20.9 C

Πολεμιστής Αρης νίκησε με ανατροπή τον Προμηθέα

Το πίστεψε σε διάρκεια και δικαιώθηκε ο Αρης στο Αλεξάνδρειο, ο οποίος αν και κυνηγούσε στο σκορ τον Προμηθέα για 35 λεπτά και μάλιστα συχνά με διψήφιες διαφορές, τελικά έκανε την μεγάλη αντεπίθεση και στην παράταση πήρε το παιχνίδι με 66-65. Μετά την Χαλκίδα, ο Προμηθέας «αυτοκτόνησε» σε ένα ακόμα εκτός έδρας παιχνίδι πληρώνοντας τα πολλά (27) και αβίαστα λάθη του.

Χωρισμένο σε τρία μέρη ήταν το πρώτο ημίχρονο του αγώνα, αλλά με έναν μεγάλο πρωταγωνιστή, τον Ρίον Μπράουν. Ο Προμηθέας ήταν εντυπωσιακός στην εκκίνηση και προηγήθηκε με 13-2 στο 7' και το δεκάλεπτο έληξε με 9-17 με τον Μπράουν να έχει ήδη έναν πόντο λιγότερο από όλον τον Αρη.

Η επιπολαιότητα των Πατρινών, που έφτασαν στο 14' τα 11 λάθη(!) έδωσε το δικαίωμα στον Αρη που βρήκε ευστοχία με Μποχωρίδη και Σλαφτσάκη να προσπεράσει στο σκορ με 24-22 και να δώσει χαρακτήρα ντέρμπι στο ματς. Οι φωνές του Γιατρά... συνέφεραν τους παίκτες του, ο Μπράουν συνέχισε να πυροβολεί από το τρίποντο, ο Λίποβι συνέδραμε επιθετικά  και ο Προμηθέας ξαναπήρε τον έλεγχο του αγώνα και έκλεισε το ημίχρονο με 29-38, κυριαρχώντας και στα ριμπάουντ με 23-15.

O Προμηθέας ήταν αυτός που όρισε την εξέλιξη και της τρίτης περιόδου. Οσο έπαιζε συγκεντρωμένα, κρατούσε διαφορές και διψήφιας τιμής, όπως το 50-38 στο 25'. Οσο βιαζόταν κι έκανε λπαθη, έφτασε τα 18 στο φινάλε της περιόδου, έδινε ευκαιρίες στον Αρη να μειώνει, όπως έκανε μέχρι το 45-52 του δεκαλέπτου.

Ο Προμηθέας ξέφυγε εκ νέου με διψήφια διαφορά στις αρχές της τελευταίας περιόδου, 45-56 αλλά από εκείνο το σημείο ο Αρης άρχισε μια αντεπίθεση διαρκείας. Με πολύ πιεστική άμυνα που έφερνε και εύκολα καλάθια, οι "κιτρινόμαυροι" ισοφάρισαν σε 57-57 στο 36', πήραν την ψυχολογία με το μέρος τους, πήραν και δύο φορές στα τελευταία 45 δευτερόλεπτα την μπάλα μέσα από τα χέρια των αντιπάλων τους και με το 60-60 έστειλαν το ματς στην παράταση αφού ο Μπελ έχασε τρίποντο στην εκπνοή.

Εκεί πια η ψυχολογία ήταν με τους ¨κιτρινόμαυρους" που δεν άφησαν την μεγάλη ευκαιρία να πάει χαμένη και πανηγύρισαν μια νίκη που για τρία δεκάλεπτα έμοιαζε με άπιαστο όνειρο. Από το 65-60 ο Προμηθέας ισοφάρισε σε 65-65, ο Αρης πήγε στο 66-65 με τον Προμηθέα να έχει επίθεση 19 δευτερολέπτων την οποία πήρε ο Μπράουν, αλλά ο Σλαφτσάκηες τον έκοψε στο τρίποντο που επιχείρησε.

ΤΟ ΠΗΡΕ ΠΑΝΩ ΤΟΥ: Ο Αρης έστελνε σε λάθη τον Προμηθέα με την άμυνά του, αλλά χρειαζόταν και σκορ για να καλύψει το έδαφος. Αυτό ανέλαβε να του δώσει ο Λάκι Τζόουνς, ο οποίος το πήρε πάνω του, πέτυχε κρίσιμους πόντους και ήταν καθοριστικός στην εξέλιξη του αγώνα.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τα 27 λάθη του Προμηθέα είναι ένα απίστευτο νούμερο, το πώς έγιναν δε τα περισσότερα από αυτά είναι ακόμα πιο απίστευτο. Αυτή η επιπολαιότητα των Πατρινών ήταν και το νούμερο που έκανε την διαφορά και εν πολλοίς έκρινε την κατάληξη του αγώνα. Μεγάλη ήταν η διαφορά των δύο ομάδων και στις βολές πάντως, με τον Αρη πνα έχει σουτάρει 31 και τον Προμηθέα 17.