20.3 C
Σάββατο, 25 Μαΐου, 2024

Μουντομπάσκετ 2019: “Βόμβες” από Ολλανδία, Βοσνία! (vids)

Η Εθνική μας κατάφερε να αποδράσει από το Λέστερ με μια μεγάλη σε σημασία νίκη (95-92 στην παράταση), που ήρθε χάρη σε ένα μεγάλο τρίποντο του Γιάννη Αθηναίου και μια επίσης μεγάλη εμφάνιση του Γιάννη Μπουρούση, έτσι δεν έπεσε θύμα έκπληξης στην πρεμιέρα των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2019 στην ευρωπαϊκή ζώνη. Αντίθετα, Κροατία και Ρωσία δεν τα κατάφεραν. Η Ολλανδία με σούπερ άμυνα νίκησε εντός έδρας τους Κροάτες με 68-61, ενώ η Βοσνία με τον θαυματουργό πιτσιρικά Μούσα να κάνει... όργια, έριξε στο καναβάτσο τους Ρώσους (81-76) σε ένα σπουδαίο ντέρμπι, που έγινε στο Σεράγεβο.

Οι ισχυροί του ευρωπαϊκού μπάσκετ εμφανίστηκαν αποδυναμωμένοι λόγω της άρνησης της Ευρωλίγκας να αλλάξει το καλεντάρι της και οι Ρώσοι με τους Κροάτες ήταν θύματα αυτής της αδιαλλαξίας στην πρεμιέρα. Αντίθετα, ομάδες όπως η Εθνική μας, η Ισπανία, η Γαλλία, η Σλοβενία, η Ιταλία, η Σερβία, παρά τις σοβαρές απουσίες που είχαν στις συνθέσεις τους κατάφεραν να ξεκινήσουν με το δεξί την προσπάθειά τους να προκριθούν στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Ας δούμε, όμως, αναλυτικά τι έγινε στους Η' ομίλους της ευρωπαϊκής ζώνης:

Α' ΟΜΙΛΟΣ

Στην Ποντγκόριτσα η Ισπανία κέρδισε σχετικά εύκολα το Μαυροβούνιο με 79-66, παρόλο που έπαιζε με τα... τρίτα. Αν και δεν είχε κανέναν από τους παίκτες με τους οποίους την είχαμε συνηθίσει εδώ και χρόνια, εντούτοις παίζοντας καλή άμυνα και με τους Κολόμ και Φραν Βάσκεθ να σκοράρουν από 15 πόντους έκαστος κέρδισε. Από το Μαυροβούνιο ξεχώρισε ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Νίκολα Ιβάνοβιτς με 10 πόντους και 8 ασίστ.
Στη Λουμπλιάνα η πρωταθλήτρια Ευρώπης Σλοβενία, έστω και χωρίς τους πρωταγωνιστές της, δεν είχε πρόβλημα απέναντι στη Λευκορωσία, την οποία νίκησε με 87-74. Ο Τσάντσαρ σκόραρε 20 πόντους για τους Σλοβένους, ενώ για τη Λευκορωσία πρώτος σκόρερ ήταν ο Ουέινς με 14 πόντους.

Β' ΟΜΙΛΟΣ

Στην Προύσα η Τουρκία πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και με πρωταγωνιστή τον Μαχμούτογλου της Φενερμπαχτσέ, που σκόραρε 24 πόντους, νίκησε με 85-73 τη Λετονία, με την οποίαν αγωνίστηκε για μόλις 1,5 λεπτό ο Κούρουκς της Μπαρτσελόνα.
Στο Νόρκεπινγκ η Ουκρανία αποδείχθηκε πιο δυνατή και πιο έμπειρη από τη Σουηδία, γι' αυτό νίκησε με 84-76. Ο Κραβτσόφ με 17 πόντους ήταν ο κορυφαίος των Ουκρανών, που νίκησαν πιο εύκολα απ' όσο δείχνει το τελικό σκορ, καθώς οι Σουηδοί εκτός από τον Τσεράποβιτς (26π.), δεν είχαν άλλη αξιόπιστη λύση.

Γ' ΟΜΙΛΟΣ

Στο Μπίντγκοζ η Πολωνία μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο ξέσπασε στην τελευταία περίοδο και με πρωταγωνιστή τον Πόνιτκα (17π.) νίκησε με 70-60 την Ουγγαρία, που είχε ως κορυφαίο παίκτη της τον Ζόλταν Περλ (18π.).
Στην Πρίστινα το Κόσοβο ζόρισε για ένα ημίχρονο τη Λιθουανία, η οποία όμως σκόραρε 64 πόντους στο δεύτερο μέρος και κέρδισε εν τέλει άνετα, όπως αναμενόταν, με 99-61. Ο Γιουσκεβίτσιους με 16 πόντους ήταν ο πρώτος παίκτης των Λιθουανών, που είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Δ' ΟΜΙΛΟΣ

