23.5 C
Τετάρτη, 2 Οκτωβρίου, 2024

Σούπερ και ο… μισός Ολυμπιακός

Μπορεί να του έλειπαν επτά διεθνείς και ο Γκος, όμως ο Ολυμπιακού με τους εναπομείναντες και τους... υπηρεσιακούς (Μάνι Χάρις κλπ.), ήταν απολαυστικός και νίκησε με 94-77 τη Μάλαγα στην πρεμιέρα του τουρνουά Costa del Sol. Με τον Σπανούλη και τον Τουπάν σε κέφια, οι "ερυθρόλευκοι" έπαιξαν γρήγορα και θεαματικά, δείχνοντας ότι φέτος η επίθεση θα είναι το φόρτε του.

Στην άμυνα είχε κάποια προβλήματα κατά διαστήματα, ωστόσο σε αυτό έπαιξαν ρόλο και οι απουσίες, δεδομένου ότι οι... υπηρεσιακοί παίκτες είναι λογικό να μην έχουν αφομοιώσει την αμυντική λογική του Μπλατ. Ο Τσάπμαν πάντως έδειξε πολύ καλά στοιχεία ευστοχώντας και στα 7 σουτ που επιχείρησε.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός κατάφερε προς το τέλος του ημιχρόνου να πάρει μια διαφορά επτά πόντων (47-40), με τον Σπανούλη να ηγείται και την άμυνα να δίνει κάποιες λύσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά και οι πρώην του, Ουίλτζερ και Ρόμπερτς, τον τιμώρησαν προσωρινά, συμβάλλοντας ώστε η Μάλαγα να περάσει μπροστά με 62-59. Αλλά σε εκείνο το σημείο ο Τσάπμαν μαζί με τον ΛεΝτέι και τον Σπανούλη σε ρόλο οργανωτή έφεραν τον Ολυμπιακό ξανά σε θέση οδηγού. Στο 30' το σκορ ήταν 72-67 υπέρ των ερυθρολεύκων, οι οποίοι στην τελευταία περίοδο κυριάρχησαν πλήρως και έφτασαν με εμφατικό τρόπο στη νίκη.

Την Παρασκευή ο Ολυμπιακός θα παίξει με τη Ρεάλ.