23.9 C

Πολύ σκληρή για να πεθάνει

Το Χάρο με τα μάτια της είδε η ΤΣΣΚΑ πριν καταφέρει να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής Μπασκόνια, να κερδίσει με 98-90 και να ανοίξει το σκορ σε αυτή τη σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας, διατηρώντας παράλληλα ένα μοναδικό ρεκόρ που κατέχει. Σε 22 εντός έδρας αγώνες για τα πλέι οφ, έχει χάσει μόνο μία φορά, από τον Ολυμπιακό την Πρωταπριλιά του 2008!

H ΤΣΣΚΑ πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ, αλλά έδειξε αδυναμία να το διαχειριστεί, καθώς η άμυνά της έδινε δικαιώματα στους αντιπάλους της. Προηγήθηκε με 21-10 προς το τέλος της πρώτης περιόδου και με 72-60 στο τέλος της τρίτης, αλλά και τις δύο φορές, αντί να ρίξει την Μπασκόνια στο καναβάτσο, της επέτρεψε να μένει κοντά και λίγο έλειψε να το πληρώσει. Όταν μάλιστα στην τελευταία περίοδο ξύπνησε από το λήθαργο και ο Λάρκιν και πήρε... φωτιά, το παιχνίδι έγινε ντέρμπι ολκής.

Η Μπασκόνια όχι μόνο ισοφάρισε, αλλά πέρασε και μπροστά (85-84 στο 36') και στα τελευταία λεπτά παίχθηκε ένα θρίλερ, το οποίο έληξε με νίκη της ΤΣΣΚΑ, διότι αυτή είχε τους παίκτες με τη μεγάλη προσωπικότητα. Τον Τεόντοσιτς, τον Ντε Κολό και τον πολύ χρήσιμο Όγκουστιν, οι οποίοι έδωσαν τις λύσεις εκείνες σε επίθεση και άμυνα, που επέτρεψαν στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να γλιτώσει το... έμφραγμα.

Ο ΚΑΛΟΣ Ο... ΜΙΛΟΣ: Ο Μίλος Τεόντοσιτς ήταν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ο κορυφαίος παίκτης του τελειώνοντας με 22 πόντους, 4/9 τρίποντα και 5 ασίστ. Στο τέλος δε, ήταν και καθοριστικός, ειδικά με το τρίποντο που πέτυχε στο 38' και με το οποίο η ΤΣΣΚΑ προσπέρασε οριστικά την Μπασκόνια.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Με 11/25 τρίποντα και 23 ασίστ η Μπασκόνια θα έπρεπε κανονικά να κερδίσει, αλλά έκανε 18 λάθη, 4 περισσότερα από την ΤΣΣΚΑ, και πήρε και 4 επιθετικά ριμπάουντ λιγότερα (7 έναντι 11). Αυτές οι παραπάνω επιθέσεις έδωσαν τη δυνατότητα στην ΤΣΣΚΑ να κερδίσει.