πλέις να τον ακολουθεί με 16 πόντους και 6/7 δίποντα. Ο πέμπτος διψήφιος ήταν ο Αμερικανός, Άλεκ Πίτερς με 14 πόντους και 5/8 δίποντα.

Δεν έφτανε ο Ισλανδός «μάγος» : Ο 25χρονος Ισλανδός γκαρντ. Μαρτίν Χέρμανσον, έχει μοιράσει σε δυο παιχνίδια ως τώρα στην Ευρωλίγκα 18 ασίστ, αλλά ο Γκαρσία Ρενέσες τον ξέχασε στο τελευταίο δεκάλεπτο, και στην παράταση. Στο σημερινό παιχνίδι είχε 11 ασίστ, δίνοντας ρυθμό στους σκόρερ της ομάδας του. Η Άλμπα μετά τη νίκη της με άνεση με 85-65 στην πρεμιέρα επί της Ζενίτ έδειξε ότι θα αποτελέσει δύσκολο αντίπαλο για κάθε ομάδα.

Έφτασε στους 1500 πόντους ο Πλέις : Το δικό του ρεκόρ πραγματοποίησε ο Τιμπόρ Πλέις, ο οποίος ξεπέρασε τους 1500 πόντους στα όσα χρόνια αγωνίζεται στην διοργάνωση.