19.9 C

Τίμησε το παρελθόν και… έφτιαξε το μέλλον ο Αρης

Ο Αρης έπιασε από τον λαιμό τον Πανιώνιο, νίκησε άνετα με 79-56 πανηγυρίζοντας για τέταρτη φορά στους πέντε τελευταίους αγώνες του, ξεφεύγοντας οριστικά από κάθε άγχος και βλέποντας μόνο προς τα πάνω στη συνέχεια του πρωταθλήματος  και έδωσε τον πανηγυρικό τόνο που απαιτούσε το απόγευμα στο Αλεξάνδρειο. Στην ανάπαυλα τιμήθηκε η ομάδα που είχε κατακτήσει το πρωτάθλημα του 1979, σε μια έντονα συγκινησικά φορτισμένη ατμόσφαιρα, όπου τα δάκρυα κάλυψαν το πρόσωπο μέχρι και του σκληρού Γιάννη Ιωαννίδη. Εμεινε στις τρεις νίκες ο Πανιώνιος που έχει και δύσκολο πρόγραμμα και μεγάλη αγωνία.

O Αρης έδειξε άγριες διαθέσεις στην αρχή με το 8-3 στο 2' με τον Μποχωρίδη να έχει ήδη σκοράρει 7 πόντους, αλλά ο Πανιώνιος είχε θάρρος, καθοδηγητή τον Παπαντωνίου και κρατούσε, με το σκορ να είναι 27-24 στο 8' και 30-24 στο δεκάλεπτο

Η εκκίνηση της δεύτερης περιόδου ήταν εντυπωσιακή για τον Αρη. Πίεσε στην άμυνα, κυριάρχησε στα ριμπάουντ και στο 14' είχε φτάσει στο +18, 43-25. Το ημίχρονο έκλεισε με 53-38 με τον Αρη να έχει 27-17 ριμπάουντ και μάλιστα 14 από αυτά επιθετικά και τον Κάιζερ να πρωταγωνιστεί σε αυτόν τον τομέα.

Στο 25' με το σκορ στο 58-47 ο Πανιώνιος έχασε τον επιθετικό του πρωταγωνιστή Μπέρι ο οποίος δέχτηκε δεύτερη τεχνική ποινή, ενώ είχε από το πέμπτο λεπτό φορτωμένο με 3 φάουλ και τον Ντόρσεϊ, παρ' όλα αυτά το δεκάλεπτο έληξε με μονοψήφια διαφορά, 60-51.

Η άμυνα του Αρη ήταν εντυπωσιακή στην τελευταία περίοδο, κράτησε τον Πανιώνιο στους πέντε πόντους και άποντο  για 5'30'' και το 70-51 σε εκείνο το σημείο με σερί 10-0, είχε κρίνει τα πάντα.

ΑΟΡΑΤΟΣ: Οχι ότι φταίει αυτός για την αποκαρδιωτική εμφάνιση του Πανιώνιου, όμως, ο Μουχάμεντ Ελ Αμίν αποδεικνύεται η πιο λάθος επιλογή που θα μπορούσε να γίνει, πόσω μαλλον όταν ανιτκατέστησε τον ουσιώδη και αποτελεσματικό Σινγκλέρ.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τα 24 λάθη του Πανιώνιου είναι η επίοδση που... υπερκαλύπτει κάθε άλλη και εξηγεί και τους 51 πόντους των "κυανέρυθρων" και την βαριά τους ήττα.