18.6 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Σε ρυθμό προπόνησης η Μπάνβιτ, άντεξε η Τόφας (pics)

Επίδειξη δύναμης απέναντι στη Γεσιλγκιρεσούν έκανε η Μπάνβιτ, κερδίζοντάς την με 104-80 στο «Kara Ali Acar Spor Salonu».

Οι παίκτες του Σάσα Φιλιπόφσκι πήραν από το πρώτο ημίχρονο τον έλεγχο του ματς (62-34) και δεν συνάντησαν την παραμικρή δυσκολία να συμπληρώσουν δώδεκα νίκες σε είκοσι αγώνες τους στο τουρκικό πρωτάθλημα, αφήνοντας στο 6-14 την αντίπαλό τους. Αγωνίστηκαν και σκόραραν άπαντες, με κορυφαίο όλων τον Άντζελο Καλοϊάρο με 21π., ενώ από τους ηττημένους πρώτος σκόρερ ήταν ο Τάντιγια Ντραγκίτσεβιτς με 14π., αλλά με μόλις 5/12 σουτ εντός παιδιάς.

Σημάδια αντίδρασης έδειξε η Γαλατάσαραϊ, η οποία μετά τη «βαριά» ήττα στο ντέρμπι με την Φενέρμπαχτσε, κέρδισε την Εσκίσεχιρ με 84-78 κι έδειξε πως υπάρχουν ελπίδες για την ίδια, να μπει στην οκτάδα. Για 30 λεπτά, η «Τσιμ Μπομ» ήταν εξαιρετική και προηγήθηκε με διαφορά 16 πόντων (68-52), με τους φιλοξενούμενους απλώς στο τέλος να τη μειώνουν σε αξιοπρεπή επίπεδα. Ο Γκρέγκορι Ρένφρο ξεχώρισε για τους νικητές, με 21 πόντους και έξι ασίστ, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Τζόσουα Ντάνκαν είχε 19 πόντους με εννέα ριμπάουντ.

Στην κορυφή της βαθμολογίας συνεχίζει να βρίσκεται η Τόφας, η οποία πέρασε από την Κωνσταντινούπολη με το 80-73 επί της Ίστανμπουλ. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο (45-43), αλλά στη συνέχεια η ομάδα από την Προύσα βρήκε τις λύσεις, με τον Σάμουελ Μεχία να έχει 17 πόντους, με οκτώ ριμπάουντ και πέντε ασίστ. Για την Ίστανμπουλ, οι 23 πόντοι με επτά ριμπάουντ του Ιβάν Μπούβα δεν έφταναν.