21.1 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Στα νύχια του Σβεντ (vids)

O Αλεξέι Σβεντ είχε κέφια και το Μιλάνο δεν είχε τον τρόπο να τον αντιμετωπίσει. Έτσι πήρε από το χέρι την Κίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα και την οδήγησε σε μια σπουδαία νίκη με 77-71 μέσα στην Ιταλία κάνοντας παράλληλα ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα με τους 29 πόντους που σημείωσε. Αυτή η νίκη είναι η δεύτερη συνεχόμενη για την Κίμκι, αντίθετα το Μιλάνο βλέπει το δικό του σερί να φτάνει τις τρεις ήττες.

Το Μιλάνο μπήκε δυνατά στον αγώνα με τον Θίοντορ να κρατά την μπαγκέτα από την περιφέρεια και τον Ταρτσέφσκι να κάνει σπουδαία δουλειά μέσα στις δύο ρακέτες. Εκμεταλλεύτηκε το βιαστικό και επιπόλαιο παιχνίδι της Κίμκι με τα πολλά τρίποντα, που ήταν κατά κανόνα άστοχα, και μετά το πρώτο πεντάλεπτο οικοδόμησε μια πολύ καλή διαφορά. Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου προηγήθηκε με νταμπλ σκορ (24-12) και έδειχνε να κυριαρχεί.

Όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό σταδιακά άλλαξε. Οι αλλαγές του Πιανιτζάνι επηρέασαν το παιχνίδι του Μιλάνου και παρόλο που ο Τζέρελς έδινε κάποιες λύσεις, η διαφορά σταδιακά συρρικνώθηκε. Κυρίως επειδή η Αρμάνι άρχισε κι αυτή να σουτάρει άστοχα τρίποντα, ενώ και η Κίμκι εκλογίκευσε κάπως το παιχνίδι της. Μπήκε πιο πολύ μέσα στη ρακέτα, κέρδισε και κάποιες βολές (στην πρώτη περίοδο δεν είχε εκτελέσει καμία), ο Ζούμπκοφ βοήθησε πολύ τον Σβεντ κι έτσι στο 19' το σκορ έγινε 34-31. Στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου πάντως οι Θίοντορ και Ταρτσέφσκι βοήθησαν το Μιλάνο να ξεφύγει ξανά με 38-31.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου το Μιλάνο με ένα γρήγορο 4-0 ανέβασε ξανά τη διαφορά σε διψήφια τιμή (42-31), όμως από το 22' και μετά άρχισε η αντεπίθεση της Κίμκι. Ο Σβεντ πήρε φωτιά και παρέσυρε και τους συμπαίκτες του, που βελτίωσαν την άμυνά τους και με τους Τόμας, Τζένκινς να βοηθούν επιθετικά ισοφάρισε αρχικά 46-46 στο 26'. Δύο λεπτά αργότερα δε, με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Σβεντ η Κίμκι προηγήθηκε για πρώτη φορά με 55-51.

Στο τέλος του δεκαλέπτου πάντως το Μιλάνο ήταν και πάλι μπροστά με 56-55, ωστόσο στην τελευταία περίοδο η Κίμκι εδραίωσε το προβάδισμά της. Με τον Σβεντ να συνεχίζει το βιολί του και την άμυνα να αναλαμβάνει τα υπόλοιπα, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα προηγήθηκε με 66-59 στο 33'. Τα τρίποντα του Τζέρελς και του Μπέρτανς έφεραν ξανά σε απόσταση αναπνοής το Μιλάνο (65-66), όμως ο Σβεντ ήταν εκεί και με βοήθειες από τον Χάνικατ έφερε την Κίμκι μπροστά με 75-67 στο 38'.

To Μιλάνο δεν μπόρεσε να αντιδράσει από εκεί και μετά. Τα τρίποντα των Τζέρελς και Μίτσοφ ήταν άστοχα και η Κίμκι έχοντας πια και ψυχολογικό πλεονέκτημα μετά την ανατροπή πήρε εν τέλει την πολύτιμη γι' αυτήν νίκη.

Ο ΣΟΥΠΕΡ ΣΤΑΡ: O Αλεξέι Σβεντ έπαιξε σαν τέτοιος στο Μιλάνο. Ξεκίνησε φουριόζος κι ακόμα κι όταν τα πρώτα σουτ του δεν έμπαιναν, αυτός επέμενε. Δικαιώθηκε εν τέλει, αφού και η άμυνα του Μιλάνου δεν βρήκε τρόπο να τον αντιμετωπίσει. Ως εκ τούτο το τιμώρησε με 29 πόντους, 5/10 τρίποντα και 4 ασίστ, ενώ ήταν πρωταγωνιστής στην ανατροπή από το -11 στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, ου ήταν καθοριστικη για την επικράτηση της Κίμκι.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Το Μιλάνο εκτέλεσε διπλάσιες βολές (22 έναντι 11) με καλό ποσοστό μάλιστα (16/22), αλλά έχασε. Απόδειξη ότι το πόσες βολές θα εκτελέσει κανείς σε έναν αγώνα, δεν έχει πια και τόσο μεγάλη σημασία.