20.5 C

Προβληματικός στην άμυνα ο Άρης

Εκτός από τα διοικητικά που τρέχουν ο Άρης είχε και αγωνιστικά.Όντας καλοί για ένα δεκάλεπτο στην Προύσα, οι "κίτρινοι" έχασαν με 77-65 από την Σακάρια Μπουγιουκσεχίρ. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα στο τουρνουά για τη ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη που χρειάζεται ακόμη δουλειά, ειδικά στην άμυνα. Ο Κουάμε Βον είχε 12 πόντους ενώ 11 σημείωσε ο Βασίλης Χρηστίδης.

Ορεξάτος μπήκε ο Άρης στο παιχνίδι, προηγούμενος και με 13 πόντους, 4-17, με κύριο εκφραστή τον Ουίβερ. Η εικόνα των φιλοξενούμενων ήταν ικανοποιητική στο πρώτο δεκάλεπτο, που έληξε 19-28.

Βασιλόπουλος και Γιάνκοβιτς κράτησαν την ομάδα τους στο +10, 24-34, πριν η Μπουγιουκσεχίρ τρέξει σερί 9-0 για να μειώσει στον πόντο. Η άμυνα των Τούρκων ωθούσε τον Άρη σε λάθος επιλογές στην λήξη των επιθέσεων, με αποτέλεσμα την ανατροπή του σκορ για το 39-36, ύστερα από κάρφωμα του Φολ. Ο Βον, αν και είχε αντίπαλο κρεμασμένο πάνω του, ευστόχησε για τρεις και διαμόρφωσε το 39-39 του ημιχρόνου.

Η τουρκική ομάδα συνέχισε από εκεί που σταμάτησε. Με συνολικό σερί 25-5 (!), η Μπουγιουκσεχίρ βρέθηκε αυτή στο +10, 49-39, στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Δύο βολές του Χρηστίδη και μία του Δίπλαρου στο 25’ έδωσαν μια ανάσα στον Άρη, που δεν είχε σκοράρει εντός πεδιάς για 7 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο.

Με αντεπίθεση διαρκείας, η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη μείωσε στο καλάθι, χάρις σε δύο καλές άμυνες και καλάθια του Μούρτου.Η συνέχεια βρήκε τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στα ηνία του αγώνα, ωστόσο οι γηπεδούχοι ξέφυγαν εκ νέου 68-58 στο 36’. Ο Άρης ήταν ξεκάθαρα εκτός ρυθμού στο τέλος του παιχνιδιού, με τους Τούρκους να διατηρούν εύκολα την διψήφια διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 19-28, 39-39, 54-53, 77-65

Μπουγιουκσεχίρ (Μπιγικτάι): Γιάνκοβιτς 21, Σανλί 1, Μπιρσέν 7, Οζντογκάν 3(1), Κορκμάζ 12(1), Φολ 5, Χάρις 4, Γκονλούμ 4, Τουφάν 7, Πράιορ 8(1), Μπουθ 5(1).

Άρης (Γιαννάκης): Βον 12(2), Φλιώνης, Τσαϊρέλης 4, Πουλιανίτης 5(1), Δίπλαρος 4(1), Χρηστίδης 11, Μούρτος 10, Αθηναίου 2, Μόραντ, Βασιλόπουλος 7(1), Γουίβερ 10(1).