20.5 C

Τρίποντη απόδραση της Ρεάλ από το Βελιγράδι (vid)

Η Ρεάλ έδωσε ρεσιτάλ από το τρίποντο, είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τρέι Τόμπκινς και παρά το νωχελικό της ξεκίνημα έφυγε από το Βελιγράδι νικήτρια με 73-67 επί του Ερυθρού Αστέρα και πήγε το ρεκόρ της στο 4-4, αφήνοντας τους Σέρβους στο 3-5.

Το παιχνίδι άρχισε περίεργα για τη Ρεάλ που πριν το δεύτερο λεπτό είδε τον Ταβάρες με δύο φάουλ και έπρεπε να αλλάξει σχέδια. Ο Αστέρας εκμεταλλεύτηκε τη σύγχυση, βρήκε κενά στη ρακέτα από όπου έφυγε το φόβητρο, έτρεξε ενώ σούταρε και καλά και με τον Λόιντ φυσικά ηγέτη στο 5'30'' είχε διψήφια διαφορά, 16-5.  Οι Σέρβοι έφτασαν μέχρι και στο +13, 21-8, όμως, το δεκάλεπτο έληξε με 26-21 αφού η Ρεάλ προσαρμόστηκε στα νέα δεδομένα, έβαλε τρίποντα με Τόμπκινς και Κάρολ και μάζεψε το ματς.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Σέρβους να κάνουν αρχικά ένα ξέσπασμα και ξεφεύγουν εκ νέου με δέκα, 37-27 στο 15' και τη Ρεάλ να βρίσκει και πάλι λύσεις από την περιφέρεια μέχρι το 42-36 του ημιχρόνου.

Οι Μαδριλένοι μπήκαν αγριεμένου στο δεύτερο ημίχρονο και με σερί 10-2 έκαναν το πρώτο τους προσπέρασμα, με 46-44. Ηταν να μην πάρουν φόρα, αφού με εντυπωσιακή άμυνα και ευστοχία στα τρίποντα έφτασαν στο 27' στο 46-54, με επί μέρους σκορ 18-4 και έκλεισαν το δεκάλεπτο με υπέρ τους 59-53 και έχοντας πάρει πια τον έλεγχο του αγώνα.

Ο Λόιντ ξαναπήρε μπρος μετά από ένα διάστημα απραγίας και έφερε τους γηπεδούχους σε απόσταση βολής, 59-62 στο 33' και τρία λεπτά αργότερα, οι Σέρβοι ξαναβρέθηκαν σε ρόλο οδηγού, 65-64 αφού είχαν βελτιώσει και την περιφερειακή τους άμυνα κόβοντας το μεγάλο όπλο της Ρεάλ. Μόνο που ο αποψινός Τόμπκινς, δεν κοβόταν, απλά λίγο... ξαπόσταινε. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα έκανε το 65-70 στο 37' και έκοψε το κουράγιο των γηπεδούχων για την τελική αντεπίθεση.

ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟΣ: Ο Τρέι Τόμπκινς έβαλε τη Ρεάλ στο ματς μετά το νωθρό ξεκίνημα, αυτό την... έβγαλε και νικήτρια με τα δύο δικά του τρίποντα που ουσιαστικά το έκριναν όταν οι Σέρβοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Ρεάλ σούταρε 39 τρίποντα έναντι 18 δίποντων(!) σκόραρε σε 14 από αυτά, δηλαδή σχεδόν όσα τα τρίποντα που επιχείρησε και περισσότερα από τα δίποντα που έβαλε (11) και εκεί φυσικά κρίθηκε υπέρ της το παιχνίδι.