15.7 C
Παρασκευή, 18 Οκτωβρίου, 2024

Το όνειρο τελείωσε για την Τενερίφη του Μπόγρη (Vids, pics)

Η ονειρεμένη χρονιά της Ιμπεροστάρ Τενερίφε έφτασε στο τέλος. Η Ουνικάχα Μάλαγα υπερασπίστηκε την έδρα της, νίκησε 71-61, έκανε το 2-1 και βρίσκεται στους ημιτελικούς των playoffs της Liga Endesa, όπου θα αντιμετωπίσει τη Ρεάλ Μαδρίτης. Ο Γιώργος Μπόγρης ήταν ο πρώτος σκόρερ της Τενερίφης με 12 πόντους και 2 ριμπάουντ σε 21', που πλήρωσε την αστοχία της και την εμμονή της στα σουτ τριών πόντων, κλείνοντας το παιχνίδι με 8/34! Την ίδια ώρα οι γηπεδούχοι είχαν το εκπληκτικό 12/25 (48%).

(Photo ACB)

Οι δύο ομάδες δεν έφυγαν η μία από τη σκιά της άλλης για περίπου 15 λεπτά. Η Ιμπεροστάρ Τενερίφε είχε 1/14 τρίποντα στα 17 πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, σουτ που ήρθαν χωρίς καν να κυκλοφορήσει η μπάλα και μακριά από το ίδιο της το παιχνίδι. Και αυτό το είδε να μεταφράζεται σε σκορ στον ηλεκτρονικό πίνακα. Το 22-17 (13’40’’) που διαμόρφωσε ο Γιώργος Μπόγρης, λίγο πριν πάει στον πάγκο, έγινε 33-17 (17’) δείχνοντας πως αυτός ο τρίτος αγώνας ανάμεσα στους δύο θα είχε μάλλον πρόωρο τέλος. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την προσπάθειά τους στο τελευταίο τρίλεπτο, ξεκινώντας κυρίως από την άμυνα, που τους έδωσε κάποια πιο εύκολα καλάθια, απέναντι στην ιδιαίτερα επιθετική άμυνα της Ουνικάχα Μάλαγα, μειώνοντας στους 9 πόντους (35-26).

Ο Μπόγρης μείωσε ακόμη περισσότερο με την επιστροφή από τα αποδυτήρια (35-28, 20’20’’), αλλά η επιλογή στα σουτ τριών πόντων που έφτασαν τα 2/18 για την Ιμπεροστάρ Τενερίφε οδήγησε στο +11 (39-28, 22’25’’), απέναντι σε μια ομάδα που έπαιζε μυαλωμένα και κυρίως με απίστευτη ενέργεια στην άμυνα, δημιουργώντας προβλήματα ακόμη και στην τρίπλα ή σε μια απλή πάσα. Όταν η μπάλα πέρασε στη ρακέτα οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους επτά (39-32, 26’10’’) με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Μπόγρη (λίγο νωρίτερα είχε χρεωθεί με τρίτο φάουλ) και πλησίασαν ακόμη περισσότερο με ένα τρίποντο του Ταρίκ Κίρκσεϊ (41-35, 27’).

Ο Έλληνας σέντερ πήγε στον πάγκο, η Ουνικάχα Μάλαγα συνέχισε το δικό της ρεσιτάλ από τα 6μ75 διαμορφώνοντας το 47-35 με τους Ντίεθ και Λαφαγέτ. Ο Τσους Βιδορέτα επέλεξε να παίξει με «κοντή» πεντάδα, με τους Σαν Μιγέλ και Ντόρνεκαμπ να μειώνουν και πάλι στους έξι (47-41, 29’).

Ένα ακόμη παιχνίδι είχε γίνει λίγο «μύλος» με τις αποφάσεις των διαιτητών σε αυτή τη σειρά των playoffs στην Ισπανία και πολλά νεύρα και από τις δύο πλευρές σε μια εξέδρα με πολλά (πάρα πολλά όμως) ντεσιμπέλ).

Τα τρίποντα που δεν έβαζε η Τενερίφη τα έβαζε η Ουνικάχα Μάλαγα φτάνοντας στο 54-43 (31'10'') μετρώντας ως εκείνη τη στιγμή 9/19! Και στο +14 (60-46, 33') με τον Νεμάνια Νέντοβιτς. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πάρουν μια... ανάσα με τα δύο τρίποντα των Σαν Μιγέλ και Κίρκσεϊ (60-52, 34'30'')...

...αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι είχαν την απάντηση, αυτή τη φορά με τον Σουάρεθ

Ο Μπόγρης ήταν εκεί για να μειώσει και πάλι (63-56, 37'). Αυτός που φάνηκε να δίνει την χαριστική βολή στην Ιμπεροστάρ Τενερίφε ήταν ο Ντάνι Ντίεθ διαμορφώνοντας το 66-56 με δύο λεπτά για τη λήξη. Κάτι που ουσιαστικά "πιστοποίησε" ο Νεμάνια Νέντοβιτς με τον ίδιο τρόπο για το 69-56, 39'), πριν γραφτεί ο επίλογος με το 71-61.