21.3 C
Τρίτη, 1 Οκτωβρίου, 2024

Σοβαρεύτηκε και νίκησε η Μπάγερν

Η Μπάγερν Μονάχου συνήλθε από το λήθαργο του πρώτου ημιχρόνου και κατάφερε να πάρει μεγάλη νίκη απέναντι στην Μπουντούτσνοστ επικρατώντας επί της ομάδας του Αλεξάνταρ Τζίκτς με 93-88 . Οι Βαυαροί κατάφεραν να επανέλθουν από το -17 και να κρατήσουν αλώβητη την έδρα τους βρίσκοντας για μία ακόμη φορά τον τρόπο για να νικήσει.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε ολοκληρωτικά στην Μπουντούτσνοστ, αφού οι παίκτες του Αλεξάνταρ Τζίκτς ήταν οι απόλυτοι πρωταγωνιστές στα δύο πρώτα δεκάλεπτα του αγώνα. Μπορεί η Μπάγερν να πήρε ένα αρχικό προβάδισμα με τον Ντέντοβιτς (6-3, 3'), ωστόσο από το 4' και μετά, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να παίρνουν κεφάλι στο σκορ και μάλιστα να φτάνουν τη διαφορά τους μέχρι και στο +7 (12-19, 9'). To τελικό 14-21 της περιόδου διαμόρφωσε ο Νόρις Κόουλ με εύστοχο σουτ δύο πόντων. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Μπάγερν προσπάθησε να μειώσει την εις βάρος της διαφορά με τον Ντάνγουμπιτς (18-21, 12'), η Μπουντούτσνοστ ωστόσο αύξησε και πάλι με τον Κόουλ (20-35, 15'). Οι Μαυροβούνιοι έμειναν μπροστά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με την Μπάγερν να μειώνει λίγο τη διαφορά της και να κλείνει το ημίχρονο στο -11 (38-49, 20').

Με την επιστροφή των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο, η Μπουντούτσνοστ συνέχισε να αναβάζει τη διαφορά της φτάνονας στο +16 (39-55, 24') ωστόσο η Μπάγερν με τα μεγάλα σουτ της από το 6,75μ έδειξε ότι είναι ακόμα μέσα στο παιχνίδι, και με τρία διαδοχικά τρίποντα, η διαφορά έφτασε και πάλι στο -7, για να κλείσει στο -5 με την λήξη του δεκαλέπτου (65-70, 30'). Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μπάγερν όχι μόνο κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της διαφορά αλλά και να περάσει μπροστά (73-72, 32'). Οι γηπεδούχοι κράτησαν τη διαφορά τους μέχρι και το τέλος του αγώνα με τον Κόουλ να διαμορφώνει το τελικό 93-88 .

Δεκάλεπτα: 14-21, 38-49, 65-70, 93-88

Ο ΗΡΩΑΣ ΤΗΣ ΑΝΑΤΡΟΠΗΣ:

Η ανατροπή ήρθε για την Μπάγερν κυρίως μέσα από την εκπληκτική απόδοση του Ντέρικ Ουίλιαμς. Ο άσος της Μπάγερν πέτυχε 21 πόντους με /6 δίποντα και 4/7 τρίποντα, δίνοντας στους Βαυαρούς τις ανάσες που χρειάστηκαν όταν ακόμα η διαφορά με την Μπουντούτσνοστ φαινόταν αγεφύρωτη.

ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ:

Η Μπάγερν κατάφερε να πάρει τη νίκη, με την τρομακτική της ευστοχία από τα 6,75μ. Στο τρίτο δεκάλεπτο, έβρεξε τρίποντα στην Βαυαρία με τους γηπεδούχους να έχουν συνολικά 50% στα σουτ τριών πόντων, την ώρα που το ποσοστό τους στα δίποντα ήταν πιο χαμηλό, στο 48,6%.