Στο Τορίνο η Ιταλία κέρδισε πιο εύκολα απ' όσο δείχνει το τελικό σκορ τη Ρουμανία με 75-70. Η "σκουάντρα ατζούρα" ξέφυγε από την αρχή στο σκορ και επί 30 λεπτά έκανε περίπατο, όμως στην τελευταία περίοδο χαλάρωσε και έδωσε τη δυνατότητα στους Ρουμάνους να πλησιάσουν, όχι όμως και να απειλήσουν. Οι Ντάλα Βάλε και Αραντόρι σκόραραν από 16 πόντους για τους Ιταλούς, ενώ 16 έβαλε και ο Κάτε για τη Ρουμανία.
Στο Αλμέρεσταντ η Ολλανδία με σούπερ άμυνα και γενικά μεγάλη εμφάνιση έριξε νοκ άουτ την Κροατία κερδίζοντάς την με 68-61. Ο Φράνκε ήταν εκπληκτικός και με 24 πόντους οδήγησε τους Ολλανδούς, ενώ 24 έβαλε για τους Κροάτες και ο Σάκιτς, αλλά δεν ήταν αρκετοί.

Ε' ΟΜΙΛΟΣ

Στο Σαράγεβο η Βοσνία με χαρακτήρα, καρδιά και τη βοήθεια του "καυτού" κοινού της πέτυχε μεγάλη νίκη επί της Ρωσίας με 81-76 και με το καλημέρα έμπλεξε την κατάσταση σε έναν περίεργο όμιλο. Ο φοβερός και τρομερός πιτσιρικάς Ντζέναν Μούσαν σκόραρε 18 πόντους και ήταν πρώτος σκόρερ της Βοσνίας, με την οποίαν έπαιξε και ο Άτιτς της ΑΕΚ σκοράροντας 8 πόντους και μαζεύοντας 7 ριμπάουντ. Ο Φριτζόν πέτυχε 25 πόντους, αλλά δεν ήταν αρκετός για τη Ρωσία.
Στην Αμβέρσα η Γαλλία έκανε μια φοβερή ανατροπή στην τρίτη περίοδο και από το -13 του ημιχρόνου, πέρασε και με 13 μπροστά για να νικήσει τελικά με 70-59 το Βέλγιο. Οι Γάλλοι είχαν ως πρώτο σκόρερ τον Έντουιν Τζάκσον με 14 πόντους, ενώ ο Ομπασοχάν με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Βελγίου.

ΣΤ' ΟΜΙΛΟΣ

Στο Παρντουμπίτσε η Τσεχία δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα από την Ισλανδία, την οποία νίκησε με 89-69. Ο Μπόχατσικ σκόραρε 20 πόντους και ο Σιλμπ, που εσχάτως αναμίχθηκε σε μεταγραφικά σενάρια της ΑΕΚ, πέτυχε 15.
Στο Μπότεβγκραντ η ελλιπής Φινλανδία έδειξε χαρακτήρα παίρνοντας μια σπουδαία νίκη επί της Βουλγαρίας με 82-80. Οι Φινλαδοί προηγήθηκαν με +10 τρία λεπτά πριν από το τέλος, όμως οι Βούλγαροι με πρωταγωνιστές τους Πάβελ και Στάνιμιρ Μαρίνοφ και τον Βεζένκοφ μείωσαν στον πόντο, παρ' όλα αυτά στην τελευταία επίθεση ο κορυφαίος του αγώνα, Τζαμάρ Ουίλσον (20π.), έκοψε τον Βελίκοφ και με δύο βολές στη συνέχεια σφράγισε τη νίκη της ομάδας του.

Ζ' ΟΜΙΛΟΣ

Στο Κέμνιτζ η Γεωργία του Ηλία Ζούρου πάλεψε επί 30 λεπτά, αλλά στην τελευταία περίοδο η Γερμανία την "έπνιξε" με την άμυνά της και εν τέλει την κέρδισε με 79-70. Μπέντζινγκ (25π.) και Τσίρμπες (17π.) πέτυχαν παραπάνω από τους μισούς πόντους της Γερμανίας, ενώ από τη Γεωργία ο Μάικλ Ντίξον με 23 πόντους και 5 ασίστ έκανε ό,τι μπορούσε.
Στο Βελιγράδι η Σερβία δεν χρειάστηκε να ζοριστεί ιδιαίτερα για να κερδίσει την Αυστρία με 85-64. Ο Πάουνιτς με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της, ενώ ο Μαχάλμπασιτς έβαλε 15 για την Αυστρία.

Η' ΟΜΙΛΟΣ

Στο Λέστερ η Εθνική μας με τρίποντο του Αθηναίου 1,5'' πριν από τη λήξη της παράτασης πήρε ένα παιχνίδι κόντρα στη Μεγ. Βρετανία (95-92), το οποίο θα έπρεπε να είχε κερδίσει από την κανονική διάρκειά του, αν δεν προσπαθούσε φιλότιμα να... αυτοκτονήσει. Συγκλονιστική εμφάνιση και ατομικό ρεκόρ έκανε ο Γιάννης Μπουρούσης (32π.), καταπληκτικοί οι Αθηναίου, Λαρεντζάκης και Βασιλόπουλος.
Στο Τελ Αβίβ το Ισραήλ με κορυφαίο τον Χάουελ, που λίγο έλειψε να κάνει τριπλ νταμπλ, νίκησε εύκολα την Εσθονία με 88-68.

Ισραήλ - Εσθονία 88-68
Μεγ. Βρετανία - Ελλάδα 92-95 (παρ., κ.α. 83-83)