19.1 C
Τρίτη, 1 Οκτωβρίου, 2024

Προελαύνει η Εφές (vids)

Αν και ζορίστηκε αρκετά από τη Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα, που έχει μάθει πλέον να παίζει χωρίς τον Σβεντ, η Εφές συνέχισε την εξαιρετική πορεία της στην Ευρωλίγκα νικώντας με 81-72. Ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη της, που την κρατά σταθερά στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, αντίθετα η Χίμκι με την ήττα της είδε την απόσταση από την πρώτη οκτάδα να παραμένει.

Η Εφές, εκμεταλλευόμενη και την έδρα της, μπήκε στον αγώνα δείχνοντας διάθεση να "καθαρίσει" από νωρίς. Μετά το πρώτο πεντάλεπτο, οπότε η Χίμκι είχε ένα μικρό προβάδισμα, επέβαλε πλήρως το ρυθμό της και με σερί 14-4 στα τελευταία πέντε λεπτά της πρώτης περιόδου προηγήθηκε με 23-16. Ο Μότουμ και ο Μίτσιτς ήταν οι πρωταγωνιστές μιας ομάδας, που μέσα από την άμυνά της κατάφερε να βρει εύκολους πόντους στο ανοικτό γήπεδο και σούταρε με καλά ποσοστά.

Το σκηνικό, ωστόσο, αντιστράφηκε πλήρως στην δεύτερη περίοδο, καθώς η Χίμκι ήδη από τα πρώτα λεπτά του αγώνα υπερτερούσε σε ένα σημαντικό τομέα της στατιστικής: τα ριμπάουντ. Μολονότι οι δύο ομάδες είχαν τον ίδιο αριθμό στο σύνολο (από 15) στο πρώτο ημίχρονο, η Χίμκι κατάφερε να μη χάσει ούτε ένα αμυντικό, ενώ αντίθετα μάζεψε 6 επιθετικά, ανανεώνοντας ισάριθμες επιθέσεις. Αυτό της επέτρεψε να βρει τρόπους ώστε να "ψαλιδίσει" σταδιακά τη διαφορά και με τον Μάικι να κάνει καλή δουλειά κάτω από το καλάθι μετέτρεψε το 28-16 του 13' σε 33-32 στο 17΄με σερί 16-5 μέσα σε τέσσερα λεπτά.

Αν μάλιστα η Χίμκι δεν είχε σουτάρει μόλις 2/14 τρίποντα και είχε εκτελέσει και καμιά βολή στο πρώτο μέρος, θα μπορούσε να είχε προηγηθεί κιόλας. Δεν τα κατάφερε όμως και η Εφές προηγήθηκε στο ημίχρονο με 36-34.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η Εφές ήταν καταιγιστική. Με τον Μίτσιτς να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του και με πίεση στην άμυνα, αιφνιδίασε τη Χίμκι και μετά από μόλις 2,5 λεπτά αγώνα είχε τρέξει ένα σερί 11-2 και είχε προηγηθεί με 47-36. Στη συνέχεια έριξε κάπως το ρυθμό, όμως η Χίμκι εξακολουθούσε να είναι πολύ άστοχη από την περιφέρεια και δεν μπορούσε να πλησιάσει. Καθώς μάλιστα ο Ντάνστον βρήκε χώρο δράσης μέσα στη ρακέτα και οι Μπαλμπάι, Άντερσον βοηθούσαν από την περιφέρεια, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 57-40 στο 27', πριν μειώσει λίγο η Χίμκι με προσπάθειες των Κρόκερ και Μάικι στη συνέχεια και η περίοδος λήξει με 62-51.

Η αντεπίθεση της Χίμκι συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο, οπότε βρήκε κάποια καλά σουτ από την περιφέρεια και χτύπησε πιο πολύ με επιθέσεις μέσα στη ρακέτα. Η Εφές χωρίς τον Μίτσιτς στην πεντάδα της έδειξε να έχει πρόβλημα κι έτσι η διαφορά μειώθηκε ξανά. Στο 35' η Χίμκι πλησίασε στους 6 (72-66) βρίσκοντας λύσεις από παίκτες όπως ο Γκιλ και ο Τζένκινς, όμως σε εκείνο το σημείο οι ψηλοί της Εφές έδωσαν κρίσιμες λύσεις.

Ο Ντάνστον με γκολ φάουλ έπειτα από μία ακόμα ασίστ του Μίτσιτς και ο Μερμάν, που βοήθησε σημαντικά στο δεύτερο ημίχρονο, με ένα ακόμα καλάθι του κράτησαν τη διαφορά στο επίπεδο των 8 πόντων, κόβοντας τη φόρα της Χίμκι, ενώ ο Σίμον με καλάθι 1':44'' πριν από το τέλος έκανε το 79-69, δίνοντας ουσιαστικά τέλος στο παιχνίδι. Παρόλο που η Χίμκι έκανε στη συνέχεια μία ακόμα προσπάθεια να επιστρέψει, εντούτοις δεν είχε το χρόνο συμμαχό της, ενώ και η Εφές ήταν αρκετά έμπειρη για να διατηρήσει τα κεκτημένα της.

Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ: Ο Βασίλιε Μίτσιτς ήταν και πάλι το Α και το Ω της Εφές. Με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της και ειδικά στο πρώτο μέρος την κουβάλησε όσον αφορά στο σκοράρισμα, ενώ στο δεύτερο αφοσιώθηκε στο δημιουργικό κομμάτι μοιράζοντας 8 ασίστ. Χωρίς αυτόν, η τουρκική ομάδα δεν θα τα είχε καταφέρει.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Εφές είχε 25 ασίστ ένανι μόλις 11 της Χίμκι, στοιχείο που δείχνει την ποιοτική διαφορά στο παιχνίδι των δύο ομάδων.