23.8 C
Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου, 2024

ΠΑΟΚ – Περιστέρι 86-87: Ανατροπή και «απόδραση» με ΜακΚρι στο νήμα (vids)

Ενα τρίποντο του Ερικ ΜακΚρι βγαλμένο από το πινακάκι του Σωτήρη Μανωλόπουλου σε τάιμ άουτ με επίθεση 4 δευτερολέπτων για τη λήξη, έκρινε το εκπληκτικό παιχνίδι του ΠΑΟΚ με το Περιστέρι. Η αθηναϊκή ομάδα έφυγε από το γήπεδο πανηγυρίζοντας τη μεγάλη νίκη με σκορ 87-86, έχοντας επιστρέψει από το -14 στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου και παίρνοντας τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα, κι αυτή στη Θεσσαλονίκη όπως η πρώτη στο Ιβανώφειο.

Αλλιώς άρχισε και τελείως αλλιώς τελείωσε το πρώτο ημίχρονο. Το Περιστέρι έδειχνε πιο σίγουρο στις κινήσεις του, έπαιζε οργανωμένα στην άμυνα και με αιχμή του δόρατος τον Χρυσικόπουλος ήταν στο 7-16 στο 5'. Ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε αρχικά με τον Τζόουνς, πλησίασε στο 20-23 στο δεκάλεπτο και με «βομβαρδισμό» διαρκείας στο δεύτερο πήρε τον έλεγχο του αγώνα. Λαβ και Γιάνκοβιτς ήταν ασταμάτητοι, τα 8/16 τρίποντα στο ημίχρονο ήταν εντυπωσιακός απολογισμός και το 49-39 η δίκαια αποτύπωση όσων έγιναν.

Ο ΠΑΟΚ πήγε στο 57-43 στο 23', αλλά το Περιστέρι βρήκε τρόπο να ανασυνταχθεί. Επίσης ξεκινώντας από την άμυνα και ωθώντας τον αντίπαλο σε πιεσμένες επιθετικές επιλογές από μακριά, αλλά βλέποντας και τον Ιαν Μίλερ να μπαίνει έστω και αργά στο πνεύμα του αγώνα, το Περιστέρι στο 27' βρέθηκε να προηγείται με 57-58 έχοντας τρέξει σερί 15-0! Το δεκάλεπτο έληξε 65-63 και η τελική ευθεία άρχιζε από νέα αφετηρία.

O Τζος Χάγκινς θέλησε να δείξει... πόσο έλειπε από το Περιστέρι με τον τραυματισμό του και ήταν ο κύριος «δράστης» του 69-76 στο 33'. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε άμεσα επαναφέροντας την ισορροπία και το παιχνίδι πήγε στη... ρώσικη ρουλέτα. O Πετεγουέι έκανε το 84-84 στα 26'', ο συνήθης ύποπτος Λαβ πήρε την επίθεση και την έβαλε στα 4'', για το 86-84. Το σχέδιο του Μανωλόπουλου εκτελέστηκε στην εντέλεια, ο ΜακΚρι βρέθηκε μόνος σε πλάγια θέση στο τρίποντο, το έβαλε και το 86-87 ήταν το τελικό σκορ.

ΔΙΚΟ ΤΟΥ: Οσα κι αν είχαν προηγηθεί, όσοι συμπαίκτες του κι αν είχαν βάλει το λιθαράκι του, ο Ερικ ΜακΚρι παίρνει... σπίτι του αυτό το ροζ φύλλο αγώνα. Το τρίποντο στην εκπνοή δεν ήταν με το ματς ισόπαλο, άρα τα χέρια ελαφριά, ήταν με την ομάδα του πίσω στο σκορ άρα ήθελε μεγάλα ψυχικά αποθέματα για να στοχεύσει σωστά και να της δώσει τη νίκη.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Το Περιστέρι σούταρε πολύ καλύτερα στα δίποντα, με 24/35 έναντι 18/38 του ΠΑΟΚ και κάλυψε έτσι τη μεγάλη διαφορά στις βολές. Αυτές πάντως στοίχισαν στον ΠΑΟΚ, αφού στις 30 που σούταρε έβαλε τις 23, ενώ το Περιστέρι έβαλε 12/16.