26 C
Τετάρτη, 3 Ιουλίου, 2024

Το εξπρές της Ρεάλ έκανε στάση στη Μάλαγα !

Με τους Μακόλουμ και Βαζίνσκι σε ρόλο...σταθμάρχη, η Μάλαγα έβαλε φρένο στο εξπρές της Μαδρίτης και υποχρέωσε τη Ρεάλ στην πρώτη της ήττα (80-75) μετά από επτά συνεχόμενες νίκες !

Οι γηπεδούχοι είχαν από την αρχή το προβάδισμα και η αλήθεια είναι ότι σε ελάχιστα σημεία του αγώνα ανησύχησαν ότι θα τους ξεφύγει το παιχνίδι. Από το 11-3 στο ξεκίνημα (ελέω Μπρούκς) οι Ανδαλουσιάνοι έδειξαν ότι βρίσκονταν με το...μαχαίρι στα δόντια και θα είχαν πολύ μεγαλύτερη διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο (20-15) αν δεν είχε πάρει τη Ρεάλ από το χέρι ο Λούκα Ντόντσιτς ο μόνος που σκόραρε πάνω από ένα καλάθι στο πρώτο δεκάλεπτο στο οποίο οι φιλοξενούμενοι είχαν ξεκινήσει με 1/9 σούτ !

Οι παίκτες του Χουάν Πλάθα θέλουν να εξαντλήσουν τα περιθώρια για να μπουν στην προνομιούχο οκτάδα και ήδη πήγαν το ρεκόρ τους στο 8-11 ενώ αντίθετα η Ρεάλ δεν έπιασε...13άρι και έμεινε στο 12-7, ρεκόρ που έχουν επίσης τόσο ο Παναθηναϊκός όσο και Φενέρμπαχτσε αλλά και η Ζαλγκίρις. Απελπιστικά μόνος του ο Ντόντσιτς δεν αρκούσε για να φέρει την άνοιξη και η Μάλαγα το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο. Οπως στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου όπου οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με 10-0 και παρά την άμεση αντίδραση της Ρεάλ κράτησαν ένα ικανοποιητικό προβάδισμα στο ημίχρονο (38-27) με σημαντικότερο στοιχείο ότι είχε αποκτήσει την αυτοπεποίθηση ότι μπορεί να νικήσει τη Βασίλισσα της Ευρώπης. Μάλιστα ο Μακόλουμ και ο Βαζίνσκι φρόντιζαν να τους ανεβάζουν ακόμα περισσότερο δίνοντας μεγάλη ώθηση στην επίθεση.

Κάτι που φάνηκε όταν η Ρεάλ στην πιο ουσιαστική της αντίδραση ισοφάρισε (48-48) με τρίποντο του Ρούντι Φερνάντεθ ολοκληρώνοντας ένα σερί 9-0, από το 48-39 του 25' που είχε προηγηθεί η Μάλαγα με τις βολές του Σερμαντίνι. Εκεί λοιπόν οι γηπεδούχοι έδειξαν χαρακτήρα, έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 57-52 και μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο κράτησαν τη διαφορά και μάλιστα έφτασαν και στο +11 (70-59 στο 36') καθαρίζοντας ουσιαστικά το ματς. Η Ρεάλ με τον Ντόντσιτς έκανε την τελευταία προσπάθεια (77-71) αλλά δεν υπήρχε ανάλογη βοήθεια.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 38-27, 57-52, 80-75.

Ανθρωπος του αγώνα: Ο Ανταμ Βαζίνσκι (15π. και 5 ριμπ.) φαίνεται να κερδίζει στο νήμα τον Μακόλουμ, αλλά παίκτης κλειδί ήταν ο Νέναντ Νέντοβιτς με 11 πόντους και 7 ασίστ.

Με τη γλώσσα των αριθμών: Απίστευτο στοιχείο  του πρώτου ημιχρόνου όπου εκτός του Ντόντσιτς κανένας άλλος παίκτης της Ρεάλ δεν είχε πάνω από ένα εύστοχο σουτ (είτε δίποντο είτε τρίποντο) !   Κάπως έτσι εξηγείται και η φτωχή συγκομιδή των Μαδριλένων στο πρώτο μέρος (μόλις 27 πόντοι).