26.3 C

Στα ημιτελικά η Ούνικς με σούπερ Καϊμακόγλου (vids)

Η δράση συνεχίζεται στα προημιτελικά του Eurocup με τρεις ακόμη δυνατές αναμετρήσεις. Η Βαλένθια κατάφερε να πάρει την πρόκριση την προηγούμενη βδομάδα μετά από τη νίκη της απέναντι στην Ρίτας Βίλνιους στη Λιθουανία.

Η Ούνικς Καζάν του Δημήτρη Πρίφτη και του Κώστα Καϊμακόγλου, κατάφερε να πάρει τη νίκη από την Λοκομοτίβ Κουμπάν με 69-65, συμπλήρωσε τις δύο νίκες στη σειρά και έτσι εξασφάλισε ένα εισιτήριο για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Η Άλμπα Βερολίνου, πήρε την πρόκριση μετά από τη μεγάλη επικράτησή της επί της Μάλαγα με 79-75. Ακόμη ένα παιχνίδι απόψε που εξελίχθηκε σε ντέρμπι. Οι Γερμανοί έκανα το 2-1 και πήραν το εισιτήριο για τους "4". Το τελευταίο εισιτήριο πήρε η Ανδόρα, μετά από την επικράτησή της επί της Βιλερμπάν με 82-80.

Ούνικς Καζάν- Λοκομοτίβ Κουμπάν 69-65

Η Λοκομοτίβ κατάφερε να μπει πιο δυνατά στο παιχνίδι και να πάρει μία αρχική διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Ούνικς ωστόσο γρήγορα ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ και πέρασε μπροστά. Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι μέχρι τα τελευταία λεπτά, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ωστόσο πήρε τη νίκη και το εισιτήριο για τους "4" της διοργάνωσης, όπου θα συναντήσει τη Βαλένθια. Κορυφαίος για την Ούνικς ήταν ο Κώστας Καϊμακόγλουμε 14 πόντους και 4 ριμπάουντ ενώ από τη μεριά της Λοκομοτίβ ξεχώρισε ο Ντιμίτρι Κουλάγκιν με 16 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Άλμπα Βερολίνου- Μάλαγα 79-75

Οι δύο ομάδες βρίσκονταν πολύ κοντά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με τη Μάλαγα να έχει τα ηνία στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης. Οι Γερμανοί κατάφεραν ωστόσο στο τελευταίο δεκάλεπτο να κάνουν την ανατροπή και να περάσουν μπροστά στο σκορ εξασφαλίζοντας μία θέση στους "4". Κορυφαίος για την ομάδα του Βερολίνου ήταν ο Πέιτον Σίβα με 15 πόντους και 10 ασίστ ενώ από τη μεριά της Μάλαγα ξεχώρισε ο Ματίας Λεσόρ με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Βιλερμπάν- Ανδόρα 80-82

Η Ανδόρα είχε τον έλεγχο του αγώνα από την πρώτη στιγμή, όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Βιλερμπάν έδειξε πως είναι ακόμα παρούσα. Η Ανδόρα εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των γηπεδούχων στα τελευταία λεπτά και μία εύστοχη βολή ήταν αρκετή για να της δώσει την πρόκριση. Κορυφαίος για την Ανδόρα ήταν ο Ντίλαν Ένις με 14 πόντους και 7 ασίστ ενώ από τη μεριά των ηττημένων, κορυφαίος ήταν ο Ντέιβιντ Λάιτι με 16 πόντους και 4 ασίστ.