28.3 C
Τετάρτη, 3 Ιουλίου, 2024

«Πράσινη» βόλτα στα Τρίκαλα με θεαματικό Αντετοκούνμπο

Ο Παναθηναϊκός δεν δυσκολεύτηκε στα Τρίκαλα και νίκησε 96-66 με τον Θανάση Αντετοκούνμπο να πραγματοποιεί την καλύτερή του εμφάνιση με τα πράσινα.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ανέβασε το ρεκόρ της στο 20-0 και παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα χωρίς να απειλείται, ενώ οι γηπεδούχοι δεν έχουν πλέον ρεαλιστικές ελπίδες για την παραμονή τους στην κατηγορία καθώς παρουσιάζουν εικόνα διάλυσης.

Ο αγώνας δεν αντέχει σε κριτική, καθώς το σύνολο του Φώτη Τακιανού έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε αλλά δεν κατάφερε να αντισταθεί για περισσότερο από ένα ημίχρονο, καθώς στην ανάπαυλα οι δύο αντίπαλοι πήγαν με σκορ 33-41.

Στο δεύτερο μέρος οι «πράσινοι» σοβαρεύτηκαν και με κορυφαίους τους Θανάση Αντετοκούνμπο και Ντίνο Μήτογλου ξέφυγαν με τη διαφορά να φτάνει τελικά στους τριάντα πόντους (66-96).

Ο... σόουμαν: Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο σημείωσε 25 πόντους σε 21 λεπτά συμμετοχής προσφέροντας παράλληλα αρκετές θεαματικές φάσεις. Εξαιρετικός και ο Ντίνος Μήτογλου με είκοσι πόντους. Για τους γηπεδούχους των επτά παικτών, ο Τζον Φιλντς ήταν σπουδαίος με 32 και 13 ριμπάουντ.

Με τη γλώσσα των αριθμών: Ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε στους περισσότερους τομείς της στατιστικής. Πολύ μεγάλη η διαφορά στα ριμπάουντ με πενήντα του «τριφυλλιού» έναντι 35 των γηπεδούχων, ενώ και οι ασίστ ήταν 29-9.

Δείτε το αναλυτικό στατιστικό του αγώνα ΕΔΩ.