24.9 C

Στάση Βελιγράδι!

Σε ένα ματς που η ποιότητα άφησε τη θέση της στο πάθος και τη δύναμη, ο Ερυθρός Αστέρας έκανε την έκπληξη, επικρατώντας της Φενέρμπαχτσε με 68-56, στο ματς που άνοιξε τη 2η αγωνιστική της Euroleague. Αυτή ήταν η 2η διαδοχική ήττα της ομάδας του Ομπράντοβιτς, που ξεκινά τη χρονιά με το... αριστερό.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο και τη Φενέρ να πέφτει πρώτη θύμα του σκληρού αμυντικού πλάνου, με τον Κώστα Σλούκα να κάθεται στον πάγκο με δύο φάουλ από πολύ νωρίς. Με τους Νάντο Ντε Κολό - Μπόμπι Ντίξον από τη μία και τους Ντέρικ Μπράουν - Τζέιμς Γκιστ από την άλλη ως κύριους εκφραστές των επιθετικών προσπαθειών των δύο ομάδων, η πρώτη περίοδος βρήκε τη Φενέρ να προηγείται με βραχεία κεφαλή στο φινάλε της 1ης περιόδου (15-16). Ο ρυθμός δεν άλλαξε ιδιαίτερα στην 2η περίοδο. Η Φενέρ με πολύ άσχημα ποσοστά στο δίποντο (4/17) και τους ψηλούς της να μην προσφέρουν ούτε έναν (!) πόντο σε ολόκληρο το ημίχρονο, είδε τον Ερυθρό Αστέρα να ξεφεύγει με 29-23 και να πηγαίνει τελικά στα αποδυτήρια με +5 και σκορ 35-30, χάρη, κυρίως, στους Γκιστ και Μπράουν.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε σαν να μην συνέβη το παραμικρό στα αποδυτήρια. Κακό μπάσκετ, σκληρές άμυνες, πολλά λάθη και η εμφάνιση του Στράτου Περπέρογλου (7 π.) ήταν τα στοιχεία που χαρακτήρισαν την 3η περίοδο, η οποία βρήκε τους γηπεδούχους να φτάνουν ακόμα και στο +9 (46-37), τελειώνοντας το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 51-43. Η 4η περίοδος γέννησε έναν νέο πρωταγωνιστή, τον παλιό μας γνώριμο Μουχάμαντ Φαγέ, που έκανε τα πάντα για να βοηθήσει την ομάδα του να πάρει την σπουδαία νίκη, η οποία τελικά ήρθε με σκορ 68-56.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ: Ο Ντέρικ Ουίλιαμς έμεινε στο παρκέ κάτι παραπάνω από 20 λεπτά, έχοντας 0/7 σουτ, αποτελώντας τον πλέον αρνητικό παίκτη των φιλοξενούμενων.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Οι ψηλοί της Φενέρμπαχτσε δεν βοήθησαν καθόλου την ομάδα τους προσφέροντας όλοι μαζί μόλις 6 πόντους (!)