27.4 C
Τετάρτη, 9 Οκτωβρίου, 2024

Τα τρίποντα έσωσαν το Μιλάνο (vid)

Το Μιλάνο επιβεβαίωσε τον τίτλο της... αφερέγγυας ομάδας και δε μπόρεσε να χαρεί τη νίκη του με 98-92 επί της Ζάλγκιρις, αφού στο 23' προηγήθηκε με διαφορά 20 πόντων και στο 34' είδε τους Λιθουανούς να ισοφαρίζουν! Πήγαν στο 4-3 οι Ιταλοί που δεν πείθουν, έπεσε στο 5-5 η Ζάλγκιρις με την τέταρτη συνεχόμενη ήττα της.

Το πρώτο ημίχρονο είχε... τρεις εκδοχές. Την αρχική με το Μιλάνο να μπαίνει δυνατά στο παιχνίδι και να προηγείται με 12-5 και 19-14 δείχνοντας ότι θέλει να κόψε τον αέρα του αντιπάλου. Μόνο που δεν έπαιζε άμυνα και η Ζάλγκιρις ανέβασε ρυθμό, έκανε σερί 11-2 στο τελευταίο τρίλεπτο και το δεκάλεπτο έληξε με 21-25.

Η τρίτη εκδοχή ήταν όλο το δεύτερο δεκάλεπτο και είχε ιταλική φινέτσα. Εσφιξε η άμυνα, ήρθε καταιγισμός από τρίποντα, (10 συνολικά στο ημίχρονο), ήρθαν διψήφιες διαφορές με μεγαλύτερη το 46-33 και παρότι με ένα πρόσκαιρο ξέσπασμα η Ζάλγκιρις μείωσε σε 46-40, άλλα δυο τρίποντα από τον εκπληκτικό σε αυτό το ημίχρονο Λεντέι και τον Ροντρίγκες, έφερε το 52-40 του ημιχρόνου.

Ο Κέβιν Πάντερ πήρε τη μπαγκέτα στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, στο 23' το Μιλάνο ήταν στο 62-42 και αποφάσισε να το... απολαύσει. Μόνο που η Ζάλγκιρις αποφάσισε να μην το παρατήσει, άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά παίζοντας άμυνα στον χαλαρό αντίπαλο και ανεβάζοντας ταχύτητα που της έδωσε πλεονέκτημα, μείωσε σε 72-64 στο 30' έχοντας γυρίσει τούμπα το παιχνίδι και στο 34' το έφερε στην ισοπαλία 77-77

Στο 37' η ισορροπία... τρόμου συνεχιζόταν με το σκορ στο 83-82, ήρθαν δύο τρίποντα από τους Ροντρίγκες και Ντιλέινι για μια ανάσα των γηπεδούχων στο 89-82, που αποδείχθηκε τελικά και ανάσα... ζωής αφού οι Λιθουανοί δεν είχαν χρόνο να το ξαναγυρίσουν.

ΤΟ ΠΗΡΕ ΠΑΝΩ ΤΟΥ: Το Μιλάνο είχε στα... εύκολα αρκετούς παίκτες που βγήκαν μπροστά, αλλά στα δύσκολα όλοι χάθηκαν. Εκεί βροντοφώναξε «παρών» ένας που δεν είχε φανεί, ο Μάλκολμ Ντιλέινι ο οποίος πήρε την ομάδα στους ώμους τους στα ζόρια, έβαλε μεγάλα σουτ και την κράτησε στο ρόλο οδηγού στο τέλος.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η ευστοχία των Ιταλών στο τρίποντο ήταν και μεγάλη, με 13/25 τελικό απολογισμό, αλλά και καθοριστική αφού ήρθε σε κρίσιμα σημεία του αγώνα